Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sfaturi pentru a ține aparatul foto nemișcat

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Se dă următoarea situațiune: vrei să faci poze cu timp de expunere mic (sub 1/50 secunde, eventual chiar 10 secunde), dar nu ai trepied și nici nu poți seta timp de expunere mai mare de 1 secundă, iar trepied nu ai. Cum faci să ții aparatul (indiferent de tipul lui) nemișcat?
B.t.w., au existat vreodată autodeclanșatoare extrerne care să permită timpi de expunere mai mari de 1 secundă, adică autodeclanșatorul să acționeze atât deschiderea, cât și închidera opuratorului?   :huh:

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La cât costă un trepied nici nu merita să deschizi un topic :)

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ştii tu pe cineva care să vândă trepied ţeapăn (deci pentru minim 600-700 g.) la maxim 150-200 Lei. Ţeapăn de să nu se mişte aşa de uşor   :)

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
Trepiedul e una, apasatul pe butonul declansator e alta. Multi fotografi pun aparatul pe trepied si declanseaza folosind o telecomanda, ca sa nu miste aparatul deloc.

Partea cu trepiedul poate fi rezolvata si punand aparatul pe un obiect/suprafata oarecare folosind un saculet cu boabe de fasole ca sa il poti orienta in alta directie decat suprafata pe care l-ai asezat.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 01:48, said:

Se dă următoarea situaţiune: vrei să faci poze cu timp de expunere mic (sub 1/50 secunde, eventual chiar 10 secunde), dar nu ai trepied şi nici nu poţi seta timp de expunere mai mare de 1 secundă, iar trepied nu ai. Cum faci să ţii aparatul (indiferent de tipul lui) nemişcat?

regula generală și empirică e că timpul de expunere pentru fotografiat din mână e: timpul e inversul distanței focale. Adică dacă ai focala de 50mm timpul de expunere să fie de 1/50 secunde sau mai mic.

Cu tehnică corectă, poți coborâ cam două stopuri. Tehnică corectă înseamnă poziție stabilă pe picioare, coatele lipite de corp, aparatul lipit de obraz, declanșat pe expirație.
Dacă te poți rezema de ceva sau dacă poți să-ți spijini coatele pe o balustradă sau un obiect fix asemănător mai poți lungi timpul cu vreo două stopuri.
Ai patru stopuri sub optim deci.

Dacă vrei timpi mai lungi de expunere trebuie să sprijini aparatul pe ceva. Poți să-i faci un ”suport” dintr-un fular, o căciulă, rucsac, geantă, etc și să-l pui pe o piatră, un trunchi de copac căzut, ce găsești în peisaj. Folosești declanșator extern sau declanșare cu întârziere, nu mai atingi aparatul în momentul expunerii.

View PostBloodRa, on 24 ianuarie 2021 - 02:03, said:

La cât costă un trepied nici nu merita să deschizi un topic Posted Image
tu cari cu tine trepiedul oriunde te duci? ca să nu mai vorbim că un trepied bun costă câteva sute de euro.

Edited by DaculScoril0, 24 January 2021 - 05:08.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Există trepied micuț...cu picioarele flexibile... îl tii in buzanar, brațele le îndoi cum dorești...îl agăți...este util cred.

Edited by sarac.lipit, 24 January 2021 - 06:58.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 01:48, said:

cât şi închidera opuratorului?   Posted Image
oBturarorul se inchide singur

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,257
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 01:48, said:

vrei să faci poze cu timp de expunere mic (sub 1/50 secunde, eventual chiar 10 secunde),
Mare, nu mic
Pui aparatul pe un balon cu faina sau nisip în interior. Modelino se numesc.
Se pot modela ușor.


#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
DJL - iti dau eu un Giottos VT 809 cu 150 lei. Folosit, dar in stare foarte buna.

Pe langa asta - iti dau niste sfaturi pentru folosirea aparatului foto la timpi de expunere mai mari din mana:
- In primul rand te raportezi la focala - de preferat sa te mentii cu timpul de expunere la 1/ focala. 50mm focala, timp 1/50, 20mm focala, timp 1/20 samd
- In al doilea rand - tii coatele lipite de corp, camera sprijinita pe cap (obraz/frunte..etc). Inspiri adanc....expiri pana 1/2 capacitate, blochezi acolo si pozezi apasand usor declansatorul.

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Găsești trepied pentru aparatura de măsură la preturi rezonabile.
Uite un exemplu:
https://www.tme.eu/r...eaktech/p-7850/

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 02:33, said:

Ştii tu pe cineva care să vândă trepied ţeapăn (deci pentru minim 600-700 g.) la maxim 150-200 Lei. Ţeapăn de să nu se mişte aşa de uşor   Posted Image
Eu folosesc de multi ani (din 2004) un minitrepied (inca functional), cu picioare telescopice (vreo 25 Lei). Cam atata au si camerele mele (600-700g) si mi-am facut treaba cu el, excelent. Are 16cm strans si il am mereu in gentuta camerei foto, incape la fix intr-un compartiment separat, lateral. Am cautat un model mai robust, are doar 2 segmente. Exista si cu 3 segmente si se extinde ceva mai mult. Sfera pe care se prinde camera poate fi pozitionata oricum (si "portret") si se blocheaza pe pozitie...Nu am nevoie de un trepied mare, altfel, imi luam unul cu aprox 100Lei, apar mereu promotii/oferte.
Daca n-are camera timpi mai lungi de 1s, ar trebui sa aiba "B"///altfel n-ai cum sa expui mai mult de 1s.
Ca sa n-o misti la declansare (pe trepied sau pusa pe ceva...banca de ex), se foloseste temporizarea automata setata pe 2s (de ex.).
Pe vremuri, la SLR aveam cablu declansator flexibil, cu care am facut expuneri lungi si cu B.

#12
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
O ață legată de aparat (de un inel înșurubat pe filetul de trepied de exemplu), celălalt capăt al aței ținut sub talpă, aparatul ținut să forțeze ața și ai rezolvat deplasarea accidentală pe o axă.

#13
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu merge cu orice ata...multe au elasticitate la lungimea aia...poate cu o...sarma? :)...da' parca tot mai convenabil e un minitrepied.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.f64.ro/t...epiede-foto-kit

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Am încercat o dată cu "Minolta" X-700 şi trepied ieftin... nu stătea bine aparatul.

View PostEMPP, on 24 ianuarie 2021 - 07:24, said:

oBturarorul se inchide singur

La grabă am tastat aiurea. Obturator am vrut să scriu. Uneori nu se închide singur... trebuie să apeşi din nou dacă foloseşti T.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 01:48, said:

.. eventual chiar 10 secunde,..
10 sec fara trepied sau o piatra solida pe care sa pui aparatul cang greu, oricate exercitii de respiratie faci. Nu trebuie sa fie neaparat trepied solid, poti face smecheria cu palaria: declansezi, astepti sa treaca vibratiile, ridici palaria, lasi 10sec sau cat vrei si o pui la loc dupa care opresti expunerea, nu mai prinzi momentele de vibratie de la inceput/sfarsit. Acum depinde si unde vrei sa pozezi, una e in muzeu/biserica unde nu ai voie cu trepied, alta e in varf de munte unde nu prea poti duce trepied greu, alta e la o primbare lejera prin oras.


View Postdjl, on 24 ianuarie 2021 - 01:48, said:

B.t.w., au existat vreodată autodeclanşatoare extrerne care să permită timpi de expunere mai mari de 1 secundă, adică autodeclanşatorul să acţioneze atât deschiderea, cât şi închidera opuratorului?   :huh:
Bulb, si telecomanda/cablu declansare.

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
O pernuță cu boabe de fasole. Chiar există așa ceva pentru fotografii de wildlife care trag de la nivelul solului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate