Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...
 Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Freelander 2 - Black - 2014 TD4 - XS

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
mihaiN247

mihaiN247

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 02.06.2021
Salutari !

De ceva timp sunt si eu proprietarul unui Freelander 2 model Octombrie 2014. Luat cu 165.000 KM la bord.

Conform cu fostul proprietar, intercool si furtunas deja schimbate, baterie nouta din 2019 (garantie la ea).

Urmeaza sa ii fac revizia necesara anuala + schimbat filtre, ulei motor, probabil la Land Atelier sau Tiriac Auto.

Masina merge bine, am facut deja 1000 de km cu ea, mai mult pe autostrada si la drum intins, nu sunt fan al mersului cu masina prin oras, doar de acasa la supermarket.

Cateva problemute observate:

1. Cand ii pun lichid de parbriz, la un mom dat incepe si curge lichidul, zici ca face pipi pe ea. Capitanul evident din mine spune ca este spart pe undeva rezervorul de lichid de parbriz.
2. Uneori cand merg prin oras, prin trafic mai greu, se emana un miros ca de ars de la rotile din fata, suspectez ceva probleme pe la placute/discuri fata.
3. Becul de la placuta de inmatriculare spate trebuie inlocuit.

As vrea sa ii fac si o igienizare interioara cu ozon, aveti ceva recomandari?
Cutia de viteze este automata, oare sa ii fac un schimb de ulei cu 3-4 litri la revizie? Bineinteles, la cald la 60 de grade.

#2
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Vrem poze :) FL2-ul e o masina faina asa ca baga poze. De asemenea, zi tot! Nivel de echipare (S, SE, HSE?), ce stie sa faca, ce jucarii ai etc.

Ai sistemul de sunet de la Meridian? Mi s-a parut fenomenal impreuna cu antifonarea foarte buna a masinii. Am avut vreo 3 ani un Fl2, editia aniversara de 60 de ani. Am renuntat la masina de nevoie pentru ca am avut o perioada in care nu am mai putut conduce cutie manuala (ghinion de nesansa).

Ca idee, mare grija cu senzorii de parcare la spalatorii. Cel putin la versiunile ceva mai vechi, ajungea sa dai cu jetul de apa mai de aproape si incepeau sa faca probleme si se decalibrau.

Sa nu bagi consumabile de origine dubioasa. Masina e fiabila, dar nu te va ierta daca bagi uleiuri proaste, piese de calitate indoielnica etc.

1. Curge continuu pana se goleste de tot rezervorul? Daca da, e clar.

Nu mai stiu cum e la FL2, dar la alte masini (e.g. un 206), gura de alimentare de la parbrizol este detasabila si la o revizie cand s-a umblat in zona, cei de la service nu au prins-o cum trebuie. Asa ca tot excesul de parbrizol picura pana cand ajungea sub nivelul imbinarii.

2. Posibil etrier unde pistoanele nu mai merge cum trebuie.

Problema poate aparea dupa ce apesi pedala de frana cand pistoanele de la etrier se blocheaza si nu mai departeaza suficient placutele de discul de frana. Cand mai simti mirosul, trage pe dreapta si... pune mana pe jante. CU GRIJA!!!!! Daca e vorba de placute care ating / sunt blocate pe disc, janta o sa fie fierbinte si o sa te friga la mana.

Cand apare problema asta, simti ca ai probleme si la directie? Masina tinde sa trage intr-o parte?

E sigur de la rotile din fata? Sa nu fie din spate de la sabotii de frana de mana. Fl2 e cunoscut ca mai raman sabotii de frana de mana blocati mai ales dupa vreo 150.000 km.

3. Daca tot umbli in zona aia, fa ceva munca de intretinere si la contactul de deschidere al haionului. E renumit ca face probleme, uneori se corodeaza contactele si te trezesti ca nu mai poti sa deschizi haionul.

#3
mihaiN247

mihaiN247

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 02.06.2021
Nivel de echipare XS, cred ca are si Meridian, nu m-am uitat exact pe boxe, dar se aude foarte bine. Conform cu acest link ar trebui sa aiba.

https://media.landro...ns-freelander-2

1. Lichid de parbriz are, pentru ca merge, scuipa fara probleme, deci suna a o problem cu gura de alimentare, o sa mai arunc un ochi.
2. O sa ii schimb placutele de frana si discuri si o sa vad daca mai sunt probleme. Doar in fata am observat mirosul. Nu am observat probleme la directie.
3. Poate daca ii dau preventiv cu o solutie antirugina, poate un WD 40?

Am pus si poze, nu stiu daca se vad.

Cert e ca o sa ma duc in curand in service cu ea si o sa cer si o lista cu ce ar mai trebui facut, o sa fie amuzant probabil, dar macar o sa am o idee generala.

Fișiere atașate


Editat de Dany_Darke, 03 iunie 2021 - 15:16.


#4
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Nice! Pare sa aiba si farurile signature LED. Multi km fara incidente.

Ceva spray de curatat contacte ar trebui sa fie ok.

#5
mihaiN247

mihaiN247

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 02.06.2021
Multumesc frumos, o sa revin cu recomandarile aici, poate avem colegi interesati Posted Image

Editat de Dany_Darke, 03 iunie 2021 - 23:22.


#6
hrares

hrares

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 02.08.2007
Salut. Cum e masina? O mai ai? Mai pui niste preturi de service? Si consum?
Imi place cum arata FL2, nu am condus una niciodata. Dar mi-ar placea sa imi iau una. Am vazut ca la 10 mii euro gasesc una din 2012 echipare HS cu automata la 190cp. Teama mea este ca din cauza ca nu sunt multe pe strada, v-a fi greu sa gasesc piese.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate