Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Se modifica examenul de permis au...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Picura centrala Ariston

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alzimo2015

alzimo2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.04.2019
Am o centrala Ariston Matis 24 FF care a inceput recent sa picure, din ce imi dau seama e de la iesirea apa calda, din exteriorul centralei, dar poate ma insel. Atasez o poza https://imgur.com/ztbrrPw

Cat de urgenta e problema? Ar trebui sa inchid centrala sau vreun robinet? Recunosc ca nu ma pricep deloc, nu am intampinat probleme de genul pana acum si nu stiu cat e de "grav". Centrala face 10 ani anul acesta asa ca ma gandeam si la posibilitatea sa o schimb, dar nu acum iarna, speram sa nu se strice si sa mai duca macar iarna asta.

#2
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
cred ca ar fi garnitura din piulita de la olandez,incearca cu o cheie fixa sa mai strangi un pic piulita de sub centrala(olandez)

Attached Files


Edited by codroot67, 03 February 2021 - 19:30.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,655
  • Înscris: 01.12.2001
Pune hârtie igienică colorată și vezi de unde începe să se umezeasca

#4
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013
Eu personal, primul lucru pe care l-as fi facut ar fi fost sa caut un instalator autorizat in zona... NO OFFENSE.
Din poza irelevanta atasata de tine nu se vede decat o picatura de apa, care poate proveni la fel de bine de la cele 3 imbinari , sau de la cele 2 suduri ...

Nu e grav, ca nu curge si nici nu tzishneshte. Ai timp sa cauti pe cineva care lucreaza in domeniu...

#5
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 07.08.2007
Doar nu vei schimba centrala dintr-o chestie asa minora :) Solutia lui dorin_2k e cea mai simpla. Suna un prieten sa stranga piulita cun bine spune codroot67

#6
alzimo2015

alzimo2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.04.2019
Multam tuturor, eu am postat in primul rand ca sa aflu daca trebuie sa fac ceva pe moment.

Din testul cu hartia igienica sugerat de dorin_2k se pare ca apa curge de undeva din spate de la prima piulita, ori eventual din centrala in sine, dar fundul centralei pare uscat.

Daca e o problema care o pot repara si eu fara sa risc sa stric ceva mai tare am sa incerc, cheie fixa am, asa ca intrebarea e daca pot sa incerc sa strang piulita aia fara sa inchid centrala de tot sau vreun robinet (nu o strang in timp ce curge apa calda)? Daca nu se poate, sau daca se poate si nu se schimba nimic, voi chema un instalator.

#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,112
  • Înscris: 24.02.2011
Dacă nu poți repara, trebuie să urmărești manometrul să nu scadă presiunea prea mult si să completezi când este nevoie. Eu am dus-o așa vreo doi ani cu completare zilnică, dar mi-a ruginit caloriferul de sub centrală.
Mai poți reduce temperatura agentului termic și pierderea de apă va fi muuult mai mică.

Edited by sandel1, 03 February 2021 - 20:10.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 alzimo2015, on 03 februarie 2021 - 20:01, said:

Multam tuturor, eu am postat in primul rand ca sa aflu daca trebuie sa fac ceva pe moment.
Pe moment, trebuie sa pui un vas , ceva, in care sa se stranga apa care picura si...nu te lua dupa toti "datatorii cu parerea", ca si-asa tara e condusa de ministri care n-au facultate si...etc Posted Image
Spune mai intai ce presiune arata manometrul atunci cand picura apa...si daca picura apa si cand e oprita incalzirea si s-au racit caloriferele.
Eu vad in poza o picatura in coltul din stanga, jos. Acolo, e o gaura in tabla, langa teaca cea mai din stanga (mai in fata). Baga degetul fara frica prin acea gaura (te poti uita cu o lanterna), in sus si vei da de o alta gaura care daca e uda, inseamna ca pe acolo picura apa. Aia e supapa de suprapresiune (protectie), care se deschide la 3 bari (sau pe-aproape). Acolo trebuia sa fie prins un cot care sa iese in jos prin gaura din tabla si prin care sa picure,dar...lipseste Posted Image
   Daca e asa cum presupun si pe acolo picura, inseamna ca ai probleme cu vasul de expansiune. A pierdut presiunea de aer...sau "Dorel" l-a "aerisit"...am mai vazut cazuri. Posted Image

   PS:  nu exclud posibilitatea sa picure si pe la vreo olandeza slabita...orice e posibil, dar daca picura apa in interior, pe tabla, se imprastie si poate curge afara prin diverse locuri..

Edited by danpet, 03 February 2021 - 20:52.


#9
alzimo2015

alzimo2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.04.2019

 danpet, on 03 februarie 2021 - 20:45, said:

Pe moment, trebuie sa pui un vas , ceva, in care sa se stranga apa care picura si...nu te lua dupa toti "datatorii cu parerea", ca si-asa tara e condusa de ministri care n-au facultate si...etc Posted Image
Spune mai intai ce presiune arata manometrul atunci cand picura apa...si daca picura apa si cand e oprita incalzirea si s-au racit caloriferele.
Eu vad in poza o picatura in coltul din stanga, jos. Acolo, e o gaura in tabla, langa teaca cea mai din stanga (mai in fata). Baga degetul fara frica prin acea gaura (te poti uita cu o lanterna), in sus si vei da de o alta gaura care daca e uda, inseamna ca pe acolo picura apa. Aia e supapa de suprapresiune (protectie), care se deschide la 3 bari (sau pe-aproape). Acolo trebuia sa fie prins un cot care sa iese in jos prin gaura din tabla si prin care sa picure,dar...lipseste Posted Image
   Daca e asa cum presupun si pe acolo picura, inseamna ca ai probleme cu vasul de expansiune. A pierdut presiunea de aer...sau "Dorel" l-a "aerisit"...am mai vazut cazuri. Posted Image

Presiunea e mica, 0.7 bar cand e oprit si 1 bar cand e merge apa calda. Supapa aia cred ca exista, e un fel de tub negru cotit, e undeva pe acolo prin spate la teava de apa rece, nu se vede in poza, dar nu pe acolo curge apa.

#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,112
  • Înscris: 24.02.2011
Cam puțin 0.7 dar merge și așa. Mai bagă un pic de apă până pe la 1.1- 1.3. Ce temperatură ai setat pe încălzire?

#11
alzimo2015

alzimo2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.04.2019

 sandel1, on 03 februarie 2021 - 21:12, said:

Cam puțin 0.7 dar merge și așa. Mai bagă un pic de apă până pe la 1.1- 1.3. Ce temperatură ai setat pe încălzire?

Da, probabil s-a mai pierdut apa pe parcurs dar nu am observat pana acum cand picura vizibil. Temperatura la apa pentru caldura e 60 de grade.

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,112
  • Înscris: 24.02.2011
Ok, e bine cât ai pus temperatura. Să nu scadă presiunea sub 0.3 că se oprește centrala.

#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Daca picura pe iesirea de ACM (apa calda menajera) poti inchide robinetul de intrare apa rece,  de la teava de gaz galbena primul spre dreapta.

Cu el inchis poti desfileta olandeza de iesire ACM si inlocui garnitura daca doar prin stringerea ei nu se rezolva. Totul e sa ai cheia si garnitura (1/2") potrivite.

#14
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

 alzimo2015, on 03 februarie 2021 - 20:01, said:

Multam tuturor, eu am postat in primul rand ca sa aflu daca trebuie sa fac ceva pe moment.

Din testul cu hartia igienica sugerat de dorin_2k se pare ca apa curge de undeva din spate de la prima piulita, ori eventual din centrala in sine, dar fundul centralei pare uscat.

Daca e o problema care o pot repara si eu fara sa risc sa stric ceva mai tare am sa incerc, cheie fixa am, asa ca intrebarea e daca pot sa incerc sa strang piulita aia fara sa inchid centrala de tot sau vreun robinet (nu o strang in timp ce curge apa calda)? Daca nu se poate, sau daca se poate si nu se schimba nimic, voi chema un instalator.
Da nu trebuie oprită dar sa faci strângerea cu simț

#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 alzimo2015, on 03 februarie 2021 - 19:17, said:

... Centrala face 10 ani anul acesta asa ca ma gandeam si la posibilitatea sa o schimb, dar nu acum iarna, speram sa nu se strice si sa mai duca macar iarna asta.
Doamne, cum sa schimbi o centrala ca asta dupa doar 10 ani?!...A mea are 17 ani (din 2003) si sigur ar mai merge inca 10 ani (Immergas Eolo Mini), dar...m-am plictisit de ea, vreau una mai...cu condensare...desi, unii zic ca s-ar putea sa regret Posted Image

    Intrebare: nu scade presiunea in centrala? Se vede pe manometru. daca scade, trebuie completat periodic,cu apa (robinetul de sub centrala). E important raspunsul, pentru ca daca nu scade, atunci pierderea de apa e sigur din circuitul de apa calda.
    Sterge bine tot ce e ud pe acolo si asteapta, urmarind cu atentie pe unde apare apa prima data.

Edited by danpet, 04 February 2021 - 14:54.


#16
alzimo2015

alzimo2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.04.2019
Asa e, presiunea a tot scazut cat a picurat, dar am completat pana la verde. Din fericire si picuratul s-a rezolvat prin strangerea olandezului momentan, am sa stau cu ochiu pe ea cateva zile dar pare ok acum. Multam tuturor pentru ajutor!

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca scadea presiunea si trebuia sa completezi periodic, atunci, sigur scaderea nu era de la teava de apa calda. E posibil sa fi avut 2 probleme simultan. Urmareste si tine-ne la curent. :)

#18
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 19.05.2006

 danpet, on 04 februarie 2021 - 14:50, said:

Doamne, cum sa schimbi o centrala ca asta dupa doar 10 ani?!...A mea are 17 ani (din 2003) si sigur ar mai merge inca 10 ani (Immergas Eolo Mini), dar...m-am plictisit de ea, vreau una mai...cu condensare.
Matis nu apuca 17 ani.. nici macar cu schimbari majore de piese.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate