Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 

Vanzare antecontract apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019
Am dat avans pentru un apartament la care va fi gata CF-ul in octombrie. Nu mai doresc apartamentul. Pot sa vand altcuiva antecontractul? Care sunt pasii? Va fi desfacere contract intre mine si constructor, si semnare contract intre noul cumparator si constructor?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 30.07.2007
Antecontractul trebuie reziliat, conform clauzelor pe care acesta le prevede.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se poate vinde ;)

 wer123, on 28 aprilie 2021 - 11:43, said:

Pot sa vand altcuiva antecontractul? Care sunt pasii?
Poți sa reziliezi antecontractul, dar vei fi primi penalizare sau iti vor retine avansul.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,811
  • Înscris: 06.09.2004
eu am vazut cedare de antecontract. vorbeste cu dezvoltatorul prima data, el e in masura sa te ajute primul, e si in interesul lui sa vanda altcuiva apartamentul.

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 01.08.2006
Depinde de dezvoltator si ce scrie in antecontract. Ca nu cred ca ii strica cateva mii de euro fara sa faca nimic. Din ce stiu eu (nu stiu daca stiu bine) cedarea antecontractului se poate face doar daca e de acord si dezvoltatorul.
Ma apuc si eu sa-mi fac un credit la banca si il cedez de capul meu altcuiva. Nu prea merge, decat daca sunt de acord toate partile.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,255
  • Înscris: 07.11.2006
De ce n-ar merge?
Sarlatanului ii este totuna de unde poate suge banii naivilor.La astia merge orice,banu' sa iasa.
Cred ca initiatorul si-a dat seama cu ce fel de jigodie are de-a face.Dar totul depinde de ce este stipulat in contract.

#7
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019

 adisz, on 28 aprilie 2021 - 12:49, said:

De ce n-ar merge?
Sarlatanului ii este totuna de unde poate suge banii naivilor.La astia merge orice,banu' sa iasa.
Cred ca initiatorul si-a dat seama cu ce fel de jigodie are de-a face.Dar totul depinde de ce este stipulat in contract.

Nu e adevarat, mai am un apartament de la acelasi constructor, dar vreau sa iau o casa acum, nu apartament

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,950
  • Înscris: 26.02.2010
În ce zona mai exact?

#9
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
@wer123

Poate fi cesionat antecontractul daca ai prevazut expres in cuprinsul acestuia sau daca va fi de acord promitentul vanzator sa cesionezi.

Se incheie un act aditional tripartit.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 03.12.2005
Am dubii ca e asa. "antecontractul" e o promisiune, nu un contract, si atunci i se aplica principiile generale ale dreptului civil. Ori nu stiu sa fie vreo interdictie sau vreo restrangere a dreptului de a substitui un tert.

#11
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Vezi art 1315 cod civil

#12
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020

 220v, on 28 aprilie 2021 - 12:11, said:

Nu se poate vinde
Altii vand aur, petrol, monede virtuale - toate inexistente...

Un vanzator bun vinde orice vis.

#13
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019
Multumesc de raspunsuri, o sa tin apartamentul pana la urma

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
De curiozitate, te-ai interesat de procedura si ai aflat mai multe detalii? Ar fi de interes pentru altii.

#15
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
Dpdv de vedere juridic trebuie sa se faca o cesiune de contract.

Daca in antecontract nu este specificat nimic legat de cesiune (si de obicei nu se practica) trebuie si acordul dezvoltatorului pt cesiune.

Daca dezolvatorul refuza in mod abuziv sa-si dea acordul (de ex, il bate gandul sa pastreze avansul ) - sunt sanse bune sa ai sanse de castig in instanta. Se invoca reaua-credinta etc. Tu trebuie sa demonstrezi ca el nu vrea sa-si dea acordul din motive strict financiare, iar el trebuie sa dovedeasca ca a semnat contractul cu familia Popescu - doar pentru ca erau doctori... si in acel bloc s-au cazat numai doctori... si niste clienti care sunt ingineri nu poate accepta sub nicio forma...

Daca se mentioneaza ceva in antecontract de cesiune (in sensul ca ai voie sa cedezi cui vrei) - ii faci doar notificare de cesiune a contractului si iti recuperezi avansul de la viitorul proprietar...

Edited by o_mores, 06 May 2021 - 22:48.


#16
Andrei_006

Andrei_006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014
Se poate vinde lejer, pe la bozgorime(cluj) se practica sa faci promisiunea inainte sa fie ridicat blocu, apoi cand e pe final si se apropie cf-u faci cesiunea promisiunii, evident cu 25% profit (sau mai mult), hehe

Edited by Andrei_006, 07 May 2021 - 07:57.


#17
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 06.09.2006
Depinde ce scrie in antecontract. Acolo specifica clar daca nu poti obtine creditul de la banca, primesti banii inapoi, altfel ti se retina rezervarea. Pana la urma mi se pare normal, nu esti pe emag sa faci retur ca nu iti place.

#18
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019

 MembruAnonim, on 06 mai 2021 - 11:01, said:

De curiozitate, te-ai interesat de procedura si ai aflat mai multe detalii? Ar fi de interes pentru altii.

Nu m-am interesat, dar il retin pana la urma, si poate il vand finisat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate