Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...
 Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

defect placa alimentare Bioptron pro1

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ghiuta_vasile

ghiuta_vasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2011
Avand aceste aparat medical dupa 4 ani a refuzat sa mai functioneze ! Am verificat siguranta de la intrare de pe placa si cele doua mosfeturi pe care le banuiam defecte . toate sunt bune , inclusiv diodele si condesatorii .V-as ruga daca puteti sa-mi dati un sfat . Poate dintre dumneavoastra au mai reparat asemenea alimentatoare , Atasez alaturat poze fata spate cu placa cu necazul.Va multumesc pentru eventualele sfaturi !

Attached Files



#2
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
1. mosfetii primesc semnal in grila ?
2. vad doua integrate cu 8 pini in primar. aia ce sunt ? Banuiesc ca unul e driver pentru Q3 si altul e posibil un soft-start. Cauta datasheet si verifica-i. Daca are soft-start, atunci sari peste el. Uneori asta creaza mari probleme. Va merge bine si fara soft start.
3. cum se prezinta acel optocuplor ? Eu ti-as recomanda sa-l schimbi chiar daca la masuratoare arata bine.
4. vezi ca unele diode, din experienta, sunt foarte viclene. La masuratoare sunt ok, in circuit intra in balarii. Eu le-a schimba pe toate.
5. Daca sursa nu e comandata electronic, cel mai bine cauti alta sursa cu aceiasi tensiune/curent pe la chinezi. Ia-ti o marja de +20% pentru curent

Edited by tehnics, 24 November 2020 - 13:40.


#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ce tensiuni ai pe cele 4 condensatoare CapXon?

#4
ghiuta_vasile

ghiuta_vasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2011
integratele sunt  ;4863G,  28600D si ZXGD3101  .condesatoarele sunt doua pe iesire de 2200/16v si doua pe alimentare de 22micro la 450v

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 ghiuta_vasile, on 24 noiembrie 2020 - 15:52, said:

.condesatoarele sunt doua pe iesire de 2200/16v si doua pe alimentare de 22micro la 450v
Ai 12V pe primele 2 și 300 pe celelalte?    (în ordinea scrisă de tine)

#6
ghiuta_vasile

ghiuta_vasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2011
Pe cele de 22/400v  da am 300v

#7
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Daca scoti mos-fetul ala care se afla intre condensatorul de 400V si bobina, ce se intampla ?
4863G este un corector al factorului de putere care comanda un Mos-Fet.
Scoate mos-fetul de tot, curata cablajul ala calumea si alimenteaza si vezi ce se intampla.
Am incercuit tranzistorul.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate