Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

Roaming Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
1073 replies to this topic

#613
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
era mai clar daca la punctul 3 foloseai aceas analogie ca la punctul 1 doar putin modificata.
gen apel din tara x catre tara y..

#614
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Catean : Cat esti in roaming toata UE + tarile SEE sunt considerate retele locale.

Si mai complet si mai corect : Cat esti in roaming UE  toata UE + tarile SEE sunt considerate retele locale.

Zic si eu ...

#615
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 15.03.2018

 sarbulb, on 05 iulie 2023 - 08:50, said:

Catean : Cat esti in roaming toata UE + tarile SEE sunt considerate retele locale.

Si mai complet si mai corect : Cat esti in roaming UE  toata UE + tarile SEE sunt considerate retele locale.

Zic si eu ...
helper ul tocmai a spus ca doar rețele din tara în care ești și România dar nu tot SEE 😅

#616
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 26.06.2008
Ce zice Helper nu coincide cu ce este trecut pe sit-ul digi. Acolo se specifica ca  apelurile locale , apelurile catre Romania si catre statele  SEE sunt la "tarif național în condițiile respectării politicii de utilizare rezonabilă" .

#617
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
si lipsesc si informatii ca nu toate plajele de numere sunt incluse in aceasta definitie

#618
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Ori Digi are implementare diferita fata de restul operatorilor din UE, ori a gresit helperul.

#619
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,794
  • Înscris: 21.03.2005
Eu zic ca este foarte simplu.
Informatiile de pe site-ul Digi sunt cele OFICIALE.

Ce tot o dau unii cu internationalele?

Am citat si ANCOM-ul.

Roamning-ul in SEE inseamna sa suni asa:
1. Spre Romania - gratuit, conform minutelor  nationale incluse in abonament (nelimitat, 200/300)
2. Spre numere din statul SEE in care te afli - gratuit, conform minutelor  nationale incluse in abonament (nelimitat, 200/300)
3. Spre numere din alt stat SEE, altul decat cel in care te afli - gratuit, conform minutelor  nationale incluse in abonament (nelimitat, 200/300)

Daca nu "merge" si apare cumva cost suplimentar, direct ANCOM.

ANCOM:
"Concret, apelurile (minute) efectuate/SMS-urile trimise către destinații din UE/SEE (către numere de telefon din România, inclusiv din propria rețea, către numere locale din statul vizitat sau către numere din orice alt stat UE/SEE) ți se scad din minutele/SMS-urile în afara propriei rețele incluse în planul tarifar, fără a ți se mai percepe și alte costuri."


Attached Files



#620
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,794
  • Înscris: 21.03.2005
Scrie clar "tarif national" pentru toate destinatiile, Romania, Local SEE, alte state SEE.

Nu scrie altceva.

Attached Files



#621
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
suna tu frumos la +4916953xxxxx si vei avea parte de o surpiza frumoasa in acest context

#622
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 carmenclara1, on 05 iulie 2023 - 15:02, said:

suna tu frumos la +4916953xxxxx si vei avea parte de o surpiza frumoasa in acest context

Poate este o eroare care trebuie raportata.

#623
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Pe site DIGI scrie f clar , la ROAMING :  intr-o tara SEE

Apeluri locale  Apeluri către România  Apel catre alte state SEE  Apel primit SMS transmis SMS primit Internet Mobil - Tarif național în condițiile respectării politicii de utilizare rezonabilă

#624
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 01.05.2016
Germania este foarte bogata in numere speciale.

Pentru curiosi, pot verifica in linkul de pe itu.int, site international unde poti gasi info despre prefixele de oriunde din lume.

https://www.itu.int/oth/T0202000051/en

"169
14
4
Mobile paging services
e*Message Wireless Information
Services Deutschland GmbH"

#625
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Digi e bun pe roaming la internet. E ieftin 9 euro 10 gb. Plus tva. Dar de sunat da cu virgula, mereu apare cost suplimentar, teoretic nu ar trebui.

#626
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,794
  • Înscris: 21.03.2005

 carmenclara1, on 05 iulie 2023 - 15:02, said:

suna tu frumos la +4916953xxxxx si vei avea parte de o surpiza frumoasa in acest context
Ti-a aratat colegul ca e apel spre numar special.

De cand este Roaming SEE la Digi eu nu am mai facut niciodata cost suplimentar in roaming, si am fost in Europa, am vorbit din Germania catre Romania, Italia si Spania, apoi din Spania catre Romania, Germania si Italia, fara nici un cost, totul gratuit, din minutele nationale nelimitate.

Adica cost zero in Roaming SEE cu Digi.

Daca unii zic ca ar avea cost, sa verifice cu suportul Digi.

Daca inventeaza userii, ar fi mai ok sa se mute pe topicul de SF-uri. Sau pe discutiile despre Mission Impossible.

Eu nu am vazut pe nimeni sa puna un screenshot din factura Digi.

Dar la inventat costuri si fabulat... e plin pe aici.

Attached Files


Edited by MELODY, 06 July 2023 - 06:35.


#627
Roxirpp

Roxirpp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.06.2022

 DUALHD, on 29 iunie 2023 - 23:13, said:


Sunt zone unde afișează 5G. E și conectat.. Dar nu am root. Așa că..
da și când nu mai e restricted...rupe :))
Attached File  Screenshot_20230703-190409.png   163.37K   39 downloadsAttached File  Screenshot_20230703-190434_Network_Signal_Guru.png   174.72K   38 downloadsAttached File  Screenshot_20230702-151535.png   154.27K   74 downloads

18 GB fara cei 4gb incluși în abonament = 16 €   Digi 🔛🔝
Attached File  Screenshot_20230706-121051.png   252.64K   65 downloads

#628
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008

 MELODY, on 06 iulie 2023 - 06:33, said:


Ti-a aratat colegul ca e apel spre numar special.

De cand este Roaming SEE la Digi eu nu am mai facut niciodata cost suplimentar in roaming, si am fost in Europa, am vorbit din Germania catre Romania, Italia si Spania, apoi din Spania catre Romania, Germania si Italia, fara nici un cost, totul gratuit, din minutele nationale nelimitate.

Adica cost zero in Roaming SEE cu Digi.

Daca unii zic ca ar avea cost, sa verifice cu suportul Digi.

Daca inventeaza userii, ar fi mai ok sa se mute pe topicul de SF-uri. Sau pe discutiile despre Mission Impossible.

Eu nu am vazut pe nimeni sa puna un screenshot din factura Digi.

Dar la inventat costuri si fabulat... e plin pe aici.

imi place cum incerci sa o dai in diverse si sa muti discutia.
postarea mea avea ca rol sa iti arete ca nu orice numar apelat din roaming in see e gratuit.
pe langa asta pe siteul digi nu gasesti urma de astfel de detalii desi cam sunt obligati legal sa o faca.

#629
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 01.05.2016
Chiar daca ar avea informatia asta digi pe site, nu ar sta clientii sa citeasca asa ceva!

Daca ai nelamuriri, da, poti suna la relatii cu clientii si sa intrebi sau sa verifici desfasuratorul.

Atunci cand suni oriunde iti tuna capul, ar trebui sa te astepti si la cost, ca ala nu e numar local ci unul special.

Informatia furnizata de pe itu.int nu o vei gasi pe nici un site al vreunui operator pentru ca alea sunt informatii publice ale partenerilor de roaming care se pot schimba oricand iar intretinerea informatiilor necesita resurse.

#630
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
postarea mea avea ca rol sa iti arete ca nu orice numar apelat din roaming in see e gratuit.
pe langa asta pe siteul digi nu gasesti urma de astfel de detalii desi cam sunt obligati legal sa o faca.


Poate aici sa gasesti ? Chiar daca e vorba de apel int , cred ca e aceeasi treaba : fie ca suni din RO catre SEE , fie ca suni din SEE catre SEE . F posibil si adevarat : unele numere apelate nu sant asa de gratuite ca cel nr gratuite .

https://www.digi.ro/...-internationale

Vezi aici destinațiile apelabile gratuit în cadrul abonamentelor cu minute incluse.

Introdu mai jos numarul tau de telefon si numarul de telefon complet al destinatiei pe care vrei sa o apelezi. Vei afla cat de putin te costa sa suni din Digi Mobil.
Numarul tau
Numar destinatar
AFISARE TARIF

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate