Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Dacia Sandero / Logan 2021 - part 2

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
3398 replies to this topic

#3277
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2024
date pentru comparat (Belgia), ulei + filtre + mana de lucru, concesionar agreat

2023, Sandero 65HP - ~260 Euros

2023, BMW 114i/100HP/20K km - ~400 Euros

#3278
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 29.06.2011

View PostOctavian___, on 31 ianuarie 2024 - 15:33, said:

Daca vezi doar atat, steaua aia la siguranta si nu citesti mai in amanunt sa vezi de ce a luat punctaj asa slab, atunci nu merita nicio atentie masina la gandul de a lua una noua.
Pacat ca punctaju ala asa se pune, cate stele si gata, nu se oboseste nimeni sa vada unde a fost penalizata.

Adica nu vorbim de o masina care s-a facut ferfelita la testul de impact (cum a fost ex Aveo) , la crash a fost absolut comparabila cu alte marci care overall au luat 3-5 stele.

Pt mine n-a fost nicio retinere in dezizie la partea de siguranta.

...ce poti spune atunci de un Mustang care e tanc si a luat doar 2 stele la test ?? (si asta in 2017 cand nu erau toate gadgeturile astea noi de siguranta activa pe care se pune MULT accent) .
Ca e slaba nu ? Ca cine o cumpara risca sa moara in ea sau ??

https://m.youtube.co...h?v=F0StTHnTKK8
Nu ma intereseaza Mustang, ci Sandero /Logan, nu stelele, ci punctajul obtinut de pasageri, la acest capitol au cel mai mic puntaj fata de concurenta. Nici nu au cum sa stea altfel atata timp cat tehnologia de fabricatie a caroseriei este de la Dacia 1300(ambutisarea tablei la rece) iar Renault foloseste pentru modelele lor(Clio,etc.) ambutisarea la cald care da o rezistenta mai buna a materialului.

#3279
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,050
  • Înscris: 06.04.2007
Absolut, diferentele alea de punctaj pot face diferenta intre viata si moarte, fara misto.
Avand in vedere ca a fost a doua cea mai bine vanduta masina in Europa (Stepway) e oarecum un paradox.. Masina nesigura cu grave probleme legate de siguranta pasagerilor in caz de impact/accident.
Daca primea punctaj ok la siguranta pt pietoni si sist. active de siguranta, nu mai era subiect de discutie tabla ambutisata la rece


#3280
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,156
  • Înscris: 08.12.2008
Constantin, sa uitam sa Renault stie cum sa “fenteze” punctajele Euroncap cel mai bine.
Nu stiu cati dintre voi isi amintesc ca, in urma cu 22-23 ani, Euroncap s-a hotarat sa ofere o stea bonus pentru avertizorul acustic al centurilor frontale necuplate in dotarea standard. Renault s-a miscat cel mai rapid si asa Megane 2 a luat 5 stele, in loc de 4, ca restul masinilor testate atunci (peugeot 307, Golf 4 facelift, Volvo S60 (!) Prima masina care a luat 5 stele fara avertizor, a fost Mercedes Clasa C in 2002 (parca).
In fine. Vanzarile Daciei nu s-au datorat niciodata sigurantei oferite, ci a (aproape) orice altceva. Iar chestia asta, tre sa recunosc ca in urma cu 3,4 ani nu mi se parea chiar ok. Dar na, timpurile se schimba, noi ne schimbam. Iar asta este inca o demonstratie de vizionari” a celor de la Renault. Si nu e prima data cand isi dau seama de asta.

#3281
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 29.06.2011
Si eu daca as trai si circula in vest probabil nu as da importanta la diferentele de punctaj(nu stele) dar traiesc in Romania unde se circula cum se circula si din acest motiv am ales C3 in loc de Sandero chiar daca Sandero a evoluat mult si din punct de vedere al sigurantei totusi are cel mai slab punctaj.

#3282
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 02.06.2021
Siguranta unei masini este data de Dumnezeu, daca iti este scris sa mori, mori si intr-o masina cu 5 stele din alea mari, daca e sa traiesti, o faci si intr-o masina ca ZOE cu zero stele.

#3283
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 15.03.2013
Da, de aceea Teo-Mache circula doar cu mertzanu'. Stie el de ce... ;)

#3284
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 04.08.2007

View PostSpanuFlorin, on 01 februarie 2024 - 04:47, said:

Siguranta unei masini este data de Dumnezeu, daca iti este scris sa mori, mori si intr-o masina cu 5 stele din alea mari, daca e sa traiesti, o faci si intr-o masina ca ZOE cu zero stele.
Deci lui Mario Iorgulescu i-a fost scris să trăiască iar ăluia in care a intrat i-a fost scris să moară? Nu a contat deloc că era intr-un Aston Martin, scapa și cu Logan?

#3285
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,156
  • Înscris: 08.12.2008

View PostCGDBZ, on 31 ianuarie 2024 - 22:30, said:

Si eu daca as trai si circula in vest probabil nu as da importanta la diferentele de punctaj(nu stele) dar traiesc in Romania unde se circula cum se circula si din acest motiv am ales C3 in loc de Sandero chiar daca Sandero a evoluat mult si din punct de vedere al sigurantei totusi are cel mai slab punctaj.

Cred ca daca chiar te gandeai la siguranta, iti luai un Clasa E sh. Sau un s60 sau s80.
In fine, asta cu siguranta mi se pare subiectiva si tine si de norocul sau ghinionul tau. Poti sa ai un Logan, te lovesti de un Polo si ajungi la spital. Sau poti sa ai un Volvo, intra in tine un tir si aia ti-a fost viata.
Iar pe aia din vest, care cumpara Dacia pe banda rulanta, nu prea ii intereseaza aspectele astea fie pt ca mai au o masina mult mai buna, dacia o folosesc mai mult prin orase sau in afara la viteze de bun simt (doar in Ro am vazut sa se intreaca Loganul cu Seria 7 😂), sau au dat pe ea 3,4 salarii si pur si simplu nu le pasa. E ca un telefon ieftin care face f multe chestii bine sau binisor. Iti mai pasa ca e softul nu stiu cum? Ca nu face poze ca un tel mult mai scump? Nu prea. Face ce promite si nimic in plus sau in minus? E perfect! Cam asta e reteta si la Dacia si de-asta e o marca mai mult iubita, decat hulita.

Florine, nu prea e asa. In urma cu 2 ani am avut un accident urat. Ca sa-ti faci o idee, a intrat unul in mine cu 80-90 km/h, fara frane. Cumva am ajuns pe 2 roti. Am iesit din masina fara nici o lovitura, iar usa s-a putut deschide. M-am speriat, incat 2 saptamani nu am putut sa ma apropi de masina. Colegii de aici stiu poveste.  Ori daca eram intr-un Logan cred ca ma răsturnam si ajungeam la spital. Diferenta eu zic ca e cam mare. Si da, fierul poate face diferenta dintre spital si o lovitura sau dintre urgentele spitalului si morga lui (doamne fereste!)

Edited by LauCalin, 01 February 2024 - 09:41.


#3286
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Sa deviem un pic de la subiectele triste, ca poate nu fac bine persoanelor care au trecut prin asa ceva, sa isi reaminteasca.

Este un fier pana la urma. Se poate trai si fara clima automata, si fara oglinzi electrice, dar ce  facem cu motorul asta de 1.0 sce de 65 cp. Probabi in oras te descurci cu ea, dar in extern....va naste frustrari.

#3287
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 29.06.2011
Pai...e Sandero City, ce mai e de spus.......

#3288
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 04.11.2016
@dedes777,

Ce să facem? Cine crede ca ar avea frustrări cauzate de un motor n-are decât să mai cumpere câțiva ponei in plus pentru încă 950 euro.

Edited by gabrieln2016, 01 February 2024 - 13:58.


#3289
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2024

View Postdedes777, on 01 februarie 2024 - 13:00, said:

ce  facem cu motorul asta de 1.0 sce de 65 cp. Probabi in oras te descurci cu ea, dar in extern....va naste frustrari.


rulat aproximativ 5.5K Km vara 2023/concediu/principal autostrada, eu insumi si sotia mea am vrut a vedea cum decurge totul. sintem minimalisti din acest punct de vedere, ceva ca 0-100/20 sec nu ne induce anxietate/panica. acest motor cere o adaptare a caracterului conducatorului, este un aspirat foarte mic dar asezat in sasiu de 1050Kg.
in afara autostrazii vehiculul ruleaza 20% urban, 80% rural, trafic virtual 0.

#3290
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,333
  • Înscris: 16.08.2016

View PostCGDBZ, on 31 ianuarie 2024 - 22:30, said:

Si eu daca as trai si circula in vest probabil nu as da importanta la diferentele de punctaj(nu stele) dar traiesc in Romania unde se circula cum se circula si din acest motiv am ales C3 in loc de Sandero chiar daca Sandero a evoluat mult si din punct de vedere al sigurantei totusi are cel mai slab punctaj.

Ai ales c3 cu 5 stele dar dacă vine un grand Picasso din 2000 peste tine, cele 5 stele nu prea te ajuta. Pe lângă stele contează masa vehiculului și lungimea capotei la impact frontal.

Edited by MicroEdge, 01 February 2024 - 16:13.


#3291
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 23.03.2015
Este miscare de imagine, cand toata lumea se plange cat s-au scumpit Daciile brusc ti se ofera o varianta sub 10000 EUR

#3292
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 04.11.2016
Varianta sub 10.000 euro este supusă unor anumite condiții.
Dacă ne uităm la lista de preturi Sandero City SCe 65 este mai scump cu 800 euro decât Sandero Stepway 0,9 TCe Prestige din 2017. Repet, la nivelul pretului de lista pentru ca și atunci cu Rabla și discount se mai scădeau 2000 euro din preț. Sigur, altă generație, altă platformă, altă calitate, alt nivel de siguranță dar și motorizare inferioară.

@MicroEdge,
Nu stiu la care C3 cu 5 stele faci referire, știu doar că cel din 2017 avea patru stele adică tot atâtea cât Sandero din 2013. Sigur că stelele lui Sandero erau luate undeva la nivelul minim de punctaj, C3 având totuși punctaje ceva mai mari.

Edited by gabrieln2016, 01 February 2024 - 17:07.


#3293
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 29.06.2011
Nu are 5 stele C3 dar are punctaj mai bun si multe altele.....dar, daca da TIR-ul peste mine............ma duc sa-mi cumpar TIR dar chiar si atunci carcotasii o sa zica ca vine Putin cu tancu......asa ca trebuie sa vorbesc cu Putin.........
Sau mai bine ne-am mai civiliza si noi putin si nu am mai conduce ca descrieratii...

#3294
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postdedes777, on 01 februarie 2024 - 13:00, said:

ce  facem cu motorul asta de 1.0 sce de 65 cp. Probabi in oras te descurci cu ea, dar in extern....va naste frustrari.


am rulat aproximativ 5.5K Km vara 2023/concediu/majoritar autostrada/Sandero. eu insumi si sotia mea nu avem anxietate/panica vis-à-vis de 0-100/20 sec
este numai de caracterul fiecaruia cum se intelege cu un motor aspirat de cilindree/putere mica (dar montat intr-un sasiu de 1050Kg)

Edited by Masutatsu-Oyama, 01 February 2024 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate