Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Lovit de masina din fata cand stationam in coloana

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Regret sa va sparg bula, dar un inspector bun isi da seama dintr-o privire care masina era in miscare si care statea pe loc.

#110
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 26.06.2009
La ce foame este si in asigurari crezi ca o sa zica asigurarea celui din fata: lasa ca despagubesc eu chiar daca soferul meu nu recunoaste ca “a dat cu spatele”? Plus ca aici nu tine neaparat de experienta! Daca niciunul nu isi recunoaste vinovatia o sa ramana la nivelul dovezilor - ce poate fiecare sa dovedeasca. Altfel cel din spate intra la “nerespectarea distantei” fata de cel din fata.

#111
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 18.08.2005
Nu am avut martori, el era in masina cu fata lui. Nu a recunoscut, a declarat ca "am venit la el la geam si i-am spus ca m-a lovit", el nu stie, nu a simtit nimic.

Eu ma bazez pe faptul ca politistul a scris in raportul exact asa cum s-a intamplat, asa niciodata nimeni nu recunoaste nimic.

Asiguratorul sa ia de bun ca a scris poltistul in raport, imi dau cu parerea, nu stiu.

Edited by cccrys, 06 December 2020 - 20:15.


#112
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postdanvlas, on 06 decembrie 2020 - 18:59, said:

Regret sa va sparg bula, dar un inspector bun isi da seama dintr-o privire care masina era in miscare si care statea pe loc.

Nu cred, am zis, dinamica si daunele sunt identice, ce dracu, e aceeași pocnitura la 10km/, de unde să știi care statea si care se misca ?

Si ajungem iar la experiență, la fel ca in cazul polițistului, aceeasi urmare, pt inspectorul ăla nu e un expert autorizat.

Iar de banii pe care ii dai unui avocat si unui expert autorizat schimbi vreo 2 bare de protecție.

#113
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcccrys, on 06 decembrie 2020 - 20:11, said:

Asiguratorul sa ia de bun ca a scris poltistul in raport, imi dau cu parerea, nu stiu.
Care asigurator? Tu de unde stii unde are el asigurare si nici nu ai cum sa mergi la asigurarea lui (presupunand ca stii care este) din moment ce nu ati facut amiabila.

Eventual te poti indrepta impotriva lui in justitie, dar asa cum iti spuneam aveai nevoie de martori ca sa demonstrezi ca lucrurile s-au intamplat asa cum ai spus tu.

#114
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 18.08.2005
Citeste mai sus.

#115
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 18.08.2005
Am deschis dosar de dauna la asiguratorul lui, care este si al meu.

#116
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 26.06.2009
Sa ne tii la curent ca sunt curios ce spune asiguratorul.

#117
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 18.08.2005
M-a sunat agent de la asigurari si mi-a dat 2 alternative:

-regim propriu si imi da 870 lei
-service agreat de asigurator

Ramane sa le dau raspunsul.

#118
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Daca tot am pierdut ceva timp cititnd paginile cu parerile tuturor de pana acum, ma bag si eu in discutie cu o observatie referitoare la "degeaba ai camera, ca nu se ia in considerare decat daca e infractiune".
E binecunoscut faptul ca in momentul in care se ajunge la politie, fiecare din preopinenti da o declaratie.
Daca unul declara ce-i trece lui prin cap ca "ar da mai bine" si e contrazis flagrant de ceea ce e inregistrat pe camera, faptul ca declara aberatii e, sau nu e infractiune?
Daca omul chiar nu recunoaste si a mai comis-o si in declaratii, nu ramane decat sa fie facuta o plangere penala pentru fals in declaratii .... si mai departe se ridica stacheta la alt nivel. E drept ca rezultatul e incert si de lunga durata, insa eu cred ca sunt destul de multe cazuri in care ar merita incercat. Iar momentul ala de la sfarsit cand in loc de frustrarea ca "legea ii apara pe infractori"  ai sentimentul ca "si-a luat-o pe drept nenorocitul" e ... priceless.

Cat priveste cazul asta de aici, in care "vinovatul" declara ca el habar nu are de nimic si ca s-a trezit cu unul la fereastra care era nervos ca i-ar fi fost busiti bara si senzorii pe fata, ar fi mai greu de dovedit ca stia, asa ca e discutabila abordarea cum am zis-o mai sus. In definitiv senzorii aia ar fi putut fi busiti de extraterestri, doar e de notorietate publica faptul ca ei  cu asta se ocupa.

Ce vreau sa spun cu postul asta al meu:
1. Puneti-va camera, ca e mai bine sa fie, decat sa nu fie.
2. Aveti grija ce si cum scrieti in declaratii.

Edited by crstn, 08 December 2020 - 22:46.


#119
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 26.06.2009
Sunt perfect se acore cu tine. De asta si am camera de bord - se sperie nesimtitii care nu recunosc.

De multe ori si politistul face chestii din astea la intimidare: hai domnule cum nu recunosti ca te-a filmat. Sau iau filmarea cum treci calea ferata cu bariera pusa si te sperie ca sa recunoasca ca a trecut ca sa il amendeze.

Dar daca unul e “mai strong”/nebun si o tine pe a lui ca nu a trecut atunci te judeci mult si bine (mai alea daca nu ai martori ai sansa sa pierzi).

#120
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,808
  • Înscris: 01.12.2001
Ia banii.
Totuși mașina ta: câți ani are? Senzorii de parcare defecți total?

#121
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 18.08.2005
Am ales banii, golf 7 2013, un senzor defect.

#122
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,808
  • Înscris: 01.12.2001
Lustruiești bara și aia e. Verifici la vară și senzorul. Poate doar ceva superficial sau cablul secționat.
Ieși pe câștig cu banii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate