Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Confortul pe bicicleta - cum am scapat de durerile de fund

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu fac decat sa incerc sa-i ajut pe ceilalti "napastuiti" care sunt gata sa renunte la ture din cauza disconfortului.
Pana acum nimeni nu a venit cu un argument impotriva solutiei mele: tija de sa cu suspensie si anvelope cu balon mare cu protectie anti-pana. Dupa cum am mentionat, asta se aplica doar pentru casual MTB si trekking. In loc de argumente s-a venit doar cu jigniri gen "taranism".

Nu dau sfaturi ciclistilor de sosea pentru ca stiu ca nu ma pot compara cu ei. Tot ce am putut scoate din MTB-ul meu ca viteza intr-o tura solo ca viteza a fost o medie de 27 km/h pe un traseu plat de 40 km cu asfalt bun si din fericire fara prea mult vant, pentru mine ca noob la alergat o consider a fi o realizare buna.

Edited by spooky51, 15 October 2020 - 14:47.


#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,667
  • Înscris: 15.12.2009

 E91, on 15 octombrie 2020 - 14:30, said:

Insa cu astea 2 si cu bike fitting, mergi lejer 6-7 ore pe bicicleta fara probleme!
Hai , acum exagerezi si tu. Eu nu am nici bazon premium si nici șa sau cadru alese prin masurari si evaluari computerizate merg si 10 ore pe bicicleta fara sa ma doara nimic ... doar ma golesc de energie. Bicicleta a fost aleasa "la ochi", pe baza experientei ... si apoi reglata in curs de 3 saptamani si vreo 300Km ...
Probabil ca o sa schimb șaua intr-o zi, caci dupa vreo 8 ore pe ea ma ia o jena, un discomfort ... dar inca nu sunt convins ca nu e doar curul meu care a cam luat o pauza de bicla o perioada prea lunga (vreo 2 ani).

#21
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 ro_explorer, on 15 octombrie 2020 - 14:49, said:

Eu nu am nici bazon premium si nici șa sau cadru alese prin masurari si evaluari computerizate merg si 10 ore pe bicicleta fara sa ma doara nimic ... doar ma golesc de energie.
Unii mai sunt si norocosi Posted Image . Pe mine ma rupeau 10 ore doar ca timp de stat in sa, tin minte turele de trekking de 100-120 km in care se mergea usor, si mai erau si portiuni de offroad. Cea mai "dureroasa" amintire a fost de la Lovech la Sevlievo, cu vizitat grota de la Devetashka si cascada Krushuna, vreo 120 km cu ceva diferenta de nivel si mers in regim de calatorie. Problema a fost ca a doua zi trebuia sa ne intoarcem inapoi la Lovech unde se aflau masinile, din fericire erau doar vreo 45 km de asfalt bun, din care ultimii 15 cred ca au fost doar la vale, tin minte cat de fericit eram sa ma pot ridica din sa... Comparativ cu asta, in Iulie am dat o tura tot de vreo 120 km pe la Cherven, insa am avut tijele cu suspensie si toti ceilalti au venit pe ciclocros asa ca am avut o medie de 22 km/h cu tot cu plimbarea prin Ruse, un timp mult mai scurt de stat in sa.

Edited by spooky51, 15 October 2020 - 15:11.


#22
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Stiu ca e aproape imposibil de facut rost in Romania.Dar poate ai noroc.Un recumbent si poti sa faci zeci de km fara sa-ti comprimi ouale.Se presupune ca mersul pe bicicleta normala ar duce la aparitia impotentei prin comprimarea organelor genitale.

Attached Files



#23
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,217
  • Înscris: 30.11.2017
Ar trebui montat un fotoliu sua măcar scaun tapitat si moale, altfel inevitabil este obositor statul pe şa d eorice fel poate să fie şi de 6000 euro.

#24
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu umblam cu o bicicleta de cross,o ciudatenie marca Mercedes,inca o mai am.Dupa ce am exagerat cu distanta parcursa si curul se resimtea,am umblat la repartizarea greutatii mai uniform,mai in favoarea ghidonului fata de cum era in precedenta,si am scapat de problema.

#25
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Kean, on 15 octombrie 2020 - 15:38, said:

Stiu ca e aproape imposibil de facut rost in Romania.Dar poate ai noroc.Un recumbent si poti sa faci zeci de km fara sa-ti comprimi ouale.Se presupune ca mersul pe bicicleta normala ar duce la aparitia impotentei prin comprimarea organelor genitale.

Sunt cativa care au asa ceva, unul dintre ei era Axe de pe ciclism.ro, care spunea ca este extrem de rapida pe plat insa ineficienta pe urcari.

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,122
  • Înscris: 06.09.2008

 spooky51, on 15 octombrie 2020 - 14:08, said:

Pana acum nu am vazut pe nimeni sa aduca un argument pertinent impotriva folosirii tijei cu suspensie. Nu ma intereseaza ciclismul de sosea, asa nu pot da sfaturi in ceea ce priveste echipamentul. Sfaturile mele sunt pentru utilizarea pe MTB, orientat mai mult spre trekking, pentru cei care sunt descurajati de senzatia dezagreabila produsa de sa.
Da, am inteles ca ai mtb nu vorbeam de cursiere, ideea e ca nu vei vedea tija cu suspensie la nimeni serios in ale ciclismului... eventual dropper dar e altceva Posted Image
Cand ai saua potrivita pt conformatia ta + pozitie adecvata pe bicicleta vei putea 'incasa' multe vibratii.
Am avut tura de 100km cu mtb-ul din care am mers prin bolovani 3 ore si nu ma durea fundul Posted Image, asta e ideea.
In cazul tau ceva nu e ok, saua sau pozitia, si tot adaugi suspensie/ buffer intre tine si problema.


Asta e saua de pe mtb (hardtail) pe care merg de 1 an (doar cu bazon):
Specialized Phenom Comp 155mm latime (151 in realitate)
Prefer seile late si curbura usoara/drepte deasupra, cele curbate nu-s pt mine.

[ https://i.postimg.cc/gwFymydr/Phenom-182450-Copy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O sa care merge si fara bazon si care imo se potriveste la multa lume e Selle SMP TRK
Forma mai ciudata dar setata bine e comoda din experienta mea.
Trebuie reglata cu atentie si rabdare, cateva grade in sus/ jos si devine durereoasa,

[ https://i.ytimg.com/vi/hSbAkGcm0Zo/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 15 October 2020 - 17:43.


#27
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 sirgoofy, on 15 octombrie 2020 - 17:33, said:

Da, am inteles ca ai mtb nu vorbeam de cursiere, ideea e ca nu vei vedea tija cu suspensie la nimeni serios in ale ciclismului... eventual dropper dar e altceva Posted Image
Si ai vazut ca am scris undeva ca recomand tija celor ce iau in serios ciclismul? O recomand celor care vor sa fie fun pe bicicleta si renunta la ea din cauza disconfortului. Daca vrei sa vii la o tura just for fun, duminica cred ca va fi una pe asfalt nu prea grozav plus offroad usor pe langa Ruse, adica Lipnik Park si Russenski Lom. Vor fi si cativa care iau ciclismul mai in serios, asa ca se va si alerga intre regrupari, pentru cine poate si doreste.

Edited by spooky51, 15 October 2020 - 19:59.


#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 E91, on 15 octombrie 2020 - 14:30, said:

O 'sa' "desenata" pentru tine si niste pantaloni cu bazon premium, pot costa impreuna mult peste o tzoagla entry level de la decathlon!
Insa cu astea 2 si cu bike fitting, mergi lejer 6-7 ore pe bicicleta fara probleme!
O sa custom, pantaloni premium si bike fitting eventual si computerizat, iar eu am rezolvat problema cu 315 lei cu tija mea cumparata second-hand de pe dirtbike si care noua costa 160$, cred ca am facut o treaba mai mult decat buna, nu ? :D .

#29
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,122
  • Înscris: 06.09.2008

 spooky51, on 15 octombrie 2020 - 19:58, said:

...o tura just for fun, duminica cred ca va fi una pe asfalt nu prea grozav plus offroad usor pe langa Ruse, adica Lipnik Park si Russenski Lom.
E departe pt mine, sunt in Bv

Edited by sirgoofy, 16 October 2020 - 08:38.


#30
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 sirgoofy, on 16 octombrie 2020 - 08:38, said:

E departe pt mine, sunt in Bv
Sorry, am crezut ca Bucuresti. As vrea sa dam si noi o tura pe la munte cu MTB-ul in toamna asta in timpul saptamanii pentru a evita aglomeratia de pe Valea Prahovei, ma gandeam la Sinaia ca loc de cazare si punct de plecare, crezi ca e o locatie buna sau ar fi mai bine altceva, gen Busteni, Azuga, Predeal? Ceva poteci accesibile, fara sa fie nevoie de push-bike, ma gandesc la Bucegi ca fiind mai populari si mai putin populati in timpul saptamanii. Nu stiu locurile decat de pe Maps, nu sunt cunoscator in ale muntelui, singurele mele ture au fost Malaiesti, Curmatura, Piatra Mare, Ciucas si Baiului acum vreo 10 ani. Pe Maps pare interesanta si zona Valenii de Munte - Slanic - Campina, in realitate crezi ca ar fi ceva interesant ca peisaje, etc?

Edited by spooky51, 16 October 2020 - 10:55.


#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,298
  • Înscris: 17.01.2012

 spooky51, on 15 octombrie 2020 - 15:10, said:

Unii mai sunt si norocosi Posted Image . Pe mine ma rupeau 10 ore doar ca timp de stat in sa, tin minte turele de trekking de 100-120 km in care se mergea usor, si mai erau si portiuni de offroad. Cea mai "dureroasa" amintire a fost de la Lovech la Sevlievo, cu vizitat grota de la Devetashka si cascada Krushuna, vreo 120 km cu ceva diferenta de nivel si mers in regim de calatorie. Problema a fost ca a doua zi trebuia sa ne intoarcem inapoi la Lovech unde se aflau masinile, din fericire erau doar vreo 45 km de asfalt bun, din care ultimii 15 cred ca au fost doar la vale, tin minte cat de fericit eram sa ma pot ridica din sa... Comparativ cu asta, in Iulie am dat o tura tot de vreo 120 km pe la Cherven, insa am avut tijele cu suspensie si toti ceilalti au venit pe ciclocros asa ca am avut o medie de 22 km/h cu tot cu plimbarea prin Ruse, un timp mult mai scurt de stat in sa.

sincer, din ce povestești, chiar și din tonul folosit, îmi face impresia unui chin și nu unei plăceri... :(
nu ar trebui ciclismul ista amator să creeze plăcere și nu altceva?

(știi că, fatidic, tot în jurul mediei vom muri :P )

în rest îmi place ideea amortizorului pt șa!

#32
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 15.12.2009

 Kean, on 15 octombrie 2020 - 15:38, said:

Se presupune ca mersul pe bicicleta normala ar duce la aparitia impotentei prin comprimarea organelor genitale.

Asta-i cea mai mare aberatie citita saptamana asta.

#33
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Ann0nyym0us, on 16 octombrie 2020 - 11:08, said:

Asta-i cea mai mare aberatie citita saptamana asta.
Nu e tocmai o aberatie, doar ca nu s-a demonstrat ca ciclismul este o cauza a disfunctiei erectile, pur si simplu sunt pareri pro si contra.
https://www.health.h...ile-dysfunction

#34
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 15.12.2009
Efectiv, din articolul postat de tine:

Quote

A 2014 observational study in the Journal of Men's Health found that cycling did not pose a serious threat of ED or infertility. The researchers had about 5,300 male cyclists complete questionnaires that asked how many hours per week they rode and whether, within the past five years, they had experienced symptoms of ED, or been diagnosed with infertility. The results found no clear connection between high amounts of cycling and ED or infertility.

Toata lumea a sarit in sus cand Lance Armstrong a facut cancer testicular, si au considerat ca e de la stat in sa. Cand, de fapt, nu avea nicio legatura. Correlation does not imply causation.

#35
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,728
  • Înscris: 22.05.2011
Recomand seile de la LiDL Wittkop Medicus, sunt pe  3 marimi - am luat una subtire,  e foarte buna  si ieftina , si am inlocuit saua stock Fizzik nush ce fita  de- mi rupea kuru dupa vro ora, si mi-s mult mai fericit  :)

#36
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cam asta ar fi bicicleta mea cu tija de sa Cane Creek Thudbuster LT 3G. Ieri am luat-o la o tura mica imbracat in haine de strada, cele mai nepotrivite pentru ciclism, blugi si bumbac. Am facut vreo 50 km, inclusiv o urcare bunicica spre turnul din Leventa, Ruse, evident cu mers pe faleza industriala cu pietris si dale de ciment cu imbinari. Desi imbracat neadecvat totul a fost ok. Se pare ca am rezolvat problema disconfortului fara nici un neajuns, doar cu o tija de sa luata la mana a doua, fara echipament premium si fara bike fitting. Pentru toti cei care sufera de disconfort sau doresc sa circule cu bicicleta si in haine mai putin adecvate recomand cu caldura sa-si cumpere o astfel de tija de sa. Are unele din avantajele unui full-suspension pe partea de confort, fara pretul unui full.

Edited by spooky51, 17 October 2020 - 09:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate