Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Casa economica pentru 2 adult + 1 copila plan atasat . De ce nu e bine?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
vatigad927

vatigad927

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2020
Despre mine:
Am stat intr-o casa mare + curte mare. Nu era bine. ( 3 personane in casa de 150mp ? + curte + gradina vreo 3000 mp)
Am stat in bloc. Era mai binisor, dar nu bine. ( 2 persoane in 3 camere)
Am stat in casa de vacanta. Era aventura, fain, dar avea lipsuri  (fara curent)  ( singur)
Am stat in mini garzoniera: nu era bine. ( singur)
Am sat in garzoniera mare ( singur)
Am stat in ap 3 camere : nu prea rea bine ( singur)
Am stat in apartament 4 camere 2 persoane, era bine / binisor
Acum stam in ap 4 camere 2 adulti + 1 copil mic si nu prea e bine.

Am tot citit despre case de containere, nu neaparat maritime. Izolatia termica ar fi o problema reala, cred.
Am citit despre case de lemn rotund: foarte multa munca de intetinere. Nu-mi / nu ne trebuie Posted Image
Am citit ce se poate citi despre lulote si autorulote, apoi am incercat sa imaginam!  E una sa ai rulota in SUA si te dici 4000 km de la coasta de Est pina Vest si stai pe unde apuci sau vrei, sau cu o rulota in Norvegia unde e frig dar rulota e izolata ( si scumpa de 2x de acea) Sau te ducu in RO soi cu 100-200 ron gasesti cazare: pat + asternut poate si curat cu ceva noroc... In Ro parca nu e loc unde sa tot mergi, mai mult e sa stai, deci in loc de autorulota, poate o rulota ar fi mai avantajos, cu toate ca cu niciuna nu prea e indicat sa mergi off-road si sa stai la munte, dar chiar la munte, nu la sosea.

M-am gandit sa luam un teren de 1.000 mp la un loc, unde PUZ -ul e marcat ca zona de case de vacanta. Deoarece la orasele mari m-am satutat de urlete inutile, certuri pentru citeva mmp de parcare samd. In plus ca copila vrea "afara". La sate poate nimeresc un vecin care tine porci, sai oi si pot sa-l mirosesc pe ei de dimineata pina seara gratis Posted Image
In zonele de case de vacanta la munte de Vineri pina Duminica vin "Oamenii civilizati de la orase" , care urla ca porcul, fac scandal, da muzica tare sa auda valea, mai ales dace e vreo nunta facuta illegal cu tispe sute de invitatii pe pandemie.

In fine sa luam cazul idea ca im-i iau vreo 2x parcere dde 500mp, sau una de 1000-1200,max 2200mp, cu vreo 30.000 euro, la care em acces si la apa ( care e un risc la virful muntilor) si la electricitate.
La canalizare m-am gandit ca ce e lichid fac un drenaj sub terenul meu si ud florile cu ingrasaminte bio dedesubt, iar cu cel uscat o tin separat si rezist la o data la un an sau la 5 an un serviciu de vidanjare) - cel lichid se aduna mai mult.

M-am gandit la unele elmente de ecologie / green house, dar celulele solare cu legislatia din RO nu prea sint fezabile. Insa eventual panoul solare parca da.
La incalzire: la munte se fura lemne in continuare, numai ca trebuie sa iei de la ala, care da si ptr padurar si ptr paznici. De acea retea de gaze nu se extinde usor.
Incalzira cu GPL e cel mai costisitor. Am citit pe undeva este un fel de cazan pe baza de lemne maruntite, care nu trebuie sa pui la foc de 3 ori pe zi, ci poate de o data la 3 zile. Mi-asi face u n aparat care marunteste, sau cumparat second hand, si se poate incalzi si legal casa ieftin, fara lemne furate si nu trebuie nici gazul.

Gonoiul se tine intr-adevar selectiv si daca e selectiv e mult mai usor de tratat. Cand se aduna pot sa fac un drum la centrele de DEE / recuperare.


Ma gandesc ca casa ar trebuii sa fie un loc unde intru sa dorm, sau la vremuri ploioase, sau iarna cand e foarte frig.
Iata:
Attached File  Plan2 - Copy.png   2.67MB   182 downloads

Desi e dedicat un spatiu mai mare calculatoarelor in casa, daca permite vremea mai bine a-si sta la foisor, afara.


Din pacate nu prea gatim, nu e nimeni sa ia efortul sa gatesca, aragazul e "de moda" acolo, acolo incalzim pe pizza decongelata i cuptorul ei... poate Duminica mai fierbem vi vre-un ou.

Jacuzzi ne-ar prinde bine daca avem aer si priveliste. Iata de ce ne trebuie si apa calda multa Posted Image
Daca nu pot sa intind mina, piciorul, irasi nu e bine, deci in comert se gaseste ca 4 sau 6 persoane ceace vreau eu ptr 2+1/2 persoane.

Cand am citit ca in medie acasa trebuie 140L de apa sa faci dus, pai mie, daca e presiune de apa destula, si diuze care-mi place... poate trebuie 1400L Posted Image

La pat vreau sa intind si piciorul si mina si nu sa caut tot felul de compromisuri, fiindca 33% din viata mea acolo petrec, poate si voi. Aia am dimensionat la 2.5m x 2m parca.  Undeva la 2.25m x 2m esre cel minim acceptat de mine, si nu vreau sa fie minim acel element.

Sotia nu stiu ce vrea!
Jacuzzi  ii place, patul mare place dar sa vada si un televizor, peste tot daca se poate. Se poate agata inca un al peretele cu dormitorul.

Am citi citeva articole despre somn, calitate somnului , nivelul de oxigen si de CO2.
In anumite tatri e obligatoriu sa faci ventilatie la casa. Aici nu.
Eu simt ca 10mp x 2.5m = 25mc are nu este indeajuns pentru noi 2 si 1/2.
Daca ma mut la partea mai mare a casei cu 22mp x 2.5m = 55mc e ok ptr mine.
Am citi ca este si un ventilator cu recuperare caldura, dar in apartament m-am mutat in alta parte.
Insa la proiectarea casei de acea nu este zid / inchis dormitorul.
Cu Jacuzzy risipam apa: de fiecare data o dam afara, asta e, deci nu trebuie in incapere separata, doar aerisita cand are apa, acel 1-2-3 ore pe zii sau fiecare doaua , treia zi.

Nici aragazul nu o sa faca prea multa aburi la noi.

Sotia zice ca e pra mica casa.
Dar rulota este 12 mp! in cazurile bune, nu prea depaseste 30mp nici un variante de lux si traiesc acolo 2 sau ba mai multe persoane, chiar full time.

Lucrurile care rebuie depozitate ( scule ) se pot face la o anexa, cum e garajul, aia nu cred ca trebuie sa fie in casa.

Deci sa recapitulam:
Casa se construieste pe un teren minim de 1.000 mp
Se construieste si un foisor cu masa, eventual loc gratar
Se construieste "magazie" ptr scule si ptr alte lucruri, care nu necesita incalzire, si nu trebuie ferite de ingheti
Se contruieste copertina sau garaj ptr 3 autoturisme + 1x remorca + 1x nu stiu inca ce, poate autoruloata...

Intrebare
De ce e mica casa asta, ce lipsestte?

#2
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 07.03.2012
In garzoniera este cel mai usor sa mirosesti ce vine de la vecini!

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005
Sfat - ia ideile și du-te la un arhitect. Îți va explica acela mai pe larg de ce nu funcționează ce ai desenat și ce îți trebuie.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postvatigad927, on 15 septembrie 2020 - 12:44, said:

Intrebare
De ce e mica casa asta, ce lipsestte?
Pai asta numai voi puteti decide ! Sa intreb eu pe altii de ce mi se pare mie ca am casa prea mica si ce imi lipseste mie ???

Edited by Alltrack, 15 September 2020 - 14:33.


#5
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,210
  • Înscris: 26.05.2005
Ai stat in 8 locuri diferite si nu prea era bine nicaieri. Statistic vorbind, as paria ca nu o sa iti placa nici la casuta asta noua.
Ce nu e bine.. depinde ce vrei tu, sotia, copilul; adica, ce vrei acum si ce nevoi o sa aveti peste 3-5-10 ani.
Poate eu as pune 2 bai; eventual si mai multe mese/birouri; poate si bucatarie inchisa(sau o sa gatesti afara daca ai chef, peste cativa ani); cel putin 2 dormitoare inchise, pentru intimitate.
Dar, probabil ca se poate trai ok si in designul propus de tine.

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
La 3 persoane trebuie 2 bai iar la intrare trebuie sa ai un hol cu inca un set de usi.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ar fi buna o garzoniera pentru Jacuzzi undeva langa autorulota, poti tine si sculele acolo.

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cu suprafata asta vitrata nu prea vad economia  plus ca nici utilitatea practica n-o intuiesc , dar sunt problemele tale

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,324
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvatigad927, on 15 septembrie 2020 - 12:44, said:


Am stat intr-o casa mare + curte mare. Nu era bine. ( 3 personane in casa de 150mp ? + curte + gradina vreo 3000 mp)
Am stat in bloc. Era mai binisor, dar nu bine. ( 2 persoane in 3 camere)
Am stat in casa de vacanta. Era aventura, fain, dar avea lipsuri  (fara curent)  ( singur)
Am stat in mini garzoniera: nu era bine. ( singur)
Am sat in garzoniera mare ( singur)
Am stat in ap 3 camere : nu prea rea bine ( singur)
Am stat in apartament 4 camere 2 persoane, era bine / binisor
Acum stam in ap 4 camere 2 adulti + 1 copil mic si nu prea e bine.


Io am impresia ca tu ai o problema serioasa de adaptare si sunt ferm convins ca indiferent unde te vei muta,nu va fi bine pentru tine.
La variantele adaugate vei avea fix aceleasi probleme.
Primul pas ar fi sa-ti pui ordine la mansarda si de abia dupa asta sa vezi daca chiar vrei sa te muti.

#10
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,755
  • Înscris: 24.10.2019

View Postvatigad927, on 15 septembrie 2020 - 12:44, said:

Despre mine:
Am stat intr-o casa mare + curte mare. Nu era bine. ( 3 personane in casa de 150mp ? + curte + gradina vreo 3000 mp)
Am stat in bloc. Era mai binisor, dar nu bine. ( 2 persoane in 3 camere)
Am stat in casa de vacanta. Era aventura, fain, dar avea lipsuri  (fara curent)  ( singur)
Am stat in mini garzoniera: nu era bine. ( singur)
Am sat in garzoniera mare ( singur)
Am stat in ap 3 camere : nu prea rea bine ( singur)
Am stat in apartament 4 camere 2 persoane, era bine / binisor
Acum stam in ap 4 camere 2 adulti + 1 copil mic si nu prea e bine.

.....
Sotia zice ca e pra mica casa.
....
De ce e mica casa asta, ce lipsestte?


Nu stiu care e problema. Dar sigur nu e locuinta.

#11
vatigad927

vatigad927

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2020

View Postradunic, on 15 septembrie 2020 - 14:12, said:

Sfat - ia ideile și du-te la un arhitect. Îți va explica acela mai pe larg de ce nu funcționează ce ai desenat și ce îți trebuie.

Da... doar ca ea vrea neaparat 3500 euro ptr explicatiile lui.

#12
vatigad927

vatigad927

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2020

View Postromanasu, on 15 septembrie 2020 - 14:36, said:

Ai stat in 8 locuri diferite si nu prea era bine nicaieri. Statistic vorbind, as paria ca nu o sa iti placa nici la casuta asta noua.
Ce nu e bine.. depinde ce vrei tu, sotia, copilul; adica, ce vrei acum si ce nevoi o sa aveti peste 3-5-10 ani.
Poate eu as pune 2 bai; eventual si mai multe mese/birouri; poate si bucatarie inchisa(sau o sa gatesti afara daca ai chef, peste cativa ani); cel putin 2 dormitoare inchise, pentru intimitate.
Dar, probabil ca se poate trai ok si in designul propus de tine.
Merci de ideie.
Paote ptr sotie nu e loc pentru ... flori!!!

#13
vatigad927

vatigad927

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2020

View Poste_bulu, on 15 septembrie 2020 - 14:48, said:

La 3 persoane trebuie 2 bai iar la intrare trebuie sa ai un hol cu inca un set de usi.
Foarte util observatia, merci!

#14
vatigad927

vatigad927

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2020

View Postciine, on 15 septembrie 2020 - 15:20, said:

Cu suprafata asta vitrata nu prea vad economia  plus ca nici utilitatea practica n-o intuiesc , dar sunt problemele tale

Economia este ca e sub 50 mp. Care e economic comparand cu 150-250mp ( plan initial)

#15
vatigad927

vatigad927

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2020
Am cautat pe net case gata facute, autorizate.
Am gasit ceva: un plan de duplex. Partea intunecata apartine vecinului.
Partea deschisa este defapt partea "de la etaj"
Attached File  a4a70b7eb0640e095112f5c10e177268a5077566.jpg   197K   48 downloads

Daca iau acest plan ca si plan de baza fi vreau sa pun la parter:
- nu im-i trebuie Scara evident.
- liftul
- iar daca din "Dormitor 2, Hol + Dressing 6.77 + Dessing 7.88" fac o bucatarie + living , eventual un hol?

Nu prea o sa fie casa foarte economica, o sa aiba suprafata destul de mare.


Nu prea vad eu rostul la atita pereti: incalzit tot trebuie , toata casa.
Dormitoarele nu au sificient suprafata / volum sa fie destul de oxigen ptr mine pe toata noaptea => obligatoriu ventilatoare.
Intimitate? hm, da la bai,  dar mai bine dau bani ptr fata sa inchirieze o caban asa aiba un week-end placut cand impleneste 16 ani, decit sa stea cu numai noi  inchisa in cusca de 13.18mp.

Bucatarie: e ok sa fie, dar e ca un tablou: o privim si nu il folosim... Cita mp sa aloc ? Sa fie 20 mp x 500 eur , doar asa, doar sa para "a casa ? "

Im pus: unde il bag sotia, in ce jacuzzi cand vine acasa? - nu e  loc la acest plan.

Da, arhitectul im-i va lua vreo 500 euro consultatie si vreo 3500-5000 eur sa faca planul.
Plan care nu-mi place, iar la consultatie poate zice ca ai vorbit destul de mult, acum trebuie sa si dorm :)
Sau im-i pune o casa cu 3 dormitoare si 4 dressing...

#16
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 03.04.2005
Probabil lipsa pereților interiori și lipsa de intimitate o deranjează. Practic din dormitor vezi la 4 m de tine pe cineva în jacuzzi.
Frigiderul este la 5 m de bucătărie, ai de făcut naveta. Pune-l în zona unde se gătește să ai acces ușor la el. Eliberează zona cu calculatoarele că este prea aproape de locul unde se face de mâncare și pune-le în zona alocată pentru gustări, iar zona cu calculatoare să rămână pentru luat masa în familie.
Problema este că doar tu și soția nu ați fi avut probleme cu intimitatea, dar cât timp mai este un copil lucrurile se schimbă. La un moment dat va tinde să se izoleze de moșnegi și plus că nici vouă nu vă tihnește, o să fie greu să vă feriți de el.
Cu două băi la 3 persoane este ok, lux, dar marea majoritate am avut o singură baie în casă, nu se moare de la asta.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
Ai scăpat din vedere esențialul : ce faci cu copilul când creste și va trebui sa meargă la grădiniță, școală, liceu, dacă tu îți faci casa în vârf de munte, departe de civilizație? Cu cine se va juca copilul dacă nu ai vecini? Ce faci când ai o urgenta medicala și cel mai apropiat medic/spital e departe, basca sa mai fie iarna și drumurile troienite? Cu gătitul (lipsa acestuia, de fapt) ma faci sa rad, cum hrănești copilul corect în anii care vin, ii dai semipreparate preparate la microunde sau crudități din gradina/pădure?
Ai așteptări nerealiste sau prea multe pretentii privind traiul în comunitate (casa sau bloc, în oraș), iar izolarea nu face bine oricui.
Ca sa construiești într-o zona relativ izolata, te usucă transportul materialelor și cum faci cu mana de lucru, de unde aduci muncitorii necesari pentru construire și finisare?

#18
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 17.02.2020
Mult open space. Stiu ca open space este important pentru familiile cu copii ca sa ii poata descuraja sa nu se masturbeze, dar in acelasi timp functioneaza in ambele sensuri. Nici sa te saruti cu sotia nu o sa mai poti daca copilul e acasa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate