Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 

ITP expira azi

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
162 răspunsuri în acest subiect

#55
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Pana in RO daca merge linistit nu il opreste nimeni si nu il intreaba nimic, 99% sigur. Tot ajunge in tara, nu are de ales ca oricum nu poate face ITPul in alta tara. Daca are noroc si aia se grabesc, ii dau talonul fara sa se uite atent, eu am trecut de multe ori vama cu talonul in coperta de plastic, fara sa fie vizibil ITPul. Daca vamesul e atent si verifica va trebui sa traga pe dreapta si sa ia masina de acolo cu platforma. Mai departe pleaca pe jos din vama sau cheama un taxi. Vamesul nu aplica sanctiuni pentru contraventii in regimul circulatiei vehiculelor.

#56
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008

Vizualizare mesajfilipxxx, pe 19 decembrie 2020 - 18:06, a scris:

Vamesul nu aplica sanctiuni pentru contraventii in regimul circulatiei vehiculelor.

Zeci de amenzi şi certificate de înmatriculare reținute de poliţiştii de frontieră pentru I.T.P.-uri expirate

https://www.politiad...rate-20838.html

#57
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.937
  • Înscris: 25.01.2007
vamesul, ala de cotrobaie prin portbagaj, nu.
politistul de frontiera, ala de cotrobaie in acte si pasapoarte, da.

#58
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006

Vizualizare mesajdaniMMM, pe 19 decembrie 2020 - 18:08, a scris:


Zeci de amenzi şi certificate de înmatriculare reținute de poliţiştii de frontieră pentru I.T.P.-uri expirate

https://www.politiad...rate-20838.html

Cat traiesti inveti! Se pare ca si politia de frontiera poate aplica sanctiunea atat cat esti in vama. In cazul de fata nu poti decat sa speri ca primesti o dovada de circulatie daca ITPul e expirat si aia se prind. Platesti amenda, faci ITPul si ai rezolvat problema.

#59
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018

Vizualizare mesajdaniMMM, pe 19 decembrie 2020 - 15:41, a scris:

Zi-i sa se intoarca daca nu ajunge, iti spun clar ca ii iau la orice vama talonul si numerele + cine stie cat e amenda.

Eu am trecut frontiera si mi-a cerut politistul roman certificatul de inmatriculare al masinii cu numere straine.

Nu l-a interesat cartonasul cu inspectia tehnica a masinii. L-a tinut 15 secunde si mi l-a dat inapoi.

Eu zic ca la frontiera nu ii intereseaza decat un singur lucru: sa nu fie masina furata. Atat si nimic mai mult. Este treaba politiei rutiere sa verifice "road worthiness-ul".


Daca a apucat sa sara parleazul in Romania, sunt sanse maxime sa scape cu spaga. Romania inca este 100 de ani in spatele europei la capitolul coruptie.

Editat de abac, 19 decembrie 2020 - 18:44.


#60
Komppressor

Komppressor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 25.09.2016
Salutare, de curand am efectuat ITP-ul, iar inspectorul care a efectuat acest ITP nu mi-a eliberat acel certificat de inspectie (a zis ca acest certificat nu se mai elibereaza), mi-a pus numai acel abtibild pe talon. Am probleme din cauza acelui certificat de inspectie daca vreau sa tranzitez mai multe tari?

#61
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008
Uite acolo ce am pus mai sus.

Vizualizare mesajabac, pe 19 decembrie 2020 - 18:41, a scris:

Eu am trecut frontiera si mi-a cerut politistul roman certificatul de inmatriculare al masinii cu numere straine.

Nu l-a interesat cartonasul cu inspectia tehnica a masinii. L-a tinut 15 secunde si mi l-a dat inapoi.

Eu zic ca la frontiera nu ii intereseaza decat un singur lucru: sa nu fie masina furata. Atat si nimic mai mult. Este treaba politiei rutiere sa verifice "road worthiness-ul".


Daca a apucat sa sara parleazaul in Romania, sunt sanse maxime sa scape cu spaga. Romania inca este 100 de ani in spatele europei la capitolul coruptie.

Vizualizare mesajKomppressor, pe 19 decembrie 2020 - 18:42, a scris:

Salutare, de curand am efectuat ITP-ul, iar inspectorul care a efectuat acest ITP nu mi-a eliberat acel certificat de inspectie (a zis ca acest certificat nu se mai elibereaza), mi-a pus numai acel abtibild pe talon. Am probleme din cauza acelui certificat de inspectie daca vreau sa tranzitez mai multe tari?

Certificatul ala cred ca l-am aruncat in secunda 2. Ce e pe talon conteaza.

#62
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
O fi cum zici tu la certificatele romanesti unde ai itp-ul pe ultima pagina.

La certificatele din vest ai un cartonas separat. Iti spun ca mie nu mi-au cerut cartonasul ala.

Bine nici nu curgeau tablele de pe masina.

#63
Komppressor

Komppressor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 25.09.2016

Vizualizare mesajabac, pe 19 decembrie 2020 - 18:46, a scris:

O fi cum zici tu la certificatele romanesti unde ai itp-ul pe ultima pagina.

La certificatele din vest ai un cartonas separat. Iti spun ca mie nu mi-au cerut cartonasul ala.

Bine nici nu curgeau tablele de pe masina.
Este vorba de certificatul de inspectie tehnica, nu de certificatul de inmatriculare unde se pune acel abtibild.

#64
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008
Da, ala.
Cand platesti iti elibereaza si o foaie la imprimanta cu inspectia si cred, factura. Niciodata nu am tinut-o si nu o cere nimeni.

Editat de daniMMM, 19 decembrie 2020 - 18:57.


#65
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008

Vizualizare mesajdaniMMM, pe 19 decembrie 2020 - 18:08, a scris:

Zeci de amenzi şi certificate de înmatriculare reținute de poliţiştii de frontieră pentru I.T.P.-uri expirate

https://www.politiad...rate-20838.html

Ai uitat sa postezi si continuarea: reținerea certificatelor de înmatriculare și eliberarea unor dovezi înlocuitoare cu drept de circulație pentru 15 zile

Daca primesti dovada cu drept de circulatie, eu zic ca-i parfum. Poti merge pina acasa si ai la dispozitie 15 zile sa platesti amenda si sa ajungi la RAR sa-ti faci ITP-ul. Costa a naibi de mult, dar te poti misca si poti rezolva problema.

Editat de florin71_skoda, 19 decembrie 2020 - 18:59.


#66
Komppressor

Komppressor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 25.09.2016

Vizualizare mesajdaniMMM, pe 19 decembrie 2020 - 18:56, a scris:

Da, ala.
Cand platesti iti elibereaza si o foaie la imprimanta cu inspectia si cred, factura. Niciodata nu am tinut-o si nu o cere nimeni.
Multumesc de raspuns!

#67
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 580
  • Înscris: 25.04.2010

Vizualizare mesajKomppressor, pe 19 decembrie 2020 - 18:42, a scris:

Salutare, de curand am efectuat ITP-ul, iar inspectorul care a efectuat acest ITP nu mi-a eliberat acel certificat de inspectie (a zis ca acest certificat nu se mai elibereaza), mi-a pus numai acel abtibild pe talon. Am probleme din cauza acelui certificat de inspectie daca vreau sa tranzitez mai multe tari?

eu am facut pe 24 nov 2020 si mi-a dat foaia aia.

#68
Komppressor

Komppressor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 25.09.2016

Vizualizare mesajadythekiller, pe 19 decembrie 2020 - 19:04, a scris:

eu am facut pe 24 nov 2020 si mi-a dat foaia aia.
Intrebarea mea este daca pot avea probleme fara foaia asta.

#69
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.937
  • Înscris: 25.01.2007

Vizualizare mesajfilipxxx, pe 19 decembrie 2020 - 18:24, a scris:



Cat traiesti inveti! Se pare ca si politia de frontiera poate aplica sanctiunea atat cat esti in vama. In cazul de fata nu poti decat sa speri ca primesti o dovada de circulatie daca ITPul e expirat si aia se prind. Platesti amenda, faci ITPul si ai rezolvat problema.
Autoritatea lor e pana la 20 km de granița.
Nu primesti dovada sigur, poate un polițist de strada să-ți dea o amenda de centura, ceva, dar puțin probabil ala sa închidă ochii. Ori speri sa scapi neobservat, ori speri sa nu aibă timp/chef de tine, ori situația e nasoala.

#70
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.198
  • Înscris: 03.12.2005

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 19 decembrie 2020 - 17:52, a scris:

...

Vad ca ai numai certitudini, asa ca am sa te las in pace.

#71
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.918
  • Înscris: 27.04.2010
Da, ma ... beton.
Sa ii ia certificatul in Arad, sa zicem, el sa fie din Bucuresti/Giurgiu etc ... adica sa fie nevoit sa strabata tara-n lung sau lat.
E fix ce-i trebuie de sarbatori, sa fie nevoit sa se intoarca dupa acte ... sau mai rau, sa astepte dupa ele ...
Asta, pentru ce, pentru cateva sute de lei, cat i-ar lua platforma ??
Vom scapa vreodata de mentalitatea asta de rahat, tipic romaneasca ??

#72
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 16.06.2004

Vizualizare mesajIon_Bumbu, pe 19 decembrie 2020 - 16:18, a scris:

Nu`i nici o afirmatie!
Am spus nu ma intrebati de ce, habar n`am!
atunci nu mai face afirmatii aiurea

Editat de rex, 19 decembrie 2020 - 19:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate