Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Parcare in loc de parter

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
FilipescuStefan

FilipescuStefan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.02.2021
Buna seara,

Credeti ca parcarea in loc de parter si fara pereti exteriori afecteaza structura unui bloc de 10 etaje?

Ma gandesc sa imi iau un apartament si am ajuns la 2 optiuni, una ar fi intr-un bloc de 4 etaje, dar la 20 de minute de metrou, iar cealalta intr-un bloc de 10 etaje si la cel mult 15 minute de metrou. Cel mai aproape de metrou ar fi prima optiune, doar ca la parter am vazut ca sunt parcari nu si apartamente, etajul 1 fiind primul cu locuibil. Nu stiu daca acest tip de parcare ar putea afecta structura blocului in caz de cutremur.
Multumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,870
  • Înscris: 07.06.2014
nu ai nevoie de pereti acolo. peretii in sine sunt de umplutura, nu au nici o treaba cu rezistenta cladirii ca si ansamblu. stalpii de rezistenta care mai mult ca sigur ii observi ca sunt si in parcare, aceia sustin intreaga structura, de aceea le si zice structura de rezistenta.

mai degraba sa nu intre vreunul cu masina in acei stalpi si sa-i afecteze, ca in rest, cu sau fara pereti, in caz de cutremur, acea cladire cade (sau nu) la fel de frumos si usor.

concluzia dilemei tale: poti lua linistit in acel bloc, peretii sunt rol de rezistenta la acea structura.

#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 01.09.2006
La 10 etaje e cam greu sa faci o structura fara pereti din beton armat (diafragme).
Dar nu e mare scofala sa fie dispuse in asa fel incat sa poti face parcare la parter sau la subsol, nu ai de ce sa iti faci probleme din cauza asta.

Edited by ech, 22 March 2021 - 20:58.


#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,448
  • Înscris: 11.08.2003
Dar, 2 km fata de 1.5... fix pix.
Io-ti recomand blocul mai mic. Bloc mic, vecini putini, probleme putine, bloc mare...

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Se numeste si 'stalpisor rezidans'. Numai avantaje. Mai ieftin de facut pt. dezvoltac, aerisire mai buna, in special iarna bate alizee-ul ala blanao si pe sub cladire, clar nu afecteaza incalzirea per total.
Vezi numa sa ai alt bloc langa construit normal sa se rezeme al tau in caz de doamne fereste cutremur altfel face ca asta in clip:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H6sLvSE7SVc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cauta si soft story.

#6
FilipescuStefan

FilipescuStefan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.02.2021
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri.

M-am uitat si la cladirile soft story si am vazut ca acestea aveau la parter tevi sau piloni subtiri de sustinere.

In cazul cladirii unde se afla apartamentul care ma interesa, am vazut ca sunt un fel de pereti, nu de stalpi.

Nu stiu daca fiind sub forma de pereti si nu de stalpi schimba rezistenta structurala.

Multumesc!

#7
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 17.02.2020
Depinde de calitate. Hancock Tower din Chicago al doilea ca inaltime din oras, are parcari inclusiv la etajul 12, si suporta rafale si de 150 km pe ora de peste 50 de ani.
Astea din Bucuresti consruite din nisp in loc de ciment si bete de lemn in loc de fier, poate nu tin asa bine

#8
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 16.04.2007
4 etaje, ce mi-e 15, ce mi-e 20 min?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate