Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Salariu brut in 2020 calculat dupa legislatia din 2017, e legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
nedelcumm

nedelcumm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2018
Buna tuturor,

Va solicit o opinie privind modul de calcul al salariului la o companie respectabila la care urmeaza sa semnez contractul individual de munca.
La interviul de angajare am agreat o valoare a salariului net de 4910 lei fara alte beneficii.
La un calcul simplu cu legea in fata sau folosind un calculator de salarii inseamna un salariu brut de aproximativ 8393lei, insa surpriza! In contractul de munca este trecuta suma de 7000lei pe care au calculat-o folosind legislatia din 2017 inainte de ordonanta.
Eu evit sa semnez dar ei insista ca voi primi cei 4910lei net lunar in cont, dar asta nu inseamna ca vor vira mai putini bani la contributiile sociale?
Adica ei platesc contributiile in 2020 la un salariu brut de 7000lei ce echivaleaza cu net de 4095lei iar diferenta de 815 lei mi-o platesc "in mana", ma rog pe card?
Este in regula ce se intampla din punct de vedere fiscal in ceea ce ma priveste?
Adica peste ani, la pensie, daca mai prind, contributia la stat e vazut ca pentru un salariu de 4910lei sau de 4095lei?
Si ce as putea sa fac ca sa-mi fortez angajatorul sa se alinieze la modul de calcul aplicabil din 2018?
La fostul angajator in 2018 ne-au modificat contractele si mi-au marit salariul brut conform legislatiei noi.

Sanatate multa si putere de munca in aceste vremuri dificile!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e in regula. Probabil ca diferenta sa provina din bonuri de masa +  altceva.
Poate te pune sa iti faci PFA.

Edited by pasilla, 12 November 2020 - 20:44.


#3
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Nu pare in regula.
Nu poti sa faci nimic daca n-ai nimic semnat cu ei in prealabil.
Incearca sa mai discuti odata, poate e o confuzie, altfel fugi de ei.
Daca n-ai alta optiune, poti incerca sa lucrezi o luna cu ei si vezi pe siteul anaf ce contributii ti-au bagat. Se pot verifica. Asa mai cauti alte oferte, mai primesti niste bani etc.

#4
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
contractul de muncă trebuie să respecte legile fiscale de la data semnării, deci nu are cum să fie o sumă acolo și alt calcul pentru alt an
la 7000 de lei vei lua în mână aproximativ 4095 lei

"ei insista ca voi primi cei 4910lei net lunar in cont"
întreabă exact unde scrie și prin ce metodă vei primi diferența de la 4095 la 4910. bonuri, sau alte chestii? pare o sumă cam mare pt bonuri

#5
nedelcumm

nedelcumm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2018
Diferenta nu provine din nimic, nu am bonuri, prime sau alte avantaje.
Daca voi primi cred ca oricum se vor impozita, deci mai putini bani pe card fata de acel net care nu e nici macar pe hartie, fiind de fapt un brut care e calculat dupa formula din 2017.
Problema este ca aceste contracte sunt raportate la valorile brute, alte autoritati nu au de unde sa cunoasca ce valori nete primesc angajatii pe card, DA am inteles ca regula se aplica pentru toti angajatii companiei care are un nume sonor in industria in care activeaza.
Intrebarea este ce pot face ca sa imi fie mie bine mai tarziu? Nu ma intereseaza sa-i reclam la vreo autoritate de supraveghere, inca :)

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Posibil sa fie si vreun spor, pe acolo.

Nu are cum sa fie calculat dupa legea valabila in 2017.

Edited by pasilla, 12 November 2020 - 20:55.


#7
nedelcumm

nedelcumm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.12.2018
Salariul va fi virat lunar pe card la valoarea de 4910lei.
Nu au sporuri. O voi intreba pe colega care m-a recomandat sa-mi arate un fluturas de salariu.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Companiile cu nume sonor, nu platesc la negru.

#9
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 15.02.2005

View Postnedelcumm, on 12 noiembrie 2020 - 20:52, said:

Problema este ca aceste contracte sunt raportate la valorile brute, alte autoritati nu au de unde sa cunoasca ce valori nete primesc angajatii pe card, DA am inteles ca regula se aplica pentru toti angajatii companiei care are un nume sonor in industria in care activeaza.
Raportarea la ANAF se face prin declaratia 112 - acolo apare 'brutul realizat', ce poate sa difere de ce ai semnat tu in contractul de munca - si toate taxele se platesc la brutul realizat.

Acum, daca ei sunt corecti, iti dau diferenta intre 7000 si brutul asteptat de tine ca un fel de bonus/spor/etc pe statul de plata, si in final compania plateste la brutul de 8393lei.

Dar tine cont ca nu sunt obligati sa-ti dea diferenta asta, totul e 'pe incredere', cat timp nu apare nimic in contractul de munca semnat.

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,871
  • Înscris: 22.11.2007
Este ceva ciudat, este posibil ca o parte din salariu sa iti fie virata sub forma de bonus si asta sa fie explicatia.

#11
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Diferenta o poti primi lunar sub forma de bonus/prima.

La Dacia inca se practica lucrul asta, de pilda. Ei n-au crescut salariile cand s-a facut mutarea contributiilor, dar acopera diferenta lunar, sub forma de bonus. Si-i si cred pe saracii oameni, ca le e frica de vreo nefacuta.. ca OUG-ul asta de cacat zace prin Parlament de 'fo trei ani. Nici n-a fost respins. Da' nici aprobat.

Maine, poimaine ne trezim cu te miri ce aberatii..

Edited by Alecsandru010, 12 November 2020 - 21:14.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum si-ar lua-o in freza companiile private, daca de maine s-ar schimba modificarea Posted Image

Edited by pasilla, 12 November 2020 - 21:08.


#13
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Bonus, asta e cuvantul. Si se taxeaza doar cu impozit, nu si cu restul de taxe, cass si altele; deci nu vor conta la pensie. Se practica si la alte firme cu nume sonor.

#14
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postpasilla, on 12 noiembrie 2020 - 21:08, said:

Cum si-ar lua-o in freza companiile private, daca de maine s-ar schimba modificarea

Ar fi Jihad. Posted Image

Daca modificarea nu vine si cu derogari de la Codu' Muncii, ar fi nebunie curata. Ca-n Romania salariul nu se poate scadea asa, peste noapte.. d-aia-i si inteleg pe angajatori la faza asta.

View Postffaannee, on 12 noiembrie 2020 - 21:08, said:

Bonus, asta e cuvantul. Si se taxeaza doar cu impozit, nu si cu restul de taxe, cass si altele; deci nu vor conta la pensie. Se practica si la alte firme cu nume sonor.

Ba se taxeaza.

Venitul impozabil este format din salariul de incadrare+bonusuri si sporuri+venituri in natura si alte avantaje similare.

Edited by Alecsandru010, 12 November 2020 - 21:12.


#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,513
  • Înscris: 13.10.2010

View Postpasilla, on 12 noiembrie 2020 - 21:08, said:

Cum si-ar lua-o in freza companiile private, daca de maine s-ar schimba modificarea Posted Image
Nu si-o ia.
Mie, de exemplu, mi-a facut un act aditional in care creste brutul astfel incat netul sa ramana acelasi dar e bagata si o clauza prin care se revine la vechiul brut in caz ca se modifica/anuleaza/etc ordonanta cretina by PSD

#16
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,871
  • Înscris: 22.11.2007
In perioada imediat dupa oug multe firme au procedat asa, dar azi cand suntem la 2-3 ani distanta, nici macar nu mai e acelasi guvern.. sa mai motivezi ca iti e teama ca se va schimba legea asta e bataie de joc... nu e decat o sustragere de la plata taxelor, ceva ce stiu f bine sa faca multinationalele Posted Image

dar romanul accepta ca asa a fost educat, sa stea cu capul plecat in multinationala unde munceste ca altfel zboara in secunda2, sa fii docil si sa pupi in fund administratia e mai important si decat ce stii sa faci pana la urma :D

Edited by bossake, 12 November 2020 - 21:26.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnedelcumm, on 12 noiembrie 2020 - 20:33, said:

La interviul de angajare am agreat o valoare a salariului net de 4910 lei fara alte beneficii.
Cam ciudat salariu. De ce nu 4900 sau 5000 ?

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e nimic ciudat. Asa iese netul, dupa ce se vireaza contributiile.
In CM se trec intotdeauna salariile brute (care de regula sunt rotunjite).

Edited by pasilla, 12 November 2020 - 22:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate