Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 

Telefon pentru parinti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.989
  • Înscris: 22.01.2013
telefonul va fi pt maica-mea. trebuie sa fie usor de folosit/intuitiv daca se poate, android, foarte rezistent, baterie ok, si facut in general sa reziste in timp si mecanic si la viitoarele actualizari de fb, in urmatorii ani..deci ma gandesc macar 4gb ram. ce recomandati in acest sens?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Recomandam să fie nou si cu garanție.
    Modelul se alege la magazin în funcție de buget.

#3
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Orice telefon android generatie cat de cat mai noua si ii pui o husa de silicon, folie de sticla si ii schimbi fontul sa fie textul mai mare si gata problema rezolvata

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
Ii dai ce ai tu acum si iti cumperi tu ceva mai bun.

Asa s-a facut soacramea si iphone. Si a invatat sa il folosesca in cateva zile. Adica mare folosire nu face. A invatat unde sunt aplicatiile, le deschide, umbla in ele. De setarile telefonului nu se atinge, ne intreaba pe noi daca vrea sa faca telefonul ceva.

I-am pus inclusiv cardul Monese in Apple Pay si e mega incantata, numai cu telefonul plateste peste tot.

#5
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.131
  • Înscris: 01.04.2008

View Post41ex, on 10 octombrie 2020 - 01:11, said:

telefonul va fi pt maica-mea. trebuie sa fie usor de folosit/intuitiv daca se poate, android, foarte rezistent, baterie ok, si facut in general sa reziste in timp si mecanic si la viitoarele actualizari de fb, in urmatorii ani..deci ma gandesc macar 4gb ram. ce recomandati in acest sens?

usor/intuitiv = aproape orice.
Pentru asta sunt create si pentru asta au dezvoltatori. Asta e tot scopul lor.
Nu e ca si cum ai avea un Sony cu Android si apoi il schimbi pe un LG cu Android si spui "aoleu, trebuie sa iau cursuri LG". Nu.

Android = aproape orice

Foarte rezistent = aproape orice, daca le imbraci in ceva foarte rezistent.

Baterie ok = aproape orice.
Ce smartphone cumperi si nu are baterie ok ? Provocare acceptata. Cel mai ieftin telefon pe un magazin = baterie 3000 mAh! Comparam cu un telefon de top, Note 20 Ultra...baterie 4500 mAh, dar telefonul are mult mai multi consumatori. Si mai flamanzi. Deci e acelasi lucru. Poti face cumparaturi cu ochii inchisi. Fara mituri urbane legat de "se gaseste greu un telefon cu baterie ok".

4GB de RAM si Android = "1154 results" Posted Image. Aproape orice. Asta tine de buget, memoria costa. Si exista filtre in magazine. Ce recomandari sa spui la RAM ? The more the better. Dar nu stiu bugetul. Evident ca iei cel mai bun in bugetul respectiv.

Deci recomand aproape orice. Nu e ca si cum cerintele sunt absurde sau utilizatorul e ciudat, ci e fix utilizatorul normal pentru care companiile produc aceste telefoane.
E mult MULT mai usor de cautat telefoane de evitat, decat telefoane care se potrivesc cerintelor. Lejer peste 70% se potrivesc.

Xiaomi nu are marja mare de profit, nu te fura.
Huawei nu se impaca cu Google.
Motorola are interfață Google curata. Asta inseamna ca daca cineva pune o interfata peste Google, care ajuta, care evidentiaza avantajele, care amplifica, care e mai buna... atunci rezulta ca interfața Google este indezirabila si nu trebuie cautata, ci evitata. Invers, daca producatorul pune o interfata mai slaba decat Google, care opreste avantaje, atunci interfata Google este dezirabila.

Asteapta Black Friday si vezi care e cea mai buna oferta atunci.

Editat de AdiTwism, 10 octombrie 2020 - 09:21.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.245
  • Înscris: 15.05.2008
vezi ca lipseste bugetul

viziteaza pagina ihunt

#7
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.175
  • Înscris: 22.01.2013
Huawei p40 lite e la oferă la emag

1099 lei + cod reducere 18% mai scazi 200 lei = aproximativ 900 lei cu codul huawei18

https://emag.page.li...6qwh9b3hQhdT5n7

Trebuie să ii bagi tu Google play, dacă te pricepi merită cumpărat, părerea mea.

Dar cum sa mai zis, orice telefon e bun.

Editat de calbog, 10 octombrie 2020 - 10:11.


#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.710
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am Samsung Xcover4 (simplu, nu S). Poti sa-l trantesti de pamant ca n-are nimic. N-are folie de protectie sau alte porcarii, just vanilla.
Are 3 butoane fizice care-l fac mai usor de utilizat, tine bateria si acum 3 zile, la inceput sarea si de 5 zile.
Acum exista varianta S si astept varianta Xcover 5, urmatorul meu telefon va fi din seria asta.

#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Cel mai aproape de toate cerintele ar fi CAT S 61 ! Exceleaza in toate pretentiile !

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.317
  • Înscris: 07.11.2006
Uita-te la astea
https://www.emag.ro/...YMBM,DQBCB1BBM/

#11
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.622
  • Înscris: 29.01.2008
Nu ai specificat bugetul, dar cea mai ieftină opțiune acceptabilă e la emag ai Xiaomi Redmi 9 cu 4 GB RAM, 64 GB memorie internă la 602 lei (700 -14% reducere acum): procesor Helio G80, ecran FHD+ suficient de luminos, baterie de 5000 mAh, NFC, BT 5.0, camere acceptabile. Vine cu Android 10 și interfață MIUI 11, va primi Android 11 și MIUI 13 conform obiceiului Xiaomi.
http://www.notebookc...e.494043.0.html
https://www.gsmarena...review-2140.php
Are Gorilla Glass 3, vine în pachet cu husă de silicon. Am avut două Redmi 4a, folosite mai mult de doi ani și jumătate, ținute doar în huse de silicon, fără folii, timp în care au „beneficiat” de multe căzături, au fost ținute în buzunar împreună cu chei, monede etc și arată ca noi, bateriile nu și-au pierdut semnificativ din capacitate, funcționează perfect, dar deja erau cam depășite la specificații și nu mai făceau față, așa că au trebuit înlocuite.

Editat de alin2pas, 11 octombrie 2020 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate