Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Rastel pentru scule pe banc de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Intentionez sa imi fac un rastel cu scule,vertical,atasat unui banc de lucru,pe perete..Am facut rost de osb,si nu stiu ce sa caut,adica acele suruburi sucite in forma de L,pe care sa le dispun in functie de sculele ce trebuie asezate.

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,904
  • Înscris: 03.12.2001
uite aici idei https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c

#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
agatator cu filet se numeste in unele  magazine.
Daca tot ai scule, bricoleaza ceva din lemn, sau metale pe care le ai la dispozitie.
Daca nu ai dulap de scule, poti folosi si benzi magnetice. Gasesti periodic in lidl la 10-15 lei bucata. Sunt prin toate magazinele dar sunt nesimtit de scumpe.

#4
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cum sunt putoare la alea din Lidl,ma gandeam ca alternativa.Dar se pare ca trebuie pandite la Lidl.Vali-despre acele sapuniere pentru suruburi,eu sunt la stadiul de cutii de cafea,fructoza,etc........sunt mult mai incapatoare si asa imi trezesc si amintiri cind umblu dupa suruburi....

Edited by mcd2020, 14 September 2020 - 18:00.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
asa ceva? https://www.bricodep...-buc-50x23.html
vezi categoria carlige, au diverse dimensiuni. ar trebui sa fie si la bucata in magazin (pe site apare pachet de 50/100)

Edited by _Smiley_, 14 September 2020 - 18:25.


#6
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
alea de la LIDL sunt bune pt scule care au metal si se prind mai greu altfel.

Pentru surubelnite eu am o teava de instalatie de cupru fi16 de cca 1 m lungime, gaurita la fiecare 3/4 cm si prinsa la capete si mijloc cu suruburi, la o distanta de 5 cm de perete. Teava e super ieftina, gauri am dat in functie de marimea surublenitelor. Nu as schimba sistemul pentru altceva.
Pentru patent, clesti etc, la fel, o teava din cupru, fara gauri, cca 40 cm, prinsa tot asa la cca 3 cm de peret, iar clestii ii asez perpendicular, cu varful in sus, un brat spre perete, un brat spre fata.
Mai am 4 benzi din alea magnetice, pe care am cateva dalti, cateva chei fixe, dorn, subler, foarfeca, cuttere, ruleta si alte chestii uzuale pe care le folosesc cel mai des si le vreau la vedere ca sa le accesez usor.
La scule electrice trebuie sa te adaptezi, eu am reusit sa le pozez pe toate pe perete  intr-o placa de pal verticala cu ajutorul unor holzuruburi lungi de 10-15 cm, care au pe ele un manson din furtun subtire (ca sa nu zgarie scula). Vin doar asezate direct, fiecare avand 2, sau 3 puncte de sustinere. Sculele nu sunt suficient de grele ca sa indoaie suruburile care sunt de 4-5 mm maxim.

Cutiile de cafea sunt ok, dar eu am trecut de mult timp la borcane din plastic transparente, sa pot vedea mai usor ce e in ele. Am prins cu 2 suruburi (ca sa nu se roteasca la desfacere) fiecare capac pe partea de jos a unei polite, iar borcanul sta fara probleme in capac, se insurubeaza si insurubeaza usor.

Edited by disturbed, 14 September 2020 - 18:44.


#7
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cred ca raman la solutia lui Smiley,e si imediat realizabila,cu multumiri tuturor.

#8
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Vezi poate te inspiri de pe aici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IKsCzVHVW6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E4mmexZm934?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8En-OTfePys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EX33rnCcmyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Succes, asteptam poze.

#9
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Alea IE profi,eu improvizez.Din doua lazi masive de depozitat cereale am facut doua bancuri de lucru,solide,sunt multumit..In ele am bagat jante si lucruri la care umblu foarte ocazional,ca au capace.Alt banc metalic pentru menghine il voi face din fier,am strans intr-un colt al curtii destul,cornier si teava,nu ma intrebati de unde a aparut.Dar asta cind voi gasi un aparat de sudura pe gustul meu.Si totusi nick-ul asta cu romulus il stiu de undeva,nu pricep de unde...

#10
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007

View Postdisturbed, on 14 septembrie 2020 - 18:43, said:

Pentru surubelnite eu am o teava de instalatie de cupru fi16 de cca 1 m lungime, gaurita la fiecare 3/4 cm si prinsa la capete si mijloc cu suruburi, la o distanta de 5 cm de perete.
De ce nu încarci o poză cu realizarea, poate ne mai inspirăm și noi pe aici!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate