Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Recomandare - conexiuni termostat la Buderus GB112W

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

 florin71_skoda, on 29 octombrie 2020 - 14:00, said:

Salus RT510RF este un termostat foarte simplu de legat. Nu prea ai ce sa gresesti.
Poti totusi sa desfaci un pic baza si sa-i faci o poza, ca sa vad cum ai legat fierele.

Este poza in primul post. Am legat Salus pe bornele 1-2 iar firele de pe 3-4 le-am deconectat.

#20
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In primul post este poza cu centrala si cum sint legate firele in centrala. Pe mine ma interesa cum sint legate in termostat, in receptorul termostatului..

#21
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

 florin71_skoda, on 30 octombrie 2020 - 08:05, said:

In primul post este poza cu centrala si cum sint legate firele in centrala. Pe mine ma interesa cum sint legate in termostat, in receptorul termostatului..
Atasate.
Dar in baza nu prea aveam cum sa leg firele gresit decat daca NO si COM au o ordine anume in care trebuiesc legate in centrala (cu toate ca stiu ca nu conteaza cum le legi)...dar le-am inversat si pe ele cand faceam testele si degeaba.
Pe L si N aveam alimentarea dar am scos-o momentan sa testez alt termostat.

La termostatul wireless m-am jucat in toate combinatiile posibile cu cele 2 switchuri dar in pozitia asta au mers prima oara ok.

Attached Files



#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai legat bine firele. Culoarea lor nu contează.
Mai sunt unii care se iau după scheme ciudate din manual, de legat pompe, sau etc, și mai trag cite o punte de la L la com sau no. In cazul tau era exclusa treabă asta, deoarece tu la centrala ai 24V, iar daca legai greșit, se strica placa electronică a centralei.

#23
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006
Intre timp am schimbat termostatul, am zis sa vad daca e de la el. Am pus un Tado. Bucuros nevoie mare, l-am testat pe toate partile 3 zile cu centrala desfacuta si a mers asa cum trebuie (adica fara erori). Am aranjat firele si-am pus capacul centralei. Ce sa vezi: au inceput erorile. Aceleasi ca la pana acum. Am dat iar jos capacul...au disparut erorile. Deci tre sa schimb capacul :))
Glumesc.
Avand aceste noi informatii, aveti vreo idee care ar putea fi cauza?

#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Un contact imperfect.
In timp ce merge centrala, misca de cabluri, mufe, etc si vezi daca apar ceva intreruperi in functionare. (ai grija sa nu te curentezi)
Posibil sa fie o intrerupere a cablajului placi electronice.

Care capac ?
Ca nu ai spus exact despre ce capac este vorba.

#25
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006
Este vorba de capacul cel mare al centralei (sub, se afla boilerul).

Attached Files



#26
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006
Am rezolvat-o intre timp. Se pare ca era de la cosul de evacuare. Casa veche si materialele existente atunci...probabil (ca sa nu dau vina pe mesteri) au facut partea din evacuare de peste nivelul acoperisului din tabla asemanatoare celei de burlan. Cele 2 tuburi si palaria. Cu timpul (ca si restul burlanelor/jgheaburiulor de pe casa) au ruginit si palaria si-a luat zborul. Problema a fost ca centrala tragea si gaze arse pe unde trebuia sa traga doar aer. De aceea problema exista cu capacul pus iar cu capacul dat jos centrala isi tragea aerul necesar din casa probabil si functiona corect.
Am schimbat partea de sus cu un kit nou si totul functioneaza acum in parametri. Deci nu era de la termostate.
Tot raul spre bine, ca mi-am instalat un sistem Tado si sunt foarte multumit de el pana acum.
Multumesc pentru interes celor care mi-au raspuns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate