Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Pregătire teren pentru construcție casă

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
Salut,

Am un teren recent achiziționat pe care vreau să-l pregătesc înainte de venirea iernii pentru o viitoare construcție. Intenționez să demarez lucrările anul viitor.
Pe teren am câțiva copaci crescuți necontrolat (pe care sunt nevoit să-i tai), arbuști și iarbă/buruieni.
Intenționez să aduc pe cineva care se ocupă de defrișări pentru a scăpa de vegetație, extrage rădăcinile de copac și a curăța terenul de gunoaiele acumulate în timp.

Am câteva nelamuriri:

- La finalul operațiunilor, mă gândeam să rad stratul vegetal de la suprafață, în ideea în care asta ar ajuta să elimin gunoaie, cioburi, etc. acumulate de-a lungul timpului pe teren. Este în regulă așa sau sau să-l las acolo? Care sunt argumentele? Daca decopertez, cât este suficient? 10, 20 cm?
- Terenul e mai bine să îl nivelez cu un buldozer și lăsat așa peste iarnă până la începerea lucrărilor? Sau arat și discuit? Am auzit și varianta asta, dar nu știu care sunt avantajele și dezavantajele în fiecare dintre cele două alternative.

Mulțumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,309
  • Înscris: 22.05.2003
Te complici.
Buldozerul inainte de a incepe lucrarile.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
O poza se poate?

Eu zic ca depinde de starea lui.

Arat si discuit dupa ce dai o lama superficiala. Dar nu arat si discuit in zona unde va fi constructia, se va imbiba multa apa peste iarna. Depinde de fundatie. Daca faci groapa si apoi umpli alveolele cu pamantul scos, e naspa daca e prea ud, se va compacta greu si insufiecient, si se va lasa apoi sub placa. E mai mult de discutat aici.

#4
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
Am pus câteva poze.

Attached Files



#5
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 21.03.2012
Nu cred ca trebuie sa faci nimic acum. La trasarea pt saparea temeliei, vei vedea ce trebuie scos si ce nu, poate mai pastrezi cativa pomi! Cat despre cioburi si pietris, sa stii ca si pe perioada santierului se va face multa mizerie/gunoaie/resturi din constructie. Deci in concluzie: din punctul meu de vedere, ar fi timp si bani irositi sa cureti acum. Utilajele si transportul sunt scumpe. Pina si gunoiul e scump, foarte scump!

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,242
  • Înscris: 23.08.2014
irosesti bani aiurea.Scoti cand sapi sa construiesti cat trebuie, iar restu fie pastrezi, fie ari si gazon.Radacinile la copaceii aia ies cu escavatorul care va sapa pentru fundatie fara stres.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Si eu zic la fel, lasa terenul in pace acum. In plus fata de @talica, daca cureti acum si mai ales daca ari/discuiesti e posibil sa se mocirleasca pe durata constructiei. Asa cum e, iarba si pietrisul ala mai tin un pic pamantul.

#8
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 16.12.2012

 viotl, on 21 octombrie 2020 - 05:00, said:

Si eu zic la fel, lasa terenul in pace acum. In plus fata de @talica, daca cureti acum si mai ales daca ari/discuiesti e posibil sa se mocirleasca pe durata constructiei. Asa cum e, iarba si pietrisul ala mai tin un pic pamantul.
Eu zis sa asculti de ideea asta.

#9
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
Mulțumesc pentru sfaturi. Arborii cel puțin va trebui să-i tai acum pentru că îmi blochează accesul pe teren. Vreau să fac și un studiu geotehnic în curând și nu pot băga utilajul de forare pe teren. Și dacă tai arborii, mă gândesc să scot măcar și buturugile acum, pentru că deplasarea și transportul oricum le voi plăti. Aratul și discuitul le-am exclus, nu le văd rostul în momentul de față. La fel și decopertarea stratului vegetal.

#10
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Tai copaceii aia la inaltimea de 1 m fata de sol si apoi si apoi ce ramane ii tragi din pamant cu un tractor. Dupa care, aduci 2 - 3 masini de piatra pe care o intinzi pe jos in zona unde se va circula/lucra ca sa nu ramai inpotmolit in pamant cu vreun utilaj.

#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 21.03.2012

 copy/paste, on 21 octombrie 2020 - 07:57, said:

Mulțumesc pentru sfaturi. Arborii cel puțin va trebui să-i tai acum pentru că Ă®mi blochează accesul pe teren. Vreau să fac și un studiu geotehnic Ă®n curând și nu pot băga utilajul de forare pe teren. Și dacă tai arborii, mă gândesc să scot măcar și buturugile acum, pentru că deplasarea și transportul oricum le voi plăti. Aratul și discuitul le-am exclus, nu le văd rostul Ă®n momentul de față. La fel și decopertarea stratului vegetal.
Pentru studiu geo se foloseste utilaj!? La mine s-a facut mamual.

Edited by talica, 21 October 2020 - 15:04.


#12
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
copy/paste alea sunt buruieni la tine? sa vezi la mine am buruieni de aproape 1m crescute intr-un an de cand am cumparat terenul si le las asa pana la anul cand ma apuc de casa, abia atunci voi decoperta stratul vegetal, azi am facut ridicarea topografica iar maine urmeaza studiul geo.

#13
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006

 talica, on 21 octombrie 2020 - 15:03, said:

Pentru studiu geo se foloseste utilaj!? La mine s-a facut mamual.

Cred că depinde de dotările firmei care se ocupă de foraj, adâncimea de forare, etc.

#14
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
La mine au venit cu un utilaj senilat cu care au forat la 5m si au luat 3 probe de sol de la diferite adancimi (pamant negru,galben si gri inchis) acum astept sa imi vina documentatia cu tot cu verificare Af (cost 750lei).

#15
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019

 copy/paste, on 22 octombrie 2020 - 15:47, said:


Cred că depinde de dotările firmei care se ocupă de foraj, adâncimea de forare, etc.

Am facut studiu geotehnic pentru o viitoare constructie unifamiliala P+1E+2R. mi-am facut aceleasi griji, ca nu intra utilajul, etc. Daca nu faci vreun bloc, si nu ai stuf la vedere (apa la suprafata), forajul se va executa pana pe la 6-7m adancime, folosind un utilaj manual. E de fapt un burghiu de mana, la care se ataseaza o bara pentru a usura eforul necesar. Cand burghiul intra in pamant, se adauga o noua sectiune in capatul de sus, si se muta bara. In 3 oameni au dat o gaura de aproximativ 15cm diametru, in 45 minute, iarna, in Ianuarie (-10 grade afara).

Concluzie, asculta la sfaturile anterioare, si nu misca terenul inainte de a te apuca de constructie, sa nu se acumuleze umezeala excesiva. "Utilajul" de forat e un sistem banal de "tevi".

Si utilajul.

.

Attached Files



#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,506
  • Înscris: 06.01.2014
Aa,  pai ăsta e boierie.  
La săraci e (doar) "copi-peist" .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate