Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Tavan casa

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Se da casa din imagine, insa cu dimensiuni usor crescute, 5.4m pe latura unde arata 5m acum. Casa inca nu e inca inceputa, nu am luat inca legatura cu un arhitect.

Din anumite motive acustice, as vrea un tavan undeva pe la 3 - 3.3m. Nu sunt hotarat inca daca sa torn placa sus. Casa va avea pod nelocuit, pentru ca podul e pentru cutii goale, nu pentru oameni.

Intr-o varianta fara placa de beton, ma gandeam daca as putea avea un acoperis ceva semi-vaulted cumva, nu stiu termenii sa spun. Forma de-aia de trapez. Adica are un pod, dar e mai mic, pe varful casei. Atasez ceva de pe google, sa vedeti cum.

Acum, nu stiu ce implica tipul asta de tavan. Cu cat va izola mai prost vara fata de un pod full-size, daca afecteaza structura de rezistenta a acoperisului si cu cat va creste pretul manoperei la asa ceva. Creste riscul de a avea probleme de condens, izolare etc? As risca mult mai putin cu un tavan traditional daca mesterii nu sunt cine stie ce experti?

Mentionez ca apele acoperisului vor fi, cum se vede desenul in pozitia din poza, o apa spre nord, una spre sud.

Deci, ce pareri aveti?

Attached Files


Edited by Notsure, 14 February 2021 - 13:16.


#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Tavanul asa in arcada se face mult mai usor si mai bine din lemn.
Izolarea nu este dependenta de materialul din care e facut tavanul.
Poti sa faci izolare si la beton, si la lemn.
Forma tavanului nu influenteaza calitatea izolatiei.

#3
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
"schita" aia e de fapt un proiect de apartament foarte popular printre cutiile de chibrituri construite in ultimii ani. Ma indoiesc ca nu te-ai "inspirat". E interesant ca ai pretentia sa nu-ti copieze cineva "opera".


[ https://i.postimg.cc/PJ3Z6pGD/pic-019.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 Hunor_66, on 14 februarie 2021 - 13:32, said:

Tavanul asa in arcada se face mult mai usor si mai bine din lemn.
Izolarea nu este dependenta de materialul din care e facut tavanul.
Poti sa faci izolare si la beton, si la lemn.
Forma tavanului nu influenteaza calitatea izolatiei.

Normal ca daca fac arcada de-aia, tavanul va fi din lemn. Varianta cu placa era in situatia fara arcada.
La izolatie ma refer ca la arcada o parte din tavan nu va avea spatiul tampon intre acoperis si tavan, ca la podul clasic, ci tavanul va merge lipit de acoperis pe o anumita portiune, aici mi-e sa nu apara probleme de izolatie.

 dhaneey, on 14 februarie 2021 - 13:48, said:

"schita" aia e de fapt un proiect de apartament foarte popular printre cutiile de chibrituri construite in ultimii ani. Ma indoiesc ca nu te-ai "inspirat". E interesant ca ai pretentia sa nu-ti copieze cineva "opera".


[ https://i.postimg.cc/PJ3Z6pGD/pic-019.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa dea d-zeu sa mi se usuca daca m-am inspirat de undeva. Normal ca seamana, cu ce dracu ai vrea sa semene, cu interiorul navetelor din Independence Day? In cate feluri crezi ca poti lipi 3 camere cu un hol? Avertismentul cu copiatul era gluma pentru oamenii normali si motiv de confuzie pentru autisti.


Deci, trecand peste astea. Ma intereseaza cat ma va afecta cu izolatia vara faptul ca tavanul va merge lipit de acoperis pe o portiune, cate sanse am sa dea rateu constructorii comparativ cu un tavan clasic daca nu au multa experienta si cu cat va creste costul fata de un tavan drept.

Edited by Notsure, 14 February 2021 - 13:58.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 24.06.2006

 dhaneey, on 14 februarie 2021 - 13:48, said:

E interesant ca ai pretentia sa nu-ti copieze cineva "opera".
relax, esti prea crispat Posted Image

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,506
  • Înscris: 06.01.2014
Ce se vede acolo pare o mansarda.
Deci vrei o casa P+M ( Parter plus mansarda), dar fără P ?

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,718
  • Înscris: 26.11.2001
Ai grija la izolatie.
Pentru siguranta recomand o placa.
Ceea ce spui tu arata bine, pana o sa ai o infltratie de apa si sa vezi fericire...

#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu, casa e complet la sol. Camerele din schita sunt singurele camere ale casei. Vreau insa tavanul inalt, minimum 3m, si ma gandeam ca as putea sa nu fac neaparat peretii atat de inalti si sa fur vreo 80-90cm din pod, in schimb. Mi-e teama insa ca acele tesituri intre perete si tavan nu vor fi asa bine izolate ca la un pod clasic, unde e spatiu mare intre tavan si acoperis pe toata suprafata tavanului. La fel, nu stiu cat se va pricepe o firma de duzina si mai ieftina sa faca faza asta cu succes si daca nu ma va costa atat de mult incat sa nu merite.

 Courage, on 14 februarie 2021 - 14:53, said:

Ai grija la izolatie.
Pentru siguranta recomand o placa.
Ceea ce spui tu arata bine, pana o sa ai o infltratie de apa si sa vezi fericire...

Pai daca se infiltreaza apa in pod crezi ca e mai ok? Tot iese mare deranj. De fapt, da, ca strica finisajele daca ajunge inauntru. Dar totusi, normal ar fi sa nu se infiltreze. Eu ma temeam de izolarea termica mai mult, nu ma gandeam ca ar putea fi destul de prost facut incat sa intre chiar si apa. Sau poate apar fenomene de condens cu tavanul pe sistemul ala, in zonele unde tavanul merge paralel cu acoperisul si fix pe langa el.

Am atasat o poza. De zonele facute cu rosu mi-e teama ca vor compromite izolatia termica vara sau ca vor da probleme de condens.
Si, cum am mai zis, nu stiu cat va fi costul comparativ cu ceva drept si cate sanse am sa dea firma rateu daca iau o firma mai ieftina.

Attached Files


Edited by Notsure, 14 February 2021 - 15:02.


#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,718
  • Înscris: 26.11.2001
In pod ai acces, vezi pe unde intra si poti repara.
Cand ai doar rigips, ai o pata, nu iti dai seama pe unde se infiltreaza si accesul e doar pe deasupra.

#10
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Faci termoizolatia asa : ( un 30 cm e suficient ca grosime pe laterale si sus un 50 cm )

Attached Files



#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Gata, la gunoi cu topicul. M-am uitat la caracteristicile placilor de rigips si rezoneaza in draci pe frecvente mediu-joase, se pare. Asta din ce zic expertii, experiente personale nu am, casa de la tara e cu beton, ca apartamentul.
Cred ca torn tot placa, pana la urma. Nu stiu scadurile de lemn cum s-ar comporta acustic, dar si cu alea apar alte potentiale probleme

Edited by Notsure, 14 February 2021 - 15:45.


#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Notsure, on 14 februarie 2021 - 13:55, said:

La izolatie ma refer ca la arcada o parte din tavan nu va avea spatiul tampon intre acoperis si tavan, ca la podul clasic, ci tavanul va merge lipit de acoperis pe o anumita portiune, aici mi-e sa nu apara probleme de izolatie.
[...]
Ma intereseaza cat ma va afecta cu izolatia vara faptul ca tavanul va merge lipit de acoperis pe o portiune,
Nu va merge "lipit de acoperis", ci va merge paralel cu acoperisul pe o anumita portiune.
Fiindca acoperisul va avea niste dimensiuni mai largi decat e interiorul casei matale, sarpanta coborand pe exteriorul centurilor, ca sa formeze streasina.
Intre sarpanta si partea paralela a tavanului vei putea baga ceva izolatie, consistenta chiar.

Quote

cate sanse am sa dea rateu constructorii comparativ cu un tavan clasic daca nu au multa experienta si cu cat va creste costul fata de un tavan drept.
Daca alegi niste electro-zugravi betonisti, e posibil sa deie rateuri.
Daca alegi o echipa buna care face acoperisuri, mai putine sanse de rateuri.
Totusi, echipa buna trebuie s-o verifici la alte lucrari anterioare, te duci la oameni si-i intrebi ce parere or avut de mesterii care le-or lucrat.
Costul n-ar trebui sa creasca, nu e cine stie ce minune.

 Notsure, on 14 februarie 2021 - 15:45, said:

Nu stiu scadurile de lemn cum s-ar comporta acustic, ...
Mult mai bine decat betonul.
Bisericile medievale cu orga au tavanele din lemn, nu din beton.

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Da, mi-am dat seama ca nu-s lipite, vorbeam asa, la figurat, chiar am zis undeva ca "merge pe langa el" ca eram convins ca cineva va intelege ca eu cred ca-s lipite in sensul de-a binelea. Ma refeream la faptul ca nu mai este si spatiul ala, ca la podul drept.


Acum am abandonat ideea, oricum, din cauza proprietatilor rigipsului.

O placa de beton de forma aia probabil va costa mult si daca nu platesc mult risc si sa imi cada in cap. Asta daca se incumeta Dorel sa o faca si nu imi zice din prima ca-s nebun si sa ma duc la altcineva.

 Hunor_66, on 14 februarie 2021 - 16:10, said:

Mult mai bine decat betonul.
Bisericile medievale cu orga au tavanele din lemn, nu din beton.

Orga e bine sa vibreze, sa rezoneze pana-ti disloca organele din tine, asta e toata placerea ei. Eu, din contra, am nevoie de cat mai putina rezonanta.
Betonul are alta problema, ca iti da inapoi in camera toate frecventele joase si ultra-joase si apar rezonante de reflexie. Rigipsul flexeaza si apar rezonante de vibratie. Partea lui buna e ca lasa ultra-joasele si mare parte din joase sa iasa in afara. Prima varianta o mai redresezi din dimensiunile camerei, din locul unde te asezi, de cealalta varianta nu te poti ascunde, cand incepe sa cante tavanul, n-ai ce-i mai face.

Edited by Notsure, 14 February 2021 - 16:20.


#14
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
De ce nu faci tavanul semirotund daca tot vrei artificii tampite ?

Edited by DDooGG, 14 February 2021 - 16:36.


#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E mai usor de facut placa semirotunda decat trapezoidala? Cred ca ambele variante ma vor costa de 4-5 ori cat o placa normala si 3 sferturi din firmele locale nici nu se vor baga la asa ceva.
Si tavan semi-rotund parca m-ar cam deranja un pic si estetic, ar aduce cu lucrarile alea de si le fac cocalarii capsunari prin case si apartamente cand vin "de la/de pe Spania", cu arcade, curburi etc... Acoperisul curbat e pentru palate, probabil m-as simti ca spoitorii aia care au apartamentele cu stucaturi si balustri peste tot, iar candelabrul le ajunge cu varful pana-n farfuria de ciorba.

Edited by Notsure, 14 February 2021 - 16:56.


#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,506
  • Înscris: 06.01.2014
Doamne, hodiniti is unii.
Succesuri.

Edited by cristobob, 14 February 2021 - 17:44.


#17
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Notsure, on 14 februarie 2021 - 16:53, said:


Si tavan semi-rotund parca m-ar cam deranja un pic si estetic, ar aduce cu lucrarile alea de si le fac cocalarii capsunari prin case si apartamente cand vin "de la/de pe Spania", cu arcade, curburi etc... Acoperisul curbat e pentru palate, probabil m-as simti ca spoitorii aia care au apartamentele cu stucaturi si balustri peste tot, iar candelabrul le ajunge cu varful pana-n farfuria de ciorba.
Ai idei preconcepute si eronate . Vorbim de tavan nu de acoperis dar vad ca vrei musai sa demonstrezi cat esti de paralel si sarac .
Ramai la placa de beton dreapta sau planseu din lemn ca e mai ieftin .

#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
De tavan vorbeam si eu, doar ca am scris acoperis din greseala.
Pai de asta intreb, ca poate imi demonteaza cineva ideile preconcepute cu argumente concrete. Spune macar aproximativ cat ar costa un tavan curbat comparativ cu unul drept si cate din firmele mici de constructie ar fi dispuse sa-l faca.

Edited by Notsure, 15 February 2021 - 00:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate