Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

Înmatriculare provizorie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
edutu2002

edutu2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.01.2016
Salut!
Rog să răspundă doar cei care au scos recent numere roșii pentru o mașină.
Am primit astăzi o mașină din Germania, adusă pe platforma iar ca si acte am brief mic si brief mare.
În lista de documente am văzut ca este nevoie de un document care sa ateste dreptul de proprietate iar eu nu am nici un fel de contract de V-C
Am programare marți la drpciv, imi poate spune cineva cum fac cu actul de proprietate?
Multumesc!

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.01.2014
nu faci in niciun fel!
daca na-i act din care sa rezulte ca e masina ta(V-C, factura, etc)?, daca nu figurezi tu ca proprietar in brif?, nu-i maisna ta! punct!
poti scoate numere valabile max 5 zile!

Edited by apocalipsul, 07 February 2021 - 05:13.


#3
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 16.09.2005
Legal - cauti samsarul de la care ai cumparat-o si îi ceri sa-ti dea kaufvertrag intre neamt si el, apoi mergeti la un centru de acte auto sa faceti contract de vanzare cumparare intre samsar si tine. Astfel devii proprietar cu acte in regula. Mai greu o sa fie la inmatricularea definitiva pentru ca samsarul trebuie sa o inregistreze la primarie si sa-i plateasca impozitul pe tot anul. Nu prea o sa-i convina, asa ca iti ramane varianta ilegala.
Ilegal - mergi la un centru de acte auto, in special la cele din jurul politiei si te rezolva ei cu kaufvertrag. Repet, varianta este ilegala.

#4
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sau samsarul risca sa plateasca impozit pe tot anul la masina,adica merge la fisc si o baga ca sa o scoata instant pentru vanzarea catre tine.II poate cere la fisc impozit sau nu.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,198
  • Înscris: 03.12.2005
Daca ati term8nat sa va insirati frustrarile, poate aflati ca s-a clarificat intre timp in lcodul fiscal iar impozitul se datoreaza de la inmatricularea definitiva ori, pentru importuri, de la obtinerea CIV.
Pentru cel in cauza, daca a pierdut, ori nu poate dovedi dreptul de proprietate poate primi numere rosii pana la solutionarea problemei prin consiltarea autoritatilor din statul de provenienta. Desigur, fara a dayora impozit, daca asta e ceea ce va doare.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,291
  • Înscris: 26.06.2009

 edutu2002, on 07 februarie 2021 - 04:54, said:

Am primit astăzi o mașină din Germania, adusă pe platforma iar ca si acte am brief mic si brief mare.
De unde ai primit-o??? Adica ai cumparat-o si intermediarul a pierdut actul de V-C? Daca ti-a fost donata ai nevoie de acel act sau orice act care sa dovedeasca proprietatea. In brief cine apare proprietar?

#7
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 10.10.2011
1. dai google  kaufvertrag
2. printezi kaufvertrag orice model
3. completezi kaufvertrag la vanzator cu ce nume iti trece prin cap ( de preferabil nu Adolf Hitler ci alt nume de neamt, la adresa bagi o adresa random din germania ) si la datele masinii scrii seria de sasiu si la pret baga orice pret iti trece prin cap, de preferabil sub 10.000 euro .
4. te duci la primul centru de acte auto si le dai la aia sa se ocupe de inmatriculare.

nu e varianta cea mai "eleganta" dar altcumva nu poti inmatricula masina.

Edited by zile_san, 07 February 2021 - 12:11.


#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,647
  • Înscris: 27.10.2007
te duci la primul centru de acte auto si expui problema.
nu merge, te duci la urmatorul...

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 25.01.2007

 Xman_ghio, on 07 februarie 2021 - 09:56, said:

De unde ai primit-o??? Adica ai cumparat-o si intermediarul a pierdut actul de V-C? Daca ti-a fost donata ai nevoie de acel act sau orice act care sa dovedeasca proprietatea. In brief cine apare proprietar?
in tarile cu apa calda, nu sunt asa disperati dupa actul asta. cumperi linistit masina fara el.

#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 16.09.2005

 zile_san, on 07 februarie 2021 - 12:10, said:

1. dai google  kaufvertrag
2. printezi kaufvertrag orice model
3. completezi kaufvertrag la vanzator cu ce nume iti trece prin cap ( de preferabil nu Adolf Hitler ci alt nume de neamt, la adresa bagi o adresa random din germania ) si la datele masinii scrii seria de sasiu si la pret baga orice pret iti trece prin cap, de preferabil sub 10.000 euro .
4. te duci la primul centru de acte auto si le dai la aia sa se ocupe de inmatriculare.

nu e varianta cea mai "eleganta" dar altcumva nu poti inmatricula masina.

1 OK
2 OK
3 La rubrica vanzator se completeaza cu numele proprietarului din actele masinii si adresa acestuia, nu cu orice nume si adresa de neamt, daca nu vrei sa dai de alte belele.
4 OK, cu mentiunea ca te poti duce si singur la ghiseu pentru inmatriculare, astfel scutesti niste bani.

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,291
  • Înscris: 26.06.2009

 slai, on 07 februarie 2021 - 12:19, said:


in tarile cu apa calda, nu sunt asa disperati dupa actul asta. cumperi linistit masina fara el.

Cum adica?!? Niciunde in lume nu se transfera proprietatea autovehiculului fara un act!!! Fie tipizat, de mana, etc dar nu sa da pe “ochi frumosi”. Normat ca ai nevoie de un contract de V-C

 zile_san, on 07 februarie 2021 - 12:10, said:

nu e varianta cea mai "eleganta" dar altcumva nu poti inmatricula masina.
...adica e fals in acte! Nu stii niciodata cand se trezeste “Hans” si la o verificare incrucisata te alegi si cu un dosar penal pentru un cazan pe care poate nici nu il mai ai. Nu mai bine rezolva ok de la inceput?

#12
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,043
  • Înscris: 11.07.2016
Mergi pe varianta:  zile_san + campary = > asa se face!
Sau pe scurt...renunti la contractul dintre neamt si samsar, cu actele germane ale masinii te duci la un centru de acte auto si spui sa-ti faca dosar ptr numere rosii si apoi ptr inmatriculare definitiva.
Intre timp te duci la RAR...desi sunt persoane care se pot ocupa si de asta in locul tau. (tot pe la acte auto le gasesti)
Asa am procedat eu, "primind" o masina de la un "samsar" adusa din Norvegia, chiar inainte de pandemie.

Edited by Malus_Dacus, 09 March 2021 - 20:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate