Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 

Ati avut covid? Ce simptome ați avut mai exact

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#109
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 22.05.2011

 corinadaniela, on 14 ianuarie 2021 - 19:04, said:

Mhm, a avut covid. L-o fi dat oare și altora sau a fost înțelept și a stat acasă 10-14 zile?
a stat vreo 5 zile acasa ca era liber de la servici, in rest a fost la munca, a crezut ca e o simpla raceala

#110
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,556
  • Înscris: 05.06.2009

 rhdghdhs, on 14 ianuarie 2021 - 20:34, said:


a stat vreo 5 zile acasa ca era liber de la servici, in rest a fost la munca, a crezut ca e o simpla raceala

Acum faptul e consumat.

#111
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,788
  • Înscris: 15.06.2004
Anticorpii IgM dispar in 2-3 saptamani de la boala.
Aia IgC raman luni de zile.
Deci sigur a avut ceva acum 2 luni.

#112
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,595
  • Înscris: 13.10.2010

 eiffel, on 15 ianuarie 2021 - 10:01, said:

Aia IgC raman luni de zile.
Deci sigur a avut ceva acum 2 luni.

aia IgG

 rhdghdhs, on 14 ianuarie 2021 - 20:34, said:

a crezut ca e o simpla raceala

da, si eu am auzit ca si-au pierdut gustul si mirosul, dar au crezut ca e o simpla raceala. nu zic neaparat de cunostinta ta.
si asta ptr ca si inainte, la noi, era considerat perfect normal si acceptabil sa vii racit la serviciu si sa-ti imbolnavesti colegii.
sau cu niste bube de la copii - care s-au dovedit a fi rujeola, cu 2 saptamani de CM - ca, probabil, a mancat ceva alterat, e o alergie...
mi-e asa o sila de astia!!!

Edited by canarel, 15 January 2021 - 10:20.


#113
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Si pana la urma eu nu am inteles, plamanii se refac? In cazul unei reinfectari, capacitatea pulmonara se diminueaza si mai mult? Sau nu vorbim de reinfectari ci de o evolutie a bolii?
Multumesc mult!

#114
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,788
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de organism si cat de severa a fost infectia.
Nu la toti sunt atacati plamanii.

La mine de ex a crescut oxigenul in sange ( de la 96 inainte la 98 dupa ) si respir mai usor dupa ce am avut Covid.

#115
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Saptamana viitoare sunt programat la evaluare, chiar sunt curios cum se prezinta plamanii.

#116
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Super! Intreaba acolo daca se refac macar in timp sau raman asa si daca in cazul unei reinfectari capacitatea pulmonara scade si mai mult! Aduna info, micul nostru spion!!!!!
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

 eiffel, on 27 ianuarie 2021 - 08:57, said:

Depinde de organism si cat de severa a fost infectia.
Nu la toti sunt atacati plamanii.

La mine de ex a crescut oxigenul in sange ( de la 96 inainte la 98 dupa ) si respir mai usor dupa ce am avut Covid.
Deci tie Covidul ti-a desfundat nasul si ti-a facut si operatie de sept! Foarte prietenoasa versiunea ta! Facem schimb?

Edited by Amenofis, 02 February 2021 - 00:21.


#117
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,788
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate am ramas cu sinuzita...
Pe-aia nu mi-a operat-o.

Am avut o probleam cu plamanii - inclin sa cred ca am avut Covid inaintea multora - in vara 2019 m-am plimbat prin Italia si Spania. La vreo 5 zile dupa ce am plecat din Barcelona m-a apucat o tuse care m-a tinut vreo 2 luni - pana am ajuns la mare in Grecia. Am crezut atunci ca am luat ceva de la maimutele din Gibraltar ca tot sareau pe mine sa-mi fire sticla de apa... Si iarna 2019-2020 am avut ceva probleme cu respiratia, in primavara vroiam sa ma duc la micro sa vad ce si cum, dar a venit Covid-ul.

Dupa covidul oficial de acum partea cu plamanii s-a rezolvat. A revenit insa tusea aia din 2019...


#118
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Ma regasesc in atatea cazuri.......

#119
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
Sa vedem, primele simptome au inceput cu, dureri de cap si nas infundat,usturime usoara in gat, dupa care usor au aparut dintr-o data, dureri musculare / pulmonare,febra,frisoanele, stare de slabiciune / oboseala,tusea seaca,senzatie usoara de sufocare (apare temporar), si in general o stare proasta.
Insa tot nu mi-am pierdut gustul si mirosul, cea ce e cam ciudat, simptomele sunt usoare / moderate din fericire, si ma bucur ca nimeni nu a facut complicatii, toti din familie prezentam aceste simptome si am intrat in carantina 14 zile.

#120
Pavilion8373

Pavilion8373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 10.04.2008
Simptomele descrise de tine le am si eu iar testul rapid pozitiv.
Fetita de 2 ani jumate pozitiva la test rapid dar fara simptome. Sotiei i a iesit testul negativ
Tot sun la medicul de familie sa vedem ce ne indruma dar nu raspunde nimeni


#121
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

 Petran_Marius, on 03 februarie 2021 - 15:34, said:

Sa vedem, primele simptome au inceput cu, dureri de cap si nas infundat,usturime usoara in gat, dupa care usor au aparut dintr-o data, dureri musculare / pulmonare,febra,frisoanele, stare de slabiciune / oboseala,tusea seaca,senzatie usoara de sufocare (apare temporar), si in general o stare proasta.
Insa tot nu mi-am pierdut gustul si mirosul, cea ce e cam ciudat, simptomele sunt usoare / moderate din fericire, si ma bucur ca nimeni nu a facut complicatii, toti din familie prezentam aceste simptome si am intrat in carantina 14 zile.
Vezi cu saturatiile cum stai.

#122
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Am uitat sa scriu. Am fost la evaluare, adica o radiografie la plamani si o spirometrie. Nu se vad urme pe plamani, dar daca vreau pot sa fac un CT in aprilie. Doctorita a zis ca e f bine tinand cont de grav au fost afectati. Oricum, inca obosesc cand fac orice fel de efort fizic. Trebuie sa tin un regim si neaparat sa ma apuc de miscare, am pus cateva kg pe mine care ma incurca amarnic.
Am donat si sange pt plasma dar din pacate nu a trecut de evaluarea centrului. Mi-am facut testul de anticorpi si mi-a iesit un rezultat de 4,55( peste 1,4 ai anticorpi). Cica e f bine tinand cont ca au trecut aproape 2 luni de cand am fost testat.

#123
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,595
  • Înscris: 13.10.2010
sotul a avut plamanii afectati in proportie de 40-50%, a stat cu masca cu O2 6 zile si a facut tratament puternic in spital.
la 8 saptamani de la boala are anticorpi (dupa 5 teste negative, oficial el nu a avut covid) - pacat ca nu am stiut ca se face si titrare - si pe radiografia de la plamani se vad firisoare albe, ceea ce inseamna ca covid a lasat niste urme.
dr a zis ca s-ar putea sa dispara in 6 luni, dar nu obligatoriu, important e cum se simte el.
sotul nu acuza dureri, oboseala sau alte simptome, dar dupa boala a luat niste kg, in conditiile in care slabise 6kg, iar stilul de viata nu si l-a modificat.
a, si el nu a tusit deloc.

Edited by canarel, 05 February 2021 - 21:36.


#124
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,788
  • Înscris: 15.06.2004
Eu de vreo 10 zile pot sa mananc din nou dulce fara probleme - singura chestie care mai ramasese. Nu am asa pofta ca inainte, insa nu-mi mai vine sa vomit.
Tusea s-a cam dus si ea - oricum se pare ca re=a mai mult de la sinuzita - ma innecam cu mucus.

Quote

Tot sun la medicul de familie sa vedem ce ne indruma dar nu raspunde nimeni
O avea Covid...
Acuma serios vorbind poate ar trebui schimbat daca nu poate fi contactat cand ai nevoie.
Medicul meu nu pot sa zic ca e grozav dar mi-a zis ca pot sa-l sun oricand daca am probleme. Mi-a dat si mobilul personal.

Quote

Vezi cu saturatiile cum stai.
Chiar. Ultima data cand ne-a zis era cam proasta saturatia. 93.

Quote

Insa tot nu mi-am pierdut gustul si mirosul, cea ce e cam ciudat
Nu e deloc ciudat. Nu toti il au.
Din toti pe care ii stiu ca au avut boala doar o prietena are problema asta.

#125
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
^ Saturatia e inapoi la 96 - 97 , dar simptomele tot moderate, si prezente, o dau din febra in febra, dupa transpir abundent,mi s-au inflamat putin si amigdalele si ma doare in gat (iritatie + senzatie de uscaciune) , tusea seaca, nasul curge uneori, dupa nimic,, a scazut  si pofta de mancare (trebuie sa ma fortez sa mananc).
In rest, abia astept sa vina saptamana viitoare, ma astept la o amelioare usoara si treptata a simptomelor de Luni incolo.
E ciudat ca uneori am momente in care ma simt bine, asa temporar timp de 1-3h si dupa iar ma apuca starea de rau, zici ca e, ca un val, care vine si se duce.

Edited by Petran_Marius, 06 February 2021 - 21:45.


#126
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,788
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal ar trebui ca dupa ziua a 10-a sa iti revii complet. Complicatiile daca e sa para apar in 7-9 zile.
La tine e ciudata febra aia care tot apare - sa nu fia aparut o pneumonie.
La mine a fost ceva in primele 5 zile si pe urma gata.
La prietena de care ziceam mai sus a fost o febra mai puternica - 38.5 dar numai 2 zile - tot la inceput.

Pofta de mancare - exceptand problema cu dulciurile - am avut. In special simteam nevoia de carne si grasimi ( bacon ) - eu nu prea ma omor dupa ele.

Ai reusit sa vorbesti cu medicul de familie ?

Edited by eiffel, 06 February 2021 - 22:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate