Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 

Cabluri audio de toate felurile - what's your poison ?

- - - - -
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#325
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
pai nu neaparat ca 1) era o gluma 2) la ora asta nu prea ma pasioneaza (audio) streamingul, altul decat de la telefon la casti 3) presupun ca lipsa lui ar trebui sa se simta de vreme ce articolul insinueaza ca orice scula diferita de ce recomanda ei acolo sufera de chestia asta.

Orsicat chiar as aprecia sincer o descriere a fenomenului facuta de tine (certificata dar fara aere de superioritate daca se poate) pentru imbunatatirea cunostiintelor personale. Cine stie poate chiar e de invatat ceva util. Merci anticipat

edit
ca sa nu se inteleaga gresit am o idee generala vis a vis de definitia termenului...daca se poate ceva explicatii practice diferite de ce e trecut in articolul ala. Merci

Edited by Clayman, 22 February 2024 - 09:46.


#326
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Ma dau pe cd-uri in cazul asta.

#327
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 16.11.2021
Cine e eroul numit Catalin Cristescu?
Da cine e "his friend Sandu"?

Au facut astia o curba Cristescu-Sandu gen Harman?

#328
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014

 Clayman, on 22 februarie 2024 - 09:39, said:

1) era o gluma
Bine, să acceptăm asta, chiar dacă nu prea rezultă din formulare și există și posibilitatea s-o fi dat la-ntors.

 Clayman, on 22 februarie 2024 - 09:39, said:

2) la ora asta nu prea ma pasioneaza (audio) streamingul, altul decat de la telefon la casti
Nu este afectat doar streaming-ul, este afectată orice sursă digitală la momentul decodării la analogic.

 Clayman, on 22 februarie 2024 - 09:39, said:

3) presupun ca lipsa lui ar trebui sa se simta de vreme ce articolul insinueaza ca orice scula diferita de ce recomanda ei acolo sufera de chestia asta.
După ce am văzut tone de discuții de tema asta, reclame agresive și marketing insistent (suspect de asemănător cu cel făcut cablurilor exotice), m-am întrebat și eu care o fi efectul concret și cât de deranjant e. Am dat peste un sit unde erau niște fragmente muzicale fără jitter și cu jitter de diverse magnitudini. Am constatat că trebuie să fie foarte mult pentru a auzi ceva în neregulă la redare. Se percepe ca o distorsiune, dar ușor diferită de alte tipuri de distorsiuni sau zgomot. E destul de greu să asculți ceva, să constați că nu e tocmai bine și să fii imediat sigur că de vină e jitter-ul.

 Clayman, on 22 februarie 2024 - 09:39, said:

Orsicat chiar as aprecia sincer o descriere a fenomenului facuta de tine (certificata dar fara aere de superioritate daca se poate) pentru imbunatatirea cunostiintelor personale. Cine stie poate chiar e de invatat ceva util. Merci anticipat
Nu era vorba despre niciun aer de niciun fel, doar o recomandare sub formă de întrebare de a te documenta înainte recurge la argumente pe care producătorii le umflă ca importanță pentru că nu au altceva cu care să ia fața concurenței. Am văzut multe persoane, mai ales în „comunitatea audiofilă”, discutând înfocat despre lucruri pentru care nu au o reprezentare clară ce înseamnă concret, perceptual, și ce importanță relativă au.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 February 2024 - 12:26.


#329
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,874
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am dat peste un sit unde erau niște fragmente muzicale fără jitter și cu jitter de diverse magnitudini. Am constatat că trebuie să fie foarte mult pentru a auzi ceva în neregulă la redare. Se percepe ca o distorsiune, dar ușor diferită de alte tipuri de distorsiuni sau zgomot.
Problema e doar la transferul Digital - Analog.
Daca e foarte mare la un moment dat decoderul poate face o confuzie intre 0 si 1. si automat apare o distorsiune. In rest nu ar trebui sa conteze atat vreme cat etajul digital e separat complet de cel analog.
La streaming chiar nu conteaza ptr ca datele se transmit si cu biti de verificare - un fel de corectie de eroare.

#330
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
@JLP merci pt raspuns

De cand stau prin alte parti of fi inceput sa gandesc ca-n limbi straine si nu mai reusesc sa ma exprim neaos.
Pt mine a fost clara intentia de (a face o) gluma si a ironiza faptul ca se pot face excese oriunde si ca se pot complica fie si lucrurile simple in scopul de-a trage niste lovele de pe oameni, zona audio abundand de asta.

In plus, chiar daca nu razbate, te asigur ca s-a vrut si multa auto ironie si un nota bene pt mine (in cautatrea a nush ce calitati, am inceput sa uit sa ma bucur de muzica)

Edited by Clayman, 22 February 2024 - 14:42.


#331
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007

 eiffel, on 22 februarie 2024 - 13:14, said:


La streaming chiar nu conteaza ptr ca datele se transmit si cu biti de verificare - un fel de corectie de eroare.

Deci nu ma mai dau pe cd-uri :)

#332
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014

 eiffel, on 22 februarie 2024 - 13:14, said:

Daca e foarte mare la un moment dat decoderul poate face o confuzie intre 0 si 1.
Nu chiar. Vezi poza de mai jos. În caz de jitter, biții sunt fix cei care trebuie, dar duratele palierelor nu sunt egale, momentul tranziției este ba prea devreme, ba prea târziu față de ideal; oscilația față de poziția exactă a dus la denumirea de jitter („tremurătură”), pe un analizor de tip osciloscop apare precum o vibrație a liniilor verticale.
Aceste durate variabile ale palierelor afectează decodoarele simple de tip R-2R și sigma-delta, dacă nu sunt precedate de un etaj de refacere a formei de semnal ideale (care implică folosirea unei memorii și a unui oscilator local, ceea de complică schema și costă).

 eiffel, on 22 februarie 2024 - 13:14, said:

chiar nu conteaza ptr ca datele se transmit si cu biti de verificare - un fel de corectie de eroare.
Jitter-ul nu se poate combate la transmisie cu coduri corectoare de erori (cu biți suplimentari față de cei de date).

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 22 February 2024 - 16:04.


#333
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
De aia DAC-urile R2R au pret asa mare ...

#334
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014
Sunt scumpe din cauza preciziei extraordinare care este necesară pentru rezistorii aferenți biților mai semnificativi.

#335
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 06.03.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zXV513UC8Ms?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cum am mai scris problema nu este de ordin tehnic, este filosofica, unii se vor recunoaste acolo, sunt la faza: nu stiu ca nu stiu.

#336
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,874
  • Înscris: 15.06.2004

 overseas, on 22 februarie 2024 - 17:12, said:

De aia DAC-urile R2R au pret asa mare ...

Nu prea mai au - deja devin din ce in ce mai accesibile - a lansat Hifiman zilele trecute doua DAC/AMP-uri
Asta e cel mai ieftin din ele - https://www.muzix.ro...-birou-Streamer
Daca ar fi fost doar DAC deja era si mai ieftin.

Traducerea e cam proasta pe site-ul ala, dar acolo l-am gasit primul :P

 Jean-Luc_Picard, on 22 februarie 2024 - 16:03, said:

Jitter-ul nu se poate combate la transmisie cu coduri corectoare de erori (cu biți suplimentari față de cei de date).
Nu prea a iesit cum trebuie ce am scris fata de ce gandeam.
Se poate combate fara probleme cu biti suplimentari - CRC check - dar ma referam efectiv la transmisii de date - a iesit insa aiurea.
Transmisiile de date se fac prin pachete de date cu acel check - daca check-ul nu corespunde se retransmite pachetul - negociaza palcile de retea intre ele.

La Streamingul A/V nu exista acel CRC Check - e flux continuu. Problema exista si la CD sau DVD - cand scrii in standard CD Audio sau DVD Video nu exista corectie de eroare.

#337
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014
Repet, jitter-ul nu modifică biții detectați, ci la conversia D/A nivelul analogic rezultant este depedent de lungimea palierului. Inegalitățile de durată a biților se traduc prin imprecizii ale valorilor analogice reconstituite. Ceea ce se întâmplă practic este că frecvența de eșantionare (de fapt, de reconstituire în cazul D/A) nu este constantă.
Nu se poate combate jitter-ul cu niciun CRC, acela operează în caz de abateri de amplitudine (poza de sus cu „acesta nu este jitter”) și alterare a codului digital de către comparatorul receptor. Când ai jitter, secvența de biți e aceeași în ambele cazuri, abaterea este de durată (și de frecvență de ceas reconstituită).
Am făcut o poză aproximativă și exagerată, să se vadă clar, cu reprezentarea „clasică” a ceea ce iese din D/A, deși nu e corectă, pentru că fronturile care nu sunt verticale și filtrul anti-aliasing nu lasă semnalul analogic de ieșire să arate ca o scară.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 22 February 2024 - 22:40.


#338
Allaric

Allaric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.01.2022

 eiffel, on 22 februarie 2024 - 21:23, said:

Nu prea mai au - deja devin din ce in ce mai accesibile - a lansat Hifiman zilele trecute doua DAC/AMP-uri
Asta e cel mai ieftin din ele - https://www.muzix.ro...-birou-Streamer
Daca ar fi fost doar DAC deja era si mai ieftin.
Nu sunt ieftine. Nu conteaza ca scrie pe ele R2R. Conteaza ce a spus Picarcd legat de complicaciunea aia, de fapt aia e scumpa. Unul din ala care conteaza pleaca de la 2 -3000 euro in sus, adica alea mai ieftine.

#339
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 28.04.2004
in alta ordine de idei ca suntem pe topicul de cabluri, mie mi-a ajuns ieri un cablu de la Audioquest (comandat odată cu pre-amp-ul)  c-am zis ca nu se cade sa am o chestie scumputza conectată cu un cablu ieftinache. L-am montat si (exact) după cum mă așteptăm (ca nu ascult muzica cu voltmetrul sau cu osciloscopul), prin comparație cu ăla vechiul, nu mi-a produs (absolut) nici un curcubeu pe timpan.

Cutia in care a venit e foarte faină in schimb. Poate trebuia sa cumpar unul si mai scump. Deh (Ma) Noblesse (m')oblige  

#340
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Atunci ai avut noroc, tine de el.

#341
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,856
  • Înscris: 04.10.2014

 Clayman, on 23 februarie 2024 - 08:12, said:

Poate trebuia sa cumpar unul si mai scump. Deh (Ma) Noblesse (m')oblige  
Dacă ai fi luat unul suficient de scump ca emoția subțierii portofelului să-ți taie respirația, ai fi avut curcubee pe toate simțurile, nu doar pe timpan. Posted Image E drept că același rezultat se poate obține cu o doză mult mai ieftină de etnobotanice. Posted Image

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 February 2024 - 11:38.


#342
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,874
  • Înscris: 15.06.2004

 Clayman, on 23 februarie 2024 - 08:12, said:

Cutia in care a venit e foarte faină in schimb. Poate trebuia sa cumpar unul si mai scump. Deh (Ma) Noblesse (m')oblige  
Daca luai unul mai scump sigur ai fi spus ca e foarte bun si se aude ca in rai.
Ca doar nu ai fi zis ca ti-ai luat teapa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate