Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

cum transmiti un fax cu Windows 10 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 02.08.2020
Salut

Am dat peste o organizatie non profit care au doar telefon si fax.
Astia au ceva la cap,de nu vor sa foloseasca emailul.
Deci cum transmit un fax cu Windows 10 , cu licenta ?

Multumesc

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cauta un serviciu "email to fax". Posibil sa fie contra cost, dar poate gasesti si gratis... :habarnam:

#3
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,161
  • Înscris: 24.04.2013
Vad ca la mine exista o imprimanta numita ‘Fax’ si exista ‘Windows Fax and Scan’ (mai mult pentru primit). Ce-i drept am instatale drivere pentru multifunctionala. Versiunea de Win10 e mai veche, dar sper ca nu au eliminat aceasta functio9nalitate intre timp.

Mai departe, faxul/multifunctionala trebuie sa fie conectata la o linie telefonica fixa pe cablu. Nu stiu sa se poata pe mobil si din acelasi motiv nici pe fixomobil. In loc de fax/multifunctionala poti avea si o placa fax-modem (caz in care te folosesti de ‘Windows Fax and Scan’).

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011
https://www.fax.plus...rive-pc-mobile/
https://www.fax.plus...send-fax-gmail/
https://www.fax.plus/pricing/

Edited by costeld69, 11 February 2021 - 18:04.


#5
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Ca sa trimiti un fax direct din Windows 10 ai nevoie de un fax modem, cum erau cele folosite pentru dial-up pe vremuri si o linie de telefon fix.
Exista fax modem in varianta USB cu drivere pentru Windows 10 https://www.amazon.c... usb windows 10
Eu as suna la telefonul ala si i-as intreba daca au email.

#6
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Lasand gluma deoparte, pana recent si eu foloseam enorm faxul. Deeh, multe institutii nu auzisera de email.

Daca ai mai multe de trimis, iti recomand clickphone. Dar cel mai bine iti recomand sa eviti ong-ul de care vorbeai. Cum dracu' sa nu folosesti email-ul? E cumva asociatia de revolutionari?

#7
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Ar trebui să merite afacerea ca să te chinui atît cu ei.
Mai bine rogi pe cineva să trimită faxul ăla pe varianta clasică decît să cumperi modemuri și alte trăznăi numai pentru o comunicare scrisă cu ei.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am dat peste o organizatie non profit care au doar telefon si fax.
Astia au ceva la cap,de nu vor sa foloseasca emailul.

Probabil sunt nemti...

Asa cum s-a zis mai sus - ai nevoie si de partea hardware - modem telefonic - altfel degeaba ai partea de soft.
Zi-le ca sunt tampiti si sa foloseasca mailul. E la fel de valabil dpdv legal ca si un fax.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Imprimantele cu port fax pot primi și trimite fax-uri de la/către pc automat via suita lor de drivere.

#10
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,161
  • Înscris: 24.04.2013

View Posteiffel, on 12 februarie 2021 - 12:14, said:

… E la fel de valabil dpdv legal ca si un fax.
Asa o fi, dar:
  • In functie de ce date se vehiculeaza, mail-ul nu asigura neaparat un grad de confidentialitate corespunzator mai ales ca nu stii pe unde trece si cine mai are acces la el (inclusiv la copiile ramase in Inbox). Se poate rezolva cu criptarea lui de catre expeditor folosind cheia publica a destinatarului, dar pentru asta destinatarul trebuie sa cumpere o pereche de chei publica+privata, ceea ce costa.
  • Este extrem de usor de falsificat identitatea expeditorului cea ce implica nesiguranta pentru destinatar. Iarasi rezolvare exista, dar expeditorul trebuie sa aiba semnatura digitala (eventual calificata, daca e ceva important). Si iarasi costa.
  • Email-ul nu garanteaza in nici un fel livrarea. Il trimiti, dar e posibil sa nu ajunga niciodata sau (putin probabil dar nu exclus) chiar sa ajunga in alta parte.
  • Acces la log-urile de la email, ca ulterior sa poti dovedi cat de cat ca a existat un contact, nu ai. In schimb lista apelurilor telefonice (care include si transmisiile fax) o poti salva si pastra cat vrei.

Edited by sags, 13 February 2021 - 09:23.


#11
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Există și mailuri securizate iar dacă e vorba de date securizate atunci firma respectivă ar fi avut canale de comunicație securizate deja pe net (tip STS sau alți provideri oficiali).
Ceea ce mă face să cred că sunt doar retrograzi, nu că au ceva important de comunicat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate