Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Cu mașina prin Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
658 replies to this topic

#487
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
atunci fi explicit cand ceri o informatie sa nu existe loc de interpretare "Cred ca ai inteles ce am vrut sa spun "

ma scuzi ca am intervenit si nu am inteles textul,promit ca nu mai scriu la nici o intrebare.

#488
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,259
  • Înscris: 14.02.2007
Ruta Iasi-Graz cum vi se pare?

Ce parere aveti despre acesta ruta, eu am observat ca de obicei Google Maps da niste timpi mult mai scurti decat cei din realitate...

Este vorba de ruta Iasi,RO - Graz, AU...

De exemplu viamichelin imi da ruta prin Cluj, Oradea, dup-aia ceva drum pe la Szolnok si apoi autostrada din dreptul la Budapesta si imi arata
17 ore spre deosebire de Google Maps care arata 15 ore...

#489
prundal

prundal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.04.2010
stie cineva daca sunt lucrari la m0 in Budapesta spre Austria? si pe unde se deviaza ciculatia? ms

#490
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 26.04.2005

View Postprundal, on 7th August 2011, 23:23, said:

stie cineva daca sunt lucrari la m0 in Budapesta spre Austria? si pe unde se deviaza ciculatia? ms

daca mai e de actualitate intrebarea, in iunie se lucra, dar fara a infuenta prea tare traficul. Se circula pe 2 benzi pe sens, dar benzile sunt putin ingustate. Oricum limita e de 80 km pe ora (o idiotenie dupa parerea mea; din 2005 de cand am inceput se merg pe ruta asta, ma asteptam ca la un moment dat sa creasca limitarea, dar vad ca nici o speranta, cu toate ca in multe din portiuni drumul a primit benzi suplimentare)

#491
prundal

prundal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.04.2010

View Postbogwol, on 10th August 2011, 09:05, said:

daca mai e de actualitate intrebarea, in iunie se lucra, dar fara a infuenta prea tare traficul. Se circula pe 2 benzi pe sens, dar benzile sunt putin ingustate. Oricum limita e de 80 km pe ora (o idiotenie dupa parerea mea; din 2005 de cand am inceput se merg pe ruta asta, ma asteptam ca la un moment dat sa creasca limitarea, dar vad ca nici o speranta, cu toate ca in multe din portiuni drumul a primit benzi suplimentare)

Multumesc frumos Bogwol.
Cineva care a mers pe ruta aceasta prin iulie, spunea ca era deviata circulatia la un moment dat, pentru ca lucrau la autostrada. Nu prea erau indicatoare, iar Gps-ul lui era dezorientat dupa acea deviere. Nu a mai fost niciodata pe ruta asta si i-a fost destul de greu sa se orienteze ca sa nu greseasca drumul spre Austria. Poate totusi a fost ceva temporar, sper ca acum se circula iar cit de cit normal.
Daca a fost cineva mai recent spre Viena, il rog sa ne spuna care este situatia. Plecam peste 4 zile si nu am vrea sa trecem prin centrul Budapestei.
Multumesc anticipat.

#492
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Cum se circula pe autostrazile din Austria pe perioada iernii?

#493
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Depinde de vreme, de perioada si de autostrada. De pilda daca e simbata si vacanta scolara, e ceva ceata, fulguieste, si mergi inspre Salzburg/Innsbruck, se circula nasol.

#494
T@V

T@V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 09.07.2007
Salutare,

Ce drum ar fi mai rapid?
1. B-Severin-TM-Cenad-Budapesta-Viena-Kaprun (l-am folosit anul trecut, il stiu dar e prea mult fara autostrada)
2. B-Severin-Pozarevac-Belgrad-Zagreb-?? Slovenia ?? - Villach(A10) / Graz (A9) - Kaprun (are mai multa autostrada)

Portile de Fier - Belgrad - Zagreb l-am facut cand am fost in Croatia, si stiu ca o sa ma ajunga mai scump decat pe la unguri. Dar am inteles ca o sa ma usture vigneta de Slovenia care ar fi vreo 15 euro pentru 2 ore de tranzit...

Vreau si io cateva pareri.
Multumesc anticipat.

#495
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu ma gandesc ca cei 15 euro de la sloveni fac cam la fel cu vigneta de unguri + combustibilul pentru kilometrii suplimentari. Poate chiar mai putin. Si mai ia in calcul si faptul ca la sloveni combustibilul e cu 10-15 centi mai ieftin ca in Austria. Numai din chestia asta poti economisi cativa euro. Fa-ti un calcul exact (kilometrii, vignete, taxe autostrada, pret combustibil, timp, etc.) si vezi ce-ti iese.

#496
T@V

T@V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 09.07.2007

View Postbiscatrix, on 30th September 2011, 11:02, said:

Eu ma gandesc ca cei 15 euro de la sloveni fac cam la fel cu vigneta de unguri + combustibilul pentru kilometrii suplimentari. Poate chiar mai putin. Si mai ia in calcul si faptul ca la sloveni combustibilul e cu 10-15 centi mai ieftin ca in Austria. Numai din chestia asta poti economisi cativa euro. Fa-ti un calcul exact (kilometrii, vignete, taxe autostrada, pret combustibil, timp, etc.) si vezi ce-ti iese.
Pai nu man, ca sunt cam aceeasi kilometri, aceleasi distante... nu sunt diferente mari.
1. B - Cenad - Viena - Fieberbrunn (aici e defapt destinatia anul asta) = 1479 km
2. B - Pozarevac - Belgrad - Zagreb - Liubliana - Villach - cu iesire de pe autostrada la Bischofsen = 1425 km
Dilema mea vine de la faptul ca pe unu am cu 200 km mai putini km de autostrada pe care teoretic ii faci mai greu. Dar pe 2 intervin mai multe vami, mai multe taxe...
Pe 1 am vigneta unguri + vigneta Austria, pe 2 am taxa SRB (vreo 5 euro total) + taxa Croatia (care ma duce lejer la 10 euro cred) + Slovenia ?? (aici nu sunt sigur, dar parca am citit ca e 15 euro / o saptamana) + vigneta Austria.
Cred ca ramane 1, desi as fi vrut sa-l schimb.
Multumesc de ajutor.

#497
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu as iesi din UE. Prin Ungaria ai o trecere de frontiera formala in HU (treci in 2 minute) si gata, pe dincolo ai intrarea in Serbia, intrarea in Croatia, intrarea in Slovenia (teoretic si asta ar trebui sa fie repede), te complici degeaba.

#498
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View PostT@V, on 30th September 2011, 11:50, said:

... taxa SRB (vreo 5 euro total) + taxa Croatia (care ma duce lejer la 10 euro cred) ...
La sârbi plătești autostrada 3eur (până la Belgrad) + 6eur (de la Belgrad la granița cu Croația), deci în total 9 euro, ial la croați 15eur (de la graniță la Zagreb) + 6eur (de la Zagreb la granița cu Slovenia), deci alți 21 euro în Croația. Dacă mergi economic, reușești să nu alimentezi nici în Serbia, nici în Croația (în ambele combustibilu' e semnificativ mai scump). În Slovenia e mai ieftin combustibilu', dar vigneta de 15 euro (în 2008 era 35eur, pe 6 luni) compensează.
Concluzia: primul drum e mai ok, nu-l schimba !

Sănătate și toate cele bune !

#499
vyrusu

vyrusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2007
Nu mai cumparati Matrica pentru unguri de la vama!!! Platiti aproape dublu!
Tocmai ce am cumparat acum una, on-line si m-a costat exact 24,26 RON.
Site-ul este http://www.izishop.h...ay-vignette.jsp in ungureste sau engleza.
Tot on-line am cumparat si vigneta pentru Romania si sper sa gasesc si pentru Cehia si Slovacia (sau Austria)
O intrebare am si eu la voi: Luni trebuie sa plec spre Suedia (Boras). Ce traseu imi sugerati?
RO - Ungaria - Austria - Germania - Suedia (cu BAC-ul sau pe poduri dar adaugam Danemarca)
sau RO - Ungaria - Slovacia - Cehia - Germania - Suedia?
Precizez ca drumul prin austria e mai lung cu 200 km (deci aprox 20-22l de benzina)

#500
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
Intr-adevar drumul prin Slovacia e mai scurt, dar autostrada in Cehia e sub orice critica pana la Praga (mai departe e buna).

Eu am fost in vara pe traseul prin Slovacia, si m-am intors prin cel de Austria - acolo nu-s probleme. In Cehia autostrada are denivelari (nu gropi, dar e valurita) si masina face cam urat...

#501
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Personal îți recomand drumul prin Austria, Germania. Evită Cehia dacă poți. Vezi ruta asta http://g.co/maps/gh2fg

#502
vyrusu

vyrusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.01.2007
de ce ar trebui sa evit cehia ?
am vazut la cineva ca in slovacia se mai fura masini, dar eu fac plinul in shell-ul de la Nickelsdorf si pana la Berlin nu ma mai opresc.

#503
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Dintr-un singur motiv, drumul este mai bun prin Austria , Germania. Eu numai pe ruta asta am mers, si am fost de doua ori la Hamburg pe ea fara probleme.

#504
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

View Postvyrusu, on 20th October 2011, 15:08, said:

de ce ar trebui sa evit cehia ?
am vazut la cineva ca in slovacia se mai fura masini, dar eu fac plinul in shell-ul de la Nickelsdorf si pana la Berlin nu ma mai opresc.


Autostrada spre Praga este jalnica. Asta e motivul . Si mai departe spre Germania drumul este in lucru , sunt devieri pe traseu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate