Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 

WC bazin incastrat - buton blocat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Buna seara!

Am un WC cu bazin incastrat. Cand trag apa, butonul ramane blocat, astfel incat apa tot curge in wc.

Nu butonul propriu zis ramane blocat, acel buton din plastic revine, bineinteles, la pozitia initiala. Acea tija din spatele butonului cred ca ramane blocata.

Daca tot apas, pana la urma isi revine si nu mai curge apa in wc.

Ce poate fi? Sper sa nu fie nevoie sa sparg gresia, ca se poate repara.

Multumesc.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014
ce te retine sa demontezi clapeta si sa vezi ce anume s-a defectat? cel mai simplu este sa spui ce marca si model este bazinul.

la 2-3 luni demontez la mine, pt a curata intreg sistemul de calcar. se depune si blocheaza plutitorul.

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 12.02.2008
Aceeasi problema mi s-a intamplat la un hotel de 4 stele la bulgariPosted Image
Cu putina forta s-a rezolvat.

#4
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Este SANICA SAN100. Nu am curatat niciodata pentru ca nu ma pricep deloc.

Probabil ca o sa trebuiasca sa chem un instalator, din pacate nu cunosc niciunul, ultimul care l-am gasit la anunturi cand am avut o problema mi-a luat 250 lei si a doua zi era mai rau ca la inceput (nu WC, altceva a fost problema)😟

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014
in principiu, clapeta aceea de la baznul tau trebuie ridicata de jos in sus si apoi partea de sus o tragi spre tine. trebuie sa gasesti 2 suruburi pe laterale ce se dau jos si ele si astfel sa ajungi la capacul ce sustine sistemul de parghii.

dat si acela jos si vezi cat de bine se misca parghiile in gol. evident ca trebuie verificat si fara clapete daca revine sau nu parghia. ca poate in clapeta se blocheaza, ori in capacul pe care se fixeaza clapetele si astfel ramane ridicat sistemul si curge apa.

dar crezi ca nu te pricepi sa faci macar verificarile acestea simple, cauti un instalator si aia e. sau macar vreun prieten cu o mana dreapta, nu 2 stangi si face el ce ti-am scris acum.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,664
  • Înscris: 08.03.2017
Cumperi 2 spray-uri de la WD 40 :
unul de curatat contacte electronice
unul pe baza de vaselina cu litiu - optional
Sunt in dedeman , dai cu cel de curatat contacte sa inmoaie si sa duca mizeria de la piesele in frictiune si dupa ( este optional) dai cu vaselina pe baza de litiu , este alba, nu murdareste , greseaza si in mediu umed .
Ajunge si cu spray de curatare , plasticul nu scartaie daca merge plastic pe plastic dar ajuta la functionare mult mai lina .

#7
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Multumesc!
Atunci cand curge apa in wc, daca apas clapeta, nu simt nicio rezistenta, apas in gol, deci acele 2 tije pe care le impinge clapeta raman blocate.

Am 2 maini stangi, da, o sa chem pe cineva daca mai face, sper sa am noroc de un instalator bun (prietenii au tot 2 maini stangi)

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,373
  • Înscris: 14.10.2008
Se intampla aproape la orice tip sau marca de bazin. They don't make them like they used to. Eu am Geberit din 2010, bazine de plastic pe perete, dand cu mana incat sa provoc trepidatii se rezolva, dar rareori ramane agatat.

Ce nasol a fost in lunea de 4 ianuarie, prima zi de munca dupa sarbatori, ouch, dimineata la 8 fara un pic, cand a ramas agatat al maica-mii de la parter si apa ce curgea in WC se auzea stresant de la mine din camera, nu puteam sa re-adorm dar nici sa cobor la acel WC nu-mi venea.

2 maini stangi am si eu, sunt foarte pasionat de aproape tot ce inseamna tehnica si instalatii, imi place sa mi se arate si explice ce se intampla si care a fost cauza, dar sa repar eu ceva, rareori imi iese, culmea ca ultima oara mi-a iesit o reparatie la centrala termica, auzind ca instalatorul e plecat si eu nu puteam sta fara apa calda, noroc de o defectiune grava dar user rezolvabila, clema sarita si camera de ardere intre-deschisa, am impins clema la loc.

Dar m-am luptat ceva sa dau jos capacul centralei (Buderus GB 112), nu vedeam ca pe langa cele 4 clipsuri de prindere din laterale mai avea un surub ce il prindea de blocul cu automatul UBA, nu vedeam ce il mai tinea prins.

Edited by Neaceasca85, 17 January 2021 - 22:55.


#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,118
  • Înscris: 21.03.2020
Deci au zidit rezervorul de WC - genialii

#10
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Pai asta inseamna incastrat, nu?

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014

 GlCA_Contras, on 17 ianuarie 2021 - 23:40, said:

Deci au zidit rezervorul de WC - genialii

inteleg ca esti gigi contra, insa decat sa postezi la misto, mai bine te abtii de la astfel de postari la misto.

#12
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
In spatele placutei cu clapete e gaura de vreo 20 x 20cm, cum se poate umbla acolo dat fiind spatiul atat de mic?

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014
exact aceea e gura de vizitare. pe acolo se scot toate componentele interne. e mic spatiul, dar crede-ma ca se poate. dar repet, de cineva cu dexteritate, ca altfel tragi de ele si risti sa mai si rupi ceva si astfel sa fii nevoit sa schimbi si bazinul.

#14
claust

claust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 19.06.2007
Exact, nu umblu ca poate stric pe acolo. In principiu crezi ca se poate repara? Nu de alta dar nu se mai gasesc piese pt modelul asta nicaieri in Ro. Sau merg in Bulgaria / Turcia pt piese (am gasit acolo pe net - nu vreau cu gripa asta sa plec) sau sparg gresia si pun altul cu totul.


#15
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
În principiu se poate repara. Nici eu nu sunt foarte fericit cu soluția asta a rezervorului încastrat, dar e foarte răspândită și deci sunt destule metode de reparare.
La tine e doar problemă cu blocarea plutitorului, supapa încă pare că ține ok. Orice instalator care nu e complet afon ar trebui să fie în stare să-ți rezolve problema.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014

 claust, on 18 ianuarie 2021 - 00:07, said:

Exact, nu umblu ca poate stric pe acolo. In principiu crezi ca se poate repara? Nu de alta dar nu se mai gasesc piese pt modelul asta nicaieri in Ro.

eu am geberit, nici eu nu mai gasesc piese de schimb. ultima data am facut adaptare cu piese la comanda de la alte marci pt a face functional iar. in fine, ideea este ca se poate repara mai mult ca sigur si probabil fara costuri aditionale pt piese. cred ca e doar o chestie de a desface si reface jocurile componentelor. dar trebuie sa umble cineva care se pricepe. asta e ideea. ori care are curaj sa umble desi nu e de meserie insa nici paralel cu tehnica nu este.

 buntzi, on 18 ianuarie 2021 - 05:50, said:

La tine e doar problemă cu blocarea plutitorului, supapa încă pare că ține ok.

gresit, nu plutitorul este problema. plutitorul da drumul apei in bazin spre umplere, insa la el parghia de ridicare a sistemului de golire a bazinului ramane blocata. adica o cu totul alta componenta decat zici tu. in bazin sunt doar 2 sisteme mari si late. de umplere si de golire. la el cel de golire ramane blocat, nu cel de umplere.

#17
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,374
  • Înscris: 26.02.2008
câteva videocu reparații Sanica

#18
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 claust, on 17 ianuarie 2021 - 22:46, said:

Am 2 maini stangi, da, o sa chem pe cineva daca mai face, sper sa am noroc de un instalator bun (prietenii au tot 2 maini stangi)
In cazul acesta, orice sfat tehnic de pe forum, e inutil...Spune de unde esti, ca poate se ofera cineva priceput, dintre colegii de forum, sa te ajute. E foarte posibil ca acolo sa fie ceva rupt...oricum, nu e o treaba pe care s-o faca "Dorel". Succes!
...Asa, ca o gluma: tot pe acest forum, cineva se plangea ca in orasul Giurgiu nu a gasit un electrician care sa-i rezolve problema. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate