Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferaþi pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Ușã urcare în pod mansardat

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare,

Sunt în cautarea unei soluții și m-aș bucura dacă îmi puteți oferi niște sfaturi.

Am amenajat podul, am făcut un fel de cameră de joacă pentru copii și am făcut o scară-dulap pentru acces. Toate bune și frumoase, problema constă acum în faptul că nu știu ce soluție să găsesc pentru ușa de acces. Pentru a se înțelege mai clar despre ce este vorba, atașez câteva poze.

Din cauza acoperișului din pod, cred că nu pot să pun ușă normală acolo. De asta m-am gândit la un rulou, ca acelea pentru ferestre. De preferat însă ar fi să și izoleze termic un pic, am auzit că ar fi unele care au ceva compoziție pe interior. În pod nu am încă sursă de căldură, iarna e destul de rece și vine aerul rece și în camera de jos. Folosesc temporar un calorifer electric, urmează să trag țevi de jos pentru a monta un calorifer, dar asta e altă discuție.

Din păcate, nu mă pricep deloc, de asta m-aș bucura dacă-mi oferiți niște idei — ce fel de ușă credeți că pot pune acolo, în condițiile astea?

Orice sfat e bine-venit.

Mulțumesc.

PS. peretele din rigips va fi finisat după ce rezolv cu ușa, iar pe partea dreaptă a scării cum se urcă, voi monta ceva de genul ăsta pe viitor.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   82.62K   154 downloads
  • Attached File  2.jpg   59.15K   152 downloads
  • Attached File  3.jpg   62.95K   156 downloads
  • Attached File  dimensiuni.jpg   171.54K   150 downloads

Edited by bluesky_c3, 09 February 2021 - 09:39.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 05.08.2002
o usa termopan banala se poate fabrica exact pentru forma aceea.

#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,669
  • Înscris: 26.01.2014
cum ce fel de usa? o usa normala dreptunghiulara dar cu deschdere spre scara!
si o faci putin mai scunda, cat sa se poata deschide, sa nu loveasca in tavanul scarii... pui un panou fix la partea de sus

Edited by apocalipsul, 09 February 2021 - 09:43.


#4
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 24.01.2007
Nu știu dacã se vede bine în poze iar eu n-am menționat foarte clar — din cauza acoperișului, nu știu dacã ușa se paote deschide. De asta am început sã mã gândesc la rulou. Porțiunea dreaptã de acoperiș a foarte micã.

Attached Files


Edited by bluesky_c3, 09 February 2021 - 09:45.


#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mai bine pui o trapa circulabila peste casa scarii. Posted Image Folosesti, in acest fel, si spatiul acela. Poa' sa fie si din doua bucati: una fixa, alta mobila, desi pare ca nu prea e spatiu.

Edited by ursamajor, 09 February 2021 - 09:45.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,245
  • Înscris: 07.11.2006
Cred ca-i o fericire sa urci pe treptele alea,mai ales pentru aia micii.
Ultima treapta este de vis.
Gratiile alea pe care doresti sa le pui arata bine in poza data ca exemplu,dar nu stiu cum ar arata in cazul tau.Eu zic ca vor arata ca ...dracu.Le vei monta pe partea stanga cum urci,nu pe dreapta.
Pozele nu sunt destul de concludente,dar ai putea pune o usa,taiata oblic la dimensiune,care sa se deschida spre interior.Ai loc pentru asta.Dar repet,nu vad anumite planuri conform pozelor.
Eventual cu usa glisanta curba,care sa se prelinga pe langa peretele nefinisat.


ps.
Ma tot uit si ma minunez la treptele alea.Mare meserias,profesionist desavarsit a fost proiectantul dar si executantul.

#7
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Usa glisanta nu merge?

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,669
  • Înscris: 26.01.2014
am vazut, am vazut, dar panta acolo deasupra scarii nu pare mare... (cel putin asa pare)
spatiul ala care e ~30cm... plus inca 30, nu cred ca trebuie sa cobori foarte jos (10-15cm cred ca e suficient)

exista spatiu si pentru usa trapa... preferabil din ceva usor si bun izolator (panou sanviș)
dar idealul e o usa verticala, ca sa folosesti șpaletul ala despartitor, care altfel devine inutil

Edited by apocalipsul, 09 February 2021 - 10:00.


#9
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 24.01.2007

 apocalipsul, on 09 februarie 2021 - 09:55, said:

am vazut, am vazut, dar panta acolo deasupra scarii nu pare mare... (cel putin asa pare)
spatiul ala care e ~30cm... plus inca 30, nu cred ca trebuie sa cobori foarte jos (10-15cm cred ca e suficient)

exista spatiu si pentru usa trapa... preferabil din ceva usor si bun izolator (panou sanviș)

Am măsurat acum, porțiunea dreaptă din tavan are 64cm.

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,669
  • Înscris: 26.01.2014
pai tu ai o deschidere de 70cm, cat mai vine rama, (tocul) aia e!
ca tocul vine si pe partea de sus, cobori si de acolo cu cativa cm

Edited by apocalipsul, 09 February 2021 - 10:09.


#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 adisz, on 09 februarie 2021 - 09:55, said:

Cred ca-i o fericire sa urci pe treptele alea,mai ales pentru aia micii.
Ultima treapta este de vis.
Las' c-asa e bine, sa se invete cu greul.
De mici.
Daca se urca in pod de 10 ori pe zi, precis n-or sa devina supraponderali.

Quote

ps.
Ma tot uit si ma minunez la treptele alea.Mare meserias,profesionist desavarsit a fost proiectantul dar si executantul.
Ei, si matale.
Ai buni s-or dus in Anglea, Germanea, Italea...

#12
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

 adisz, on 09 februarie 2021 - 09:55, said:

Cred ca-i o fericire sa urci pe treptele alea,mai ales pentru aia micii. Ultima treapta este de vis.
Total! Bine, nu ni se spune cât de mici îs ăia mici, da' pentru nimeni nu-i o plăcere să urce trepte de 30...Ultima pare să aibă juma' de metru. Sper că dulapo-scara e bine ancorat în perete că altfel poate vine jos...

Quote

Gratiile alea pe care doresti sa le pui arata bine in poza data ca exemplu,dar nu stiu cum ar arata in cazul tau.[...]
Prevăd ceva copii cu capetele prinse între ele...

Quote

profesionist desavarsit a fost proiectantul dar si executantul.
Executantul a făcut ce scria în desen. Omul a proiectat și executat un dulap cu funcțiile de rigoare, că scară sigur nu...

Orice tip de ușă ar pune acolo, trebuie să considere accesul la închiderea/deschiderea respectivei uși de pe raftul de sus al dulapului. Oricum poziția aia în capul dulapului te face nervos, d-apoi să mai și trebuiască să te întinzi după clanță și să faci echilibristică ca să aibă ușa loc să se miște.
O ușă culisantă armonică nu ar merge?

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 buntzi, on 09 februarie 2021 - 10:10, said:

Total! Bine, nu ni se spune cât de mici îs ăia mici, da' pentru nimeni nu-i o plăcere să urce trepte de 30...Ultima pare să aibă juma' de metru. Sper că dulapo-scara e bine ancorat în perete că altfel poate vine jos...
Era buna si o balustrada la dulapo-scara.
Daca coboara copilu' in fuga incaltat in sosetute, parca il vad c-o ia brusc dreapta si decoleaza pe la jumatatea dulapo-scarii...

#14
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 19.09.2005
Din punct de vedere al sigurantei, eu zic ca ar fi necesara si o balustrada, mai ales pentru copii.

LE - acum am vazut ca se intentioneaza asa ceva (nu am putut deschide link-ul cu modelul), mea culpa.

Edited by Stefi_R, 09 February 2021 - 10:22.


#15
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 24.01.2007

 Stefi_R, on 09 februarie 2021 - 10:17, said:

Din punct de vedere al sigurantei, eu zic ca ar fi necesara si o balustrada, mai ales pentru copii

Pe perete voi pune o balustradă, iar pe stânga cum se urcă, mă mai gândesc la variante, dar probabil ceva bări verticale.

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,112
  • Înscris: 24.02.2011

 apocalipsul, on 09 februarie 2021 - 09:40, said:

cum ce fel de usa? o usa normala dreptunghiulara dar cu deschdere spre scara!
Bună idee! Când deschide cineva rapid ușa, ăla care tocmai urcă în pod își ia zborul până jos.

#17
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 25.10.2007
Mai adaptezi peretii si pui usa pe diagonala sa te incadrezi in spatiul drept din tavan si sa ai si un spatiu de securitate cand iesi din camera.

Attached File  1.jpg   101.01K   60 downloads

#18
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,669
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Bună idee! Când deschide cineva rapid ușa, ăla care tocmai urcă în pod își ia zborul până jos.
da, ca e supermarket acolo...
te-ai fi gandit ca poate pune o usa termopan din sticla toata?
ce ce se deosebeste de o alta usa din alt context
cu orice usa iti da cineva in cap daca te afli la locul nepotrivit la momentul nepotrivit!
cum sa deschizi rapid usa?!? sa te arunci in gol?!?

Edited by apocalipsul, 09 February 2021 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate