Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?
 

Samsung S10 VS Canon M10 Vs Sony HX90 - CALITATE VIDEO!

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013

View PostIloveHp, on 08 octombrie 2020 - 15:22, said:

Eu asta stau sa ma intreb, ca de ce in unele videoclipuri de pe YouTube care au fost filmate cu M10 calitatea este extrem de proasta spre ex. aici
si in unele videoclipuri se vede chiar foarte bine ex. aici

Sunt constient ca in bugetul acesta nu o sa am calitate/efecte si alte nebunii, doar ca eram curios daca o camera foto/video dedicata cum ar fi M10 sau ceva asemanator este mai buna decat un telefon premium.

Pe partea de sunet stau destul de bine, am un reportofon dedicat de la Zoom si o lavaliera de la Rodeo care se poate conecta si la camera, din pacate la telefon nu merge.

Daca as creste bugetul in jurul sumei de 500-600 euro credeti ca as gasi o camera buna noua?
Cand vezi video side-by-side cu alta, vezi diferentele mult mai usor. In plus, sunt si obiective diferite folosite - lucru care se vede in sharpness, stabilizare, contrast, etc.
In primul video side-by-side cel mai probabil sunt secventele video brute fara absolut nicio ajustare, fara mila, ca se facea doar o comparatie rapida. Nu stiu de setari daca sunt la fel.
Sunt alte video-uri unde se pune accent pe cat de mult poti scoate dintr-o camera anume...

In al doilea video este filmat in cu totul alt mediu, in casa, alta lumina, alta persoana, alte setari, cine stie.

Pe partea de sunet inregistrezi separat sa inteleg si sincronizezi in post. Ca la Canon M10 nu ai mufa de microfon.

Dar acum, la modul serios, nu stiu ce filmezi, ce canal ai, cati urmaritori, dar video-ul de la S10 poate fi mai bun in anumite conditii decat M10 sau altele. Da, e mai greu ca nu te vezi usor, dar in echipament investesti daca are sens, daca scoti ceva de pe urma canalului, etc.

PS: Ai cautat macar si Sony RX100? Varianta mark 3 ca o amintisem la 1400lei pe site-ul de vanzari. Au mai aparut cateva generatii dupa, vizibil imbunatatite. Dar tot doar 1080p.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sjo2VG_EW9A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View PostIloveHp, on 08 octombrie 2020 - 13:47, said:

....Nu ma intereseaza foarte mult pozele cat calitatea filmarii!
.....

Este total offtopic pe acesta arie. Rog un moderator sa mute topicul pe aria video.

#21
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Încearcă sa pui fundalul mult mai depărtat de tine și tu stai cât mai aproape de telefon, care va sta si el pe un trepied...Vei obține un efect apropiat de ce vrei tu...

#22
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
La bugetul tau, optimizarea software de la camera Samsung o sa bata orice alegere mai capabila pe hardware, adica o camera dedicata

#23
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 24.08.2012
Pana la urma am cumparat Canon-ul M10, sunt foarte multumit de camera, chiar daca filmeaza doar 1080p are o claritate foarte buna, nu ma asteptam sincer. Exista si acel efect pe care mi-l doream.
Pe trepied + lumini de studio este cu mult peste S10, adica se vede ca ai filmat cu o camera dedicata si nu cu un telefon, culorile sunt foarte bune, focalizare decenta chiar daca a venit cu obiectivul 15-45. Deci chiar sunt multumit

Acum as avea cateva intrebari pentru voi daca puteti sa imi raspundeti.
1. M-am uitat la multe review-uri pentru aceasta camera pe YT si am vazut ca la multe dintre ele puteau sa selecteze din meniu 1080p 30fps pe cand la mine in meniu apare decat 1080p 25fps..  Am cautat astazi pe site-ul celor de la Canon si am vazut ca exista un update pentru camera de la ver. 1.1.0 la 1.1.1. Am facut update-ul si intr-adevar parca focalizeaza mai rapid, doar ca tot nu mi-a aparut si 1080p 30fps


2. Am vazut ca exista un update si pentru obiectiv doar ca pe site-ul lor este specificat ca a fost adaugata o optiune doar pentru Canon M50, in rest nu au specificat nimic pentru restul camerelor. Are rost sa fac si update-ul asta sau nu o sa ma ajute cu nimic?

#24
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Vezi că există un manual. Dacă vrei 29,97 fps și 23,976 fps trebuie să setezi NTSC. Pentru PAL ai 25 fps. Citește pagina 139 din Camera User Guide (îl găsești pe Internet dacă nu l-ai găsit în cutie).
https://gdlp01.c-wss...er_Guide_EN.pdf

Edited by baloo2009, 10 October 2020 - 02:55.


#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Daca ai filmat ceva cu M10 deja, si ai facut-o din cate spui, poate ne arati si noua rezultatul sa vedem cum se prezinta.

Oricum, e bine ca esti multumit. :)

#26
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 24.08.2012
O sa revin in cateva zile cu filmari/poze din exterior pentru ca pana acum am filmat doar in casa. Deci chiar sunt foarte multumit si de camera si de obiectiv. Pentru ce am nevoie, momentan este perfecta!

Din cate am inteles exista cateva diferente intre PAL si NTSC, adica PAL-ul se foloseste in Europa si ofera o claritate mai buna pe cand NTSC se foloseste in State si nu are o claritate la fel de buna. Am inteles eu bine sau sunt doar niste mituri?

Inca sunt indecis daca sa fac update-ul si pentru obiectiv..

#27
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostIloveHp, on 10 octombrie 2020 - 12:54, said:

Din cate am inteles exista cateva diferente intre PAL si NTSC, adica PAL-ul se foloseste in Europa si ofera o claritate mai buna pe cand NTSC se foloseste in State si nu are o claritate la fel de buna. Am inteles eu bine sau sunt doar niste mituri?

PAL și NTSC erau standarde de televiziune analogică. N-au nici o relevanță pentru video digital (care e MPEG4 H264). Poți să alegi ce vrei dintre NTSC și PAL. Singura diferență e la framerate. Oricum televizoarele folosesc 60 Hz.

Edited by baloo2009, 10 October 2020 - 13:38.


#28
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 24.08.2012
Am inteles, multumesc frumos pentru pont! O sa trec atunci la NTSC pentru un framerate mai mare! Chiar nu intelegeam de ce un videoclipurile pe care le-am vazut respectivii aveau 30fps iar mie imi aparea doar 25 fps.

Mersi din nou!

Iar in legatura cu update-ul pentru obiectiv, sa il fac sau nu? Sunt foarte in dubii cu actualizarile astea.. Am actualizat Ipad-ul in urma cu ceva timp iar de la actualizarea respectiva se misca sub orice critica... Revenind la obiectiv mi sa nu-i modifice ceva parametrii iar dupa aceea sa nu mai fie la fel de ok..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate