Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Suma necesara pentru noua casa (prima casa)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CP1234

CP1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.03.2021
Salut!

Am economii undeva la 8000 de euro momentan si as vrea sa ma inscriu pentru programul noua casa. Credeti ca imi va fi suficienta suma asta pentru a demara si finaliza tot procesul? Apartamentul pe care vreau sa il iau o sa coste undeva intre 55000-65000 de euro.
Si mai mentionez ca momentant am contract pe perioada determinata la locul de munca, dar am o vechime de 1 an. (castig undeva la nivelul salariului mediu pe economie). Credeti ca asta ar reprezenta o problema?
Multumesc frumos!

#2
CP1234

CP1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.03.2021
Si ca adaos la ceea ce am scris mai sus, care credeti ca e cea mai potrivita banca in momentul actual pentru programul noua casa?

#3
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 07.01.2014
Recomand în primul rând să apelezi la un broker de credite - Kiwi finance. Nu ai niciun cost, vor fi plătiți ei de către bănci la o eventuală creditare. Îți va prezenta cele mai bune oferte curente și se va ocupa de tot, scutindu-te de mersul pe la diverse bănci pentru a cere oferte.
Da, pentru noua casă suma de avans minim e 5%.
Ia în calcul și taxele notariale și eventuale comisioane ale băncii (analiză dosar, evaluare imobil, etc) dacă sunt, ți le va enumera brokerul.

Edited by daddypuff, 10 April 2021 - 10:56.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,983
  • Înscris: 25.01.2007
nu iti da nimeni credit la contract pe perioada determinata. doar daca perioada aia e de zeci de ani, incat sa termini creditul pana se termina contractul.

#5
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 CP1234, on 10 aprilie 2021 - 09:53, said:

am contract pe perioada determinata la locul de munca, dar am o vechime de 1 an

eu stiu ca pentru credite ipotecare ai nevoie de contract pe perioada nedeterminata

 daddypuff, on 10 aprilie 2021 - 10:55, said:

Recomand în primul rând să apelezi la un broker de credite - Kiwi finance. Nu ai niciun cost, vor fi plătiți ei de către bănci la o eventuală creditare.

Cu un broker de la kiwi lucrez si eu, dar n-o sa te ajute in cazul creditului noua casa. Doar pentru credite ipotecare.

#6
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
Se considera din popor ca e bine sa mai ai pusi de-o parte cam 1500-2000 de euro la `Noua casa`, pentru ca pe langa avans mai de platit si:

antecontract
taxa de evaluare imobil
declaratie notariala
opinie notariala (doar la unele banci e necesara si doar o parte dintre notari taxeaza)
contract VC
intabulare
extrase de carte funciara (cel putin de 2 ori o sa le scoti)
depozit colatareal
comisionul 0.3% FG
polita PAD
asigurare imobil

In functie de banca mai pot exista si alte comisioane.

#7
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
este necesar sa ai contract pe perioada nedeterminata ca sa beneficiezi de programul Noua Casa.

#8
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
.

Edited by loveparade, 11 April 2021 - 18:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate