Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Ce telefoane XIAOMI ati avut / aveti si cum vi se par ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Eu i-am dat retur in favoarea lui Mate 20 Lite la acea vreme si nu imi pare rau ca am ales HUAWEI atunci.
Uite aici poze cu camera lui Mate 20 LITE fara procesare fara AI fara efecte, asa cum le face el.
Sa nu uitam ca si forumul mai scade calitatea la procesare.

View Postursamajor, on 22 martie 2021 - 14:11, said:

Senzorul ala de pe PocoF1 e dintre cele mai bune. Cu Gcam da clasa altor telefoane muuult mai scumpe sau (macar mai) "titrate". Posted Image
Apropo, eu il am si-acum, mi-e suficient.

Attached Files



#38
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 30.03.2009
Uite cine se dă la Techirghiol la băi.

Mi8 și Poco F1 au fost primele cărora li s-a acordat mai multă atenție la capitolul cameră.
Mi8-ul acum face niște poze de te trăznește, în special cu gcam. 363 este încă pe pixel, și nu degeaba.

#39
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,108
  • Înscris: 18.09.2008

View PostAlxdava, on 22 martie 2021 - 16:59, said:


Clar, ca nu degeaba. De aia si ziceam, sa il puna pe toate telefoanele de buget, ca rupe. Senzorul de pe Mi 9T Pro, scotea poze mai proaste ca F1 cu GCam.

#40
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View PostAlxdava, on 22 martie 2021 - 16:59, said:

Uite cine se dă la Techirghiol la băi.

Pozele alea sunt facute cu HUAWEI MATE 20 LITE.

Fara procesare si fara AI. Simple cum le scoate camera, ca de aia am ales Mate 20 Lite in loc de POCO F1.

#41
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 30.03.2009
Sunt ok. Am recunoscut locul fiind din zonă.

#42
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 28.12.2008
Redmi 1S, Mi 3, Redmi Note 3. Pe ultimul l-am folosit până în noiembrie 2017, de atunci am Oneplus.

A trecut ceva vreme de atunci, nu îmi mai aduc aminte detaliile exacte, ce reţin este că am ales Xiaomi atunci pentru raportul preţ/calitate şi îmi aduc aminte că am fost nemulţumit pe alocuri de problemele software (gen găseam telefonul închis dimineaţa deşi avea baterie, ba nu mai mergeau datele mobile, etc).
Acum sper că s-au mai remediat din probleme, mă uitam acum puţin timp la un Mi 10T.

Mai am în familie Redmi 6 (tras pe dreapta) şi un Redmi 4A de vreo 3 ani care merge fără probleme (în limitele lui).

Edited by driftking91, 22 March 2021 - 19:47.


#43
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Primul meu Xiaomi a fost mix2 cumpărat în decembrie 2018 la 1300 lei care funcționează perfect și acum , bateria tine vreo 7 ore pe YouTube , al doilea Mi8 cumpărat în octombrie 2019 la 1300 lei care nu mai tine mult bateria și touchscreenul face figuri , se atinge singur fara sa apas pe el și acum mi-am luat un Mi10T cumpărat acum in martie la 2000 lei  care e mult mai performant decât cele două telefoane Xiaomi deținute.

Edited by andupustiu, 22 March 2021 - 20:12.


#44
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Redmi 1s,redmi note 2,mi4c,mi5, ultimul redmi note 5 pro.Inainte găseai la xiaomi telefoane cu specificații foarte bune la prețuri bune, acum nu mai e la fel. Miui devine un soft foarte greu, îmbâcsit și plin de bloatware.

#45
Cobr@18

Cobr@18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 14.08.2007
Am inceput cu Redmi note 3 pro, dupa aia a urmat un note 4x, note 5 pro, apoi un mi 9t, si momentan un mi note 10 lite. Super multumit de toate, cu toate ca am dat foc la note 5 pro din greseala mea. Am vrut sa schimb bateria si din neatentie am gaurit bateria veche, care sa aprins instant, topind tot telefonul.

#46
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,046
  • Înscris: 26.09.2010
Redmi Note 3 MTK 3/32 apoi am trecut la varianta cu snapdragon (Kenzo), foarte mulțumit de ambele, Redmi 5 Plus 4/64 a fost un telefon de buget foarte bun, am trecut la MI8 6/128GB unde singura problema pentru mine a fost bateria, MI9 6/64 la fel bateria mică dar compensa cu încărcarea rapida, iar acum am MI11 8/128. Toate telefoanele le-am folosit cu soft xiaomi.eu de la început, root, SuperSU apoi Magisk, și aplicația AdAway.

Nu am avut probleme mari cu ele, rar câte un bug ceva minor dar mi le-am asumat, pentru ca foloseam varianta beta de la xiaomi.eu . Nu sunt mare amator de poze, deci camerele au fost foarte ok pentru mine. Îmi place MIUI, nu prefer Android Stock, deci ce oferă MIUI pentru mine e suficient. Între ele am mai avut și alte telefoane (Samsung, Huawei, iPhone) dar tot Xiaomi a rămas baza.



Următorul telefon tot un Xiaomi va fi pe viitor.

Edited by innesat, 22 March 2021 - 23:23.


#47
3U3U

3U3U

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.12.2020
Am comandat si eu pe ultima suta de metrii Mi 10T 5G 8 cu 128 de la emag la pret de 1845 lei, maine imi vine. L-am vazut la un prieten si este foarte bine finisat  si im place cum se misca.

#48
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.01.2008
1. Redmi 4a - camere slăbuțe, baterie bună, încărcare slabă (maxim 1A - la mașină cu waze abia reușea să mențină bateria încărcată sau chiar se descărca cu 10% pe oră). Calibrare foarte lentă la GPS. Ecranul de sticlă e ca nou după mai mult de 3 ani, indiferent de căzături, lovituri, băgat în buzunar cu chei, bani etc.
2. RN8PRO - ecran, baterie și camere bune, încărcare rapidă, gps foarte precis și cu calibrare rapidă. Minus: ecranul cu gg5 a căpătat o zgârietură fină (am pus apoi folie de silicon și nu se mai vede), mai puțin rezistent la zgârieturi decât sticla simplă de la R4a.

#49
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 30.10.2007
Xiaomi Mi A1 4/64GB:
Pro
-ținut pe android 8.1, funcționează din aprilie 2018, doar două resetări;
- difuzor extern foarte puternic;
- poze bune cu Gcam instalat;
- optimizare sunet pentru căștile cu fir;
- prezența funcției de telecomandă pentru variate dispozitive electronice.
Contra
- semnal slab în ciuda unui SAR măricel;
- calitate slabă în convorbirile telefonice;
- optimizare GPS mediocră;
- incomod de ținut și utilizat cu o mână.

Xiaomi Mi A1 4/64GB cu android 9 folosit din septembrie 2018:
Pro
- la fel ca mai sus;
- introducerea aplicației native de Radio fm.
Contra
- la fel ca mai sus;
- bateria mai slabă;
- semnal și mai slab;
-sunet difuzor extern mai slab.

Xiaomi Mi A2 lite 4/64 GB ținut pe android 8.1 și folosit intens din septembrie 2018 până la septembrie 2019 apoi trecut la sertar și folosit ocazional încă un an.
Pro
- ușor de utilizat datorită formei compacte;
- baterie foarte bună;
- android one fără aplicații inutile;
- prezența funcției de telecomandă.
Contra
- semnal GSM satisfăcător;
- calitate uneori mediocră în convorbirile telefonice;
- optimizare GPS mediocră;
- difuzor extern slab.

Xiaomi Mi A2 4/64 GB cu android 9 și folosit din ianuarie 2019  timp de 6 luni:
Pro
- android one fără aplicații inutile;
- ergonomie mai bună față de Mi A1.
Contra
- semnal slab;
- camera mediocră;
- lag datorită memoriei interne cu probleme;
- optimizare GPS mediocră;
- lipsa cititor cartele MicroSD.

Xiaomi Mi 9SE 6/128GB folosit din septembrie 2019 până la octombrie 2020:
Pro
- ergonomie excelentă;
- ecran amoled;
- fotocamere foarte bune;
- semnal bun;
- calitate bună a convorbirilor telefonice;
- prezența funcției de telecomandă;
- înregistrare nativă a convorbirilor telefonice.
Contra
- probleme la ecran după actualizarea la MIUI 12 (ghost touch);
- semnal GPS slab/ optimizare GPS slabă
- autonomie redusă a bateriei fără dezinstalarea prin ADB a multor aplicații nedorite preinstalate.

După aproape 3 ani de Xiaomi problemele de utilizare au devenit secante iar tendința nu pare a se inversa pe măsură ce au înmulțit numărul modelelor. Orice update de software a devenit o loterie, iar cele de trecere de la o generație la alta aduc probleme majore. Deci pas!

#50
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Pocophone F1....din 2019 și încă sper sa.ma mai țină...veneam de pe un Lenovo A7010 care brusc nu a mai mers și trebuia ceva repede...și am luat racheta asta....super multumit de el... Zboară prin jocuri...poze decente mai mult decât suficient pentru mine (nu sunt un "pozar")...senzor de amprentă super-mega rapid...cu aplicație dedicata face poze IR in bezna totală (foarte tare chestie)
Singurul minus e notch-ul cam mare...dar se poate trăi cu acest lucru...
Per total super multumit....

#51
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 07.08.2011
Xiaomi Mi A2 Lite, cumparat sigilat de pe piata neagra, cu 400 Lei, versiunea 32Gb/4GB.
https://gsmreview.ro...dmi-6-pro-7207/

Dupa doi ani, zero zgarieturi pe ecran (tinut fara folie dar in husa originala), inca face fata aplicatiilor, bug-uri minore dupa trecerea la Android 10, bateria inca tine lejer o zi.
In tot timpul asta nu s-a blocat nici macar o data, a avut doar doua restarturi si alea probabil din cauza aplicatiei-minune Vanced Manager la care am si renuntat.
Cred ca este ultima "greseala" de genul asta facuta de Xiaomi, noile telefoane sunt ori bune, ori ieftine, ori niciuna dintre cele doua!
Urmatorul meu telefon nu cred ca va mai fi Xiaomi, nu pentru ca m-a dezamagit actualul ci pentru ca noile modele nu mai au aceleasi standarde.

View Postsisifjunior, on 23 martie 2021 - 14:40, said:

............
Xiaomi Mi A2 lite 4/64 GB ţinut pe android 8.1 şi folosit intens din septembrie 2018 până la septembrie 2019 apoi trecut la sertar şi folosit ocazional încă un an.
Pro
- uşor de utilizat datorită formei compacte;
- baterie foarte bună;
- android one fără aplicaţii inutile;
- prezenţa funcţiei de telecomandă.
Contra
- semnal GSM satisfăcător;
- calitate uneori mediocră în convorbirile telefonice;
- optimizare GPS mediocră;
- difuzor extern slab.
..................

N-am avut niciuna dintre problemele astea dar nici nu am apucat sa il folosesc pe Android 8, a primit upgrade la scurt timp dupa ce l-am luat.

Edited by Lexon, 05 April 2021 - 17:52.


#52
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 03.08.2006
Xiaomi Redmi 4 Prime
Redmi Note 8 Pro
Poco F3 de doua zile.

Foarte multumit de toate, in afara de mici buguri pe ici colo, viteza si stabilitate. Note 8 Pro chiar a fost telefonul care l-am folosit cel mai mult dintre toate telefoanele detinute pana acum. F3 are sanse sa bata recordul.

#53
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 26.01.2007
Redmi Note 5A, Redmi 5, Mi 9T - care mai de care mai bun. Probabil voi mai rămâne ceva timp pe Mi 9T, după care voi face upgrade, tot ceva de la Xiaomi. Bateriile au ținut decent, volum convorbiri bun, poze destul de ok (pentru un nepretențios), puține buguri. Menționez că nu a fost niciunul rootat.
LE Să nu uit, toate au fost cumpărate de noi.

Edited by callatis06, 08 May 2021 - 13:50.


#54
holdi

holdi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2018
de cind au aparut in spania acum cca10 ani am avut numai mobiles de xiaomi si va pot spune cu mina pe inima ca niciodata nu au defraudat, raportul pret/ calitate excelent.  din prima zi si pina acum am fost si inca sint fan Xiaomi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate