Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 

termoizolare pardoseala - ioc

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
DIn pacate, proiectantul casei mele nu a prevazut termoizolarea pardoselii inainte de placa cu polistiren extrudat de 5cm cum vad ca se practica si cum nici eu nu construiam pe vremea aia (acum 4 ani) nu-mi ridicam cate 2 3 case pe zi nu aveam de unde sa stiu, asa ca, la ora actuala regret faptul ca n-am folosit asa ceva la constructia casei.

La momentul respectiv am peretii tencuiti si ma pregatesc sambata sa torn sapa. Cumva mai exista vreo solutie sa mai dreg ce n-a fost facu de la bun inceput inainte de a ma apuca de aceasta ultima operatiune?

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,350
  • Înscris: 22.05.2003
Stai ca nu inteleg.
Din ce scrii tu, deja ai 5 cm de extrudat izolatie, deci ce mai vrei?

Inainte de a turna shapa, mai poti adauga cati cm de polistiren extrudat doresti.

#3
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Si unde am scris eu ca am deja polistiren extrudat inainte de placa? Am repetat de nu stiu cate ori ca nu am ....

Pai sapa cred ca va avea un maxim 6cm, eu pot turna de exemplu sapa pe polistiren extrudat de 2cm? Ce sapa mai e aia? Se practica asa?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@ lichianv.... ai mari lacune de exprimare si nu prea se intelege ce ai de fapt acolo.
Ai inceput cu ceva de acum 4 ani care nu stiu ce este , ce relevanta are , (acum 10 ani si mai bine exista sistemul de termoizolare sub placa de beton la case), trebuia sa stii si TU si proiectantul.
Acum esti la faza de sapa, deci ai ceva termoizolatie sub placa sau NU ?
Sapa se aplica peste placa, zidurile se construiesc peste placa, care-i situatia , ca e greu de inteles.

#5
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Da, imi pare rau ca mi-a scapat informatia asta cu termoizolare sub placa de beton. Insa dintre mine si proiectant oare cine trebuia sa stie, cine trebuia sa imi bage izolatia aia pe gat?

NU am nici o termoizolatie sub placa, ce naiba e asa de greu de inteles. Am specificat a proiectantul nu a prevazut asta, ce se intelege de aici? Ca am???

Stiu ca sapa se aplica peste placa, nu asta a fost intrebarea mea. Intrebarea mea e daca inainte sa torn sapa mai pot remedia cumva situatia asta cu lipsa termoizolarii inainte de placa.
Sub sapa pot sa pun polistiren extrudat?
Inainte sa torn sapa, o pot turna peste un strat de polistiren extrudat?
Sper ca acum m-am facut inteles

Edited by luchianv, 11 December 2020 - 02:44.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Depinde de nivelul maxim permis.
Parca ai zis ceva de 6cm ceea ce este csm subtire. Un extrudat de 2 cm si sapa cu armatura....

Edited by keta, 11 December 2020 - 02:55.


#7
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
da, domnule Keta, da, daca va uitati 468 de pagini mai sus, da, am pomenit de 6cm

Nivelul maxim permis este de 6 poate un 7cm tras de par (voi mai masura inainte sa o torn), dar vreau sa mai deschid si usile dupa montarea parchetului.

Se poate turna sapa peste polistiren extrudat ori ba?

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,873
  • Înscris: 16.03.2007
lasa ca nu-ti trebuie izolatie. iti iei sosete mai groase.

pariu ca daca te duceai la un proiectant care respecta normativul C107, adica rezistenta termica a unui planseu pe sol trebuie sa fie mai mare de 4,50 m2K/W, adica ~ 17cm polistiren extrudat, plangeai ca te incarca de izolatie, ca ti-o baga pe gat si apoi cautai pe altu?

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Si inca o data se confirma ca a fi carcotas nu prea ajuta :).

Colegu .... lasa izolatia acum .... bine ca nu te gandesti sa bagi si incalzire n pardoseala.
Bugetezi covoare persane si asta este.

Bafta

#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 16.09.2005
Pune polistiren extrudat de 2 cm, e mai bun decat nimic, apoi toarna sapa de 4 cm peste extrudat, e suficient de groasa ca doar nu parchezi masina pe ea. Pentru mai multa siguranta poti pune si o armatura din plasa sudata de 4.

#11
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
e mai bun decat nimic si aia 2 cm... ca si cum ai iesi in zapada cu flip-flops in loc de picioarele goale

da, se poate turna sapa peste polistiren. O fac toti cei care isi pun incalzire in pardoseala, si nu numai.

Edited by wizake, 11 December 2020 - 08:37.


#12
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Termoizolatia sub placa e fix tranta = zero barat . Termoizolatia o faci pe placa si lasa sapele la o parte daca nu pui IPAT . O prostie maxima sa incarci cu sapa neincalzita .
Daca vrei termoizolatie o face pe placa si sub finisajul permanent .

 luchianv, on 11 decembrie 2020 - 02:57, said:


Nivelul maxim permis este de 6 poate un 7cm tras de par (voi mai masura inainte sa o torn), dar vreau sa mai deschid si usile dupa montarea parchetului.


Daca tot pui parchet chiar e inutila sapa , mai bine extrudat mai gros.

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 02.09.2007
Si eu sunt oarecum in aceeasi situatie.

Casa din 1961 cu placa, dusumea/parchet. 100% nu s-a pus nici o izolatie sub placa. Vreau sa pun si IPAT. Care e varianta optima s-o dreg (fara sa luam in considerare costurile)? Odata ce stiu care e optimul in situatia mea, discutam si de costuri.
Casa are si etaj. Banuiesc ca nu e nici o problema sa pun IPAT si la etaj.

Mersi si scuze daca ii hi-jackuiesc omului threadul.

#14
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

 luchianv, on 11 decembrie 2020 - 02:43, said:

Da, imi pare rau ca mi-a scapat informatia asta cu termoizolare sub placa de beton. Insa dintre mine si proiectant oare cine trebuia sa stie, cine trebuia sa imi bage izolatia aia pe gat?

NU am nici o termoizolatie sub placa, ce naiba e asa de greu de inteles. Am specificat a proiectantul nu a prevazut asta, ce se intelege de aici? Ca am???

Stiu ca sapa se aplica peste placa, nu asta a fost intrebarea mea. Intrebarea mea e daca inainte sa torn sapa mai pot remedia cumva situatia asta cu lipsa termoizolarii inainte de placa.
Sub sapa pot sa pun polistiren extrudat?
Inainte sa torn sapa, o pot turna peste un strat de polistiren extrudat?
Sper ca acum m-am facut inteles

Poate saracul proiectant so fi temut sa nu-l iei la bataie daca '' iti baga pe gat'' si izolatie sub placa ! Sa stii ca in general cine izoleaza sub placa izoleaza si interiorul fundatiilor...te-ai fi inhamat la o asa treaba ? Pe mine la nivel de placa costurile m-au dus la 18 000 euro/ 176 mp de placa,am izolat interiorul fundatiilor cu 10 cm atat cele exterioare cat  si cele interioare, am pus sub placa 27-30 cm de energogel dupa compactere care echivaleaza cu 15 cm de polistiren...Ce zici ? cum ai fi reactionat daca proiectantul ''ti-ar fi bagat pe gat" asemenea costuri ?

Edited by danwd, 11 December 2020 - 09:25.


#15
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Si sub talpa ai pus termoizolatie ? Ca daca nu. ai facut degeaba tot .

Edited by DDooGG, 11 December 2020 - 09:25.


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,132
  • Înscris: 09.08.2005

 DDooGG, on 11 decembrie 2020 - 09:14, said:

Termoizolatia sub placa e fix tranta = zero barat . Termoizolatia o faci pe placa si lasa sapele la o parte daca nu pui IPAT . O prostie maxima sa incarci cu sapa neincalzita .
Daca vrei termoizolatie o face pe placa si sub finisajul permanent .
Da, termoizolația se pune pe partea caldă a pereților și plăcilor. Așa să faceți!
Numa' să nu vă mirați cînd apare condensul și eventual și ceva mucegai.

#17
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Nu apare nici mucegai si nici condens din pamant . Stii tu ceva dar nu intelegi . Apare condens la puntile termice din aer ( stuctura supraterana - nu ca ai stii ce e aia ).

#18
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 23.06.2007
Daca ai loc de 6 cm pt sapa eu as pune un extrudat de 5 cm, poti turna deasupra o spa de egalizare daca vrei musai sapa, sau mai bine peste extrudat, folie, un start de polistiren pt parchet, parchetul si ai terminat.
Nu vad rostul sapei de 6 cm daca nu e incalzita sau nu pui gresie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate