Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 

Aparate foto pliabile (folding cameras)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,060
  • Înscris: 13.06.2004
Subiectul este despre cele mai micuţe, adică alea de pot fi cărate uşor şi ţinute în mână, dar dacă vreţi să menţionaţi şi despre alea mari, nici o problemă. Caut ceva pe format mediu şi pentru că am văzut că în general astea-s scumpe pe la noi, m-am oprit asupra celor mici cu burduf. Nu prea sunt la fel de dotate precum cel S.L.R. şi rangefinder (T.L.R.-urile sunt şi ele scumpe... poate o fi 'Liubitel' mai ieftin, dar nu-mi fac cu ochiul alea), dar pentru început sună bine un asemenea aparat.
Îmi place că-s mai uşor de cărat, că se pliază.   Posted Image
Cred că au fost printre priemele aparate foto un pic mai dotate care au fost mai accesibile.

Dezavantajul lor: din motive de obturator central (leaf shutter) nu poţi avea timpi de expunere prea scurţi. Cele vechi aveau 1/100-1/150, ulterior ajungându-se la 1/250-1/300... ca şi excepţie am văzut şi un "Mamyia" cu 1/500 (adică ceva mai potrivit pentru subiecte rapide). Avantajul obturatorului central: poţi sincroniza blitz-ul la orice timp de expunere (însă nu ştiu care-s limitele blitzului în sine dacă pozezi subiecte în mişcare)... cu condiţia ca aparatul să aibă conector de bliţ.
Tot din cauza obturatorului central nu poţi schimba obiectivul. Au existat şi cu obiective interschimbabile, dar probabil au fost rare.
Burduful e altă problemă, dacă crapă.

Văd că pentru cele care foloseau plăci fotografice au apărut adaptoare pentru film.
M-a mirat să mai aflu că mai sunt produse încă filme format 127. Credeam că doar 120 mai găseşti (220 - adică un 120 cu nr. dublu de cadre) nu se mai găsesc.

Mi-ar plăcea să mă joc cu un asemenea apărăţel ca să fac imagini panoramice pentru memoria eternă.
Dar visul meu e să mă furişez la un concert unde e interzis accesul cu "aparatură profesională". Un telefon face imagini bune, dar nah, mă strecor cu un aparat mai dotat un pic   Posted Image
Mergând spre lucruri mai serioase, oare au existat din astea format mic (rollfilm, plăci 9 x 12) la care să poţi înclina burduful pentru a face corectură de perspectivă?
Şi conectat la subiectul ăsta: https://forum.softpe...l-foto-nemicat/
astea cum stau la stabilitate dacă e să foloseşti declanşator extern şi să nu ai trepied?

Are cineva un telemetru, că nu toate astea au telemetru   Posted Image

Edited by djl, 27 January 2021 - 00:06.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,718
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt beznoase obiectivele pt cele de buzunar de 6x9.
Ce faci la concert cu unul beznos ?
Cu unul mai modern gen gw 690 poti sinconiza cu blitz, eventual unul telecomandat, dar strici atmosfera si nu e nici discret.
GW690 e rangefinder cu telemetru, si versiunea III  are un 90 f 3.5, care incadreaza ~ ca un 40 de FF35, si e si relativ luminos.
Insa alea mai vechi au f6.3 sau si mai beznoase...

Edited by loock, 27 January 2021 - 00:26.


#3
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,060
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că aveau şi 4.5. Iar "Moscva" 5 (ăsta avea şi telemetru încorporat) avea 3.5 Deci au existat şi un pic mai luminoase.

#4
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,060
  • Înscris: 13.06.2004
Au produs şi recent    Posted Image   https://en.wikipedia..._VoigtlÀnder
Dar la astea cum se măsoară cu exponometrul ... că exponometrele clasice sunt pentru obiective de 50 m.m.

Edited by djl, 27 January 2021 - 02:00.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,718
  • Înscris: 29.03.2006
Daca te referi la Bessa III 667 cu Heliar 80 f3.5 / Fujica 670 sau la Bessa III 667 wide cu 55mm fix fara burduf, astea sunt camere moderne dar scumpe, sunt multiformat 6x6 si 6x7, si cu vizor cu tripla compensare la incadrare, pt format, pt paralaxa si pt focalizare - se modifica grosismentul si vizorul compenseaza si asta, nici n-a visat Leica la asa ceva...
Si desigur are si obturator controlat electronic mai silentios decat are Leica, are si mod AV prioritate de diafragma, are si full manual, are si afisare cu LEDuri in vizor pt expunere.
Insa celula exponometrului e afara intre 667 si vizorul rangefinderului, nu e TTL ca nu e SLR...
Oricum sunt rare si scumpe, nu-ti bate capul.


#6
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,060
  • Înscris: 13.06.2004
Eu văd că "Bessa" III 667 are burduf. Nu doresc să iau din ăla, doar mă miram că au fost produse până aşa de târziu.
Am văzut şi S.L.R.-urile care nu măsurau prin obiectiv.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,718
  • Înscris: 29.03.2006
Ai citit neatent ce am scris.

Am scris despre subiectul deschis, nu despre altceva, deci evident ca Fujifilm GF670 @ EBC Fujinon 80 f3.5 care e vanduta si cu denumirea Voigtlander Bessa III 667 @ Voigtlander Heliar 80 f3.5 are burduf.

Insa exista si varianta Fujifilm GF670W @ EBC Fujinon 55 f4.5 / Besa III Wide 667W @ Voigtlander Color- Skopar 55mm f4.5 care nu are burduf.

Edited by loock, 29 January 2021 - 07:45.


#8
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,060
  • Înscris: 13.06.2004
Da, am citit greşit. Îmi cer scuze.
Sunt curios dacă la aceste aparate se pot transfera părţile cu obiectivul şi declaşnatorul de la un model la altul, adică de exemplu de la "A.G.F.A." să pun la "Kodak" sau invers.
La alea care aveau plăci de sticlă se pot adapta casete de film?   :huh:

#9
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,060
  • Înscris: 13.06.2004
Se pot adapta pentru film casetele care erau făcute pentru plăci.
Dar cică s-ar mai găsi şi plăci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate