Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Ușă urcare în pod mansardat

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,696
  • Înscris: 08.03.2017
"Mai adaptezi peretii si pui usa pe diagonala"
Sau mergi cu peretele pana in capat si faci un minihol in care vei putea monta usa normal.

#20
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,121
  • Înscris: 24.02.2011

 apocalipsul, on 09 februarie 2021 - 10:39, said:

da, ca e supermarket acolo...
te-ai fi gandit ca poate pune o usa termopan din sticla toata?
ce ce se deosebeste de o alta usa din alt context
cu orice usa iti da cineva in cap daca te afli la locul nepotrivit la momentul nepotrivit!
cum sa deschizi rapid usa?!? sa te arunci in gol?!?
Gândește-te că urcă cineva în patru labe (că altfel n-ai cum) și cineva tocmai deschide ușa. Unde îl pălește? Posted Image Mai bine las-o așa...
Nici gratiile nu-s bune că la lungimea aia ți le strâmbă un copil în 2 timpi și 3 mișcări.

Edited by sandel1, 09 February 2021 - 10:54.


#21
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 09.09.2006

 Hunor_66, on 09 februarie 2021 - 10:16, said:

Era buna si o balustrada la dulapo-scara.
Daca coboara copilu' in fuga incaltat in sosetute, parca il vad c-o ia brusc dreapta si decoleaza pe la jumatatea dulapo-scarii...
Sau mai rău, se ceartă cu frate-su și îi aplică ăla de la marginea podului un "this is Spartaaaaaaaaaaaaaaaaa!" de l-a rezolvat!
Balustrada cică e în studiu, gratii de sus până jos.

#22
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 24.01.2007

 buntzi, on 09 februarie 2021 - 10:47, said:

Sau mai rău, se ceartă cu frate-su și îi aplică ăla de la marginea podului un "this is Spartaaaaaaaaaaaaaaaaa!" de l-a rezolvat!
Balustrada cică e în studiu, gratii de sus până jos.

Ai o imaginație bogată, bun așa.

Edited by bluesky_c3, 09 February 2021 - 10:57.


#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,245
  • Înscris: 15.05.2008
facut totul acolo aiurea,o usa normala mai greu,nu cred ca are in ce prinde tocul,are un perete din rigips,la cum vad ca sunt facute acele scari nici nu mai intreb ce profile o bagat acolo
acel perete este izolat?
doar gandeste asa,o sg data tre sa cazi pe minunea aia si cam ajungi la ghips
da panarama aia jos si fa ceva sigur si comod

#24
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 24.01.2007

 ceanu1980, on 09 februarie 2021 - 11:08, said:

da panarama aia jos si fa ceva sigur si comod

Posted Image

Edited by bluesky_c3, 09 February 2021 - 11:13.


#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,245
  • Înscris: 15.05.2008
o sa ai si senzatii de voma,de la durere daca vei gresi vreodata pe acea scara si crede-ma vei gresi

daca tot ai intrat in hora,ai izolat acel perete,ce profile ai folosit la construirea lui?

#26
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 24.01.2007

 ceanu1980, on 09 februarie 2021 - 11:22, said:

o sa ai si senzatii de voma,de la durere daca vei gresi vreodata pe acea scara si crede-ma vei gresi

daca tot ai intrat in hora,ai izolat acel perete,ce profile ai folosit la construirea lui?

Da, e izolat peretele ăla.

Situația curentă e așa de aproape 2 ani. N-a amețit nimieni încă. Nu e cea mai bună variantă, nu e ceva perfect, e așa cum e și încerc să văd dacă găsesc o variantă de a rezolva cu datele astea.

#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,245
  • Înscris: 15.05.2008
daca vrei sa continui pe scenariu asta cred ca cel mai bine iesi cu o usa termopan

#28
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
In primul rand este totul facut de rahat.
1 - Scara arata ca dracu si nu are balustrada.
Ar trebui chemat un mester sa faca o scara abrupta cu blaustrade. Iese ceva mult mai frumos ca mizeria aia fara.
2 - Nu ai bec pe scara aia.
3 - Ai geam in camera aia de la etaj? Daca da? Darama peretele ala de rigips ca oricum este pus si facut ca dracu, pune caramida transparenta.
https://www.hornbach...pYaAt-fEALw_wcB
4 - Usa de termopan, ai zis sa izoleze termic, mizeria aia de se pliaza nu izoleaza nici basinile sa nu inghete.

#29
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 24.01.2007

 DuskGerman, on 09 februarie 2021 - 12:51, said:

In primul rand este totul facut de rahat.
1 - Scara arata ca dracu si nu are balustrada.
Ar trebui chemat un mester sa faca o scara abrupta cu blaustrade. Iese ceva mult mai frumos ca mizeria aia fara.
2 - Nu ai bec pe scara aia.
3 - Ai geam in camera aia de la etaj? Daca da? Darama peretele ala de rigips ca oricum este pus si facut ca dracu, pune caramida transparenta.
https://www.hornbach...pYaAt-fEALw_wcB
4 - Usa de termopan, ai zis sa izoleze termic, mizeria aia de se pliaza nu izoleaza nici basinile sa nu inghete.

Ai de capu meu! Totuși:

#1. Balustrada urmează, am zis. Dacă scara arată ca dracu, e chestie de gusturi. Nu e ceva perfect, însă nici nu cred că e atât de dezastruos.
#2. Bec pe scară??! Tu vorbești serios?!?! Aici pur și simplu m-am blocat. E o chestie cu 8 trepte, de ce ar fi nevoie de bec??!?
#3. Da, am geam. E cameră, cum am specificat, deci are geam. Cărămida aia arată cum ai zis tu că arată scara, deci chestie de gusturi din nou.
#4. Era suficient dacă puneai punctul ăsta, până la urmă asta era întrebarea - ce ușă?

Apreciez, oricum.

#30
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 bluesky_c3, on 09 februarie 2021 - 12:59, said:


Stii care este treaba?
Aici esti pe internet si daca ai gresit ceva poti sa iti intelegi greseala si sa o repari, nu este ca si cand rade vreo cunostinta sau ruda de tine.

Nu neaparat ca este urata, este ocupa si spatiu acolo, chiar daca teoretic castigi prin spatiu de deopozitare.

Tu te uiti ce intuneric este acolo? Un bec cap scara ar trebui acolo.

Daca ai geam este perfect, caramida daia si geam transparent si o scara abrupta si deschide toata zona aia.

Orice usa vrei, chemi pe aia de la termopane si iti fac usa oricum doresti tu, orice model, orice forma, din ce vad acolo o usa sablata de sus pana jos si forma o fac cei de la termopane.

Edited by DuskGerman, 09 February 2021 - 13:03.


#31
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Am avut o situatie similara cu a ta, am rezolvat, fara pretentii, confectionand o usa/capac orizontala, pe dimensiunea golului, din lambriu de pvc, astfel incat, sa fie usoara si cat de cat termoizolanta.

#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,778
  • Înscris: 29.11.2007

 ldpe, on 09 februarie 2021 - 10:39, said:

[...] faci un minihol in care vei putea monta usa normal.

Votat! Posted Image

#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,778
  • Înscris: 29.11.2007
Daca este vorba, exclusiv, despre caldura, poti incerca varianta cu o draperie groasa. O draperie prinsa de tavan, care sa mearga dupa colt (astfel incat, atunci cand este stransa sa nu ia din golul de trecere), inspre camera.

#34
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 09.09.2006

 bluesky_c3, on 09 februarie 2021 - 10:54, said:

Ai o imaginație bogată, bun așa.
Man, nu te supăra. Desigur că glumesc, dar cred că știi că ăștia mici nu prea își dau seama de efectele unor acțiuni. Sigur, probabilitatea e mică, da' eu unul îmi amintesc momentele când joaca cu frate-meu (mai mare) degenera într-o bătaie în toată regula de la "aaa, dai tare?" Și jaaap! pumni picioare buze umflate.
Locația aia la 2 metri înălțime cu margine liberă și destule muchii pe drumul către jos nu e în regulă. Până la ușa aia mai degrabă ai da prioritate balustrăzii.

#35
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 DIY, on 09 februarie 2021 - 22:48, said:

Daca este vorba, exclusiv, despre caldura, poti incerca varianta cu o draperie groasa. O draperie prinsa de tavan, care sa mearga dupa colt (astfel incat, atunci cand este stransa sa nu ia din golul de trecere), inspre camera.
Din pacate acolo este o chestie executata gresit.
Chiar si spatiul ala de depozitare de a rezultat de la taierea gresita a placi de beton.
El zice ca pe viitor o sa faca asta
[ https://i.imgur.com/nPhJI6c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pai scarile alea sunt model, mult mai late si mult mai lungi. Daca el pune asa ceva o sa fie fara rost, ca oricum treptele alea sunt inalte si indesate.
Adica cred ca pana la urma o sa trebuiasca sa cheme pe cineva care decoperteaza betoane, sa termine de taiat pana la capat ca este o mizerie spatiul ala acolo si scara scurta.

Ai dreptate cu draperia, asa se izoleaza caravanele, o draperie groasa, tine de cald.

Problema cu camera de sus este ca din ce vad acolo pur si simplu cineva a taiat placa si a facut inca o camera la mansarda, de jos intri direct intr-o camera sus, adica nu ai hol, cea este macar putin ciudat.
Din cauza asta ii ziceam si de caramida aia, mai lumina naiba chestia.

Din pozele lui doar pun usa sau o draperie si s-a inchis toata zona. Trebuie bec.
Oriucum o dai este executata aiurea.

Si acolo ce este la usa triunghiul ala? Este ceva grinda de rezistenta? Ar trebui discutat cu un structurist, cu proiectantul.

 buntzi, on 10 februarie 2021 - 07:23, said:

Man, nu te supăra. Desigur că glumesc, dar cred că știi că ăștia mici nu prea își dau seama de efectele unor acțiuni. Sigur, probabilitatea e mică, da' eu unul îmi amintesc momentele când joaca cu frate-meu (mai mare) degenera într-o bătaie în toată regula de la "aaa, dai tare?" Și jaaap! pumni picioare buze umflate.
Locația aia la 2 metri înălțime cu margine liberă și destule muchii pe drumul către jos nu e în regulă. Până la ușa aia mai degrabă ai da prioritate balustrăzii.
Problema este ca el a facut acolo o lucrare, a platit pe careva sau a lucrat in regum propriu si a facut acolo o chestie care trebuie corectata.
Asta daca nu vrei sa stai asa la accidente, la partea in care arata ca dracu.

Acolo trebuie din start pus o aplica discreta, fie ea si aplicata cu baterie.
Trebuie demontata mizeria aia de mobilier, scara, ce este chestia aia.
Trebuie montata o scara abrupta cu manere/balustrade.
Si sus facut ceva cu triunghiul ala care oricum da aiurea, hai sa zicem ca pui usa? Ce faci? Dai cu capu in grinda sau ce este chestia aia?
Cu ceva banuti se rezolva.

Si ma uit la cei care au scris pe aici, suntem persoane care avem maxim 30 de minute de stat zilnic pe forum, uneori mai putin, si cu toate astea alegem sa scriem niste mesaje care zic eu ca sunt utile.

#36
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.02.2007
Pui usa in continuarea peretelui de rigips.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate