Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !
 faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?
 

dilemã: lovești pieton lateral sau mașinã frontal?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#199
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005
cu dedicatie pentru iepuras.
https://ankara.mae.ro/node/347?page=2

#200
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015

View PostTsunnnami, on 04 septembrie 2020 - 15:33, said:


Vorbesti din auzite sau ai exemple?

Turkish Traffic Roundabouts
Traffic circles/roundabouts are common in Turkey, and they do not operate like those in the USA, UK and some other countries.
You will encounter roundabouts at many city and highway intersections, sometimes controlled by traffic signals (lights), sometimes not.
Unlike in Europe and North America, traffic in the roundaboutdoes not have right of way!
Traffic going straight through the roundabout and continuing in the same direction or turning right may do so, but traffic turning left enters the roundabout, goes 1/4 of the way around, then stops and waits until the way is clear to continue.
Thus, if you intend to turn left, you should be in the left (or perhaps middle) lane before you turn. If you plan to go straight or turn right, the right lane is best.
In heavy traffic, cars may stack up in the roundabout, sometimes blocking the flow of through traffic.
This system worked alright 40 years ago when Turkey had few cars but now, when Turkey produces millions of cars—and new drivers—each year, it can fail. The roundabouts clog. Tempers flare.
New, larger highway roundabouts are being built, some of which are designed and marked to operate on the traditional European and North American method whereby traffic in the roundabout has priority, and traffic entering the roundabout must wait until traffic in the roundabout has cleared.
Crash!
A driver expecting the traditional Turkish system does not notice the signs, expects traffic in the roundabout to stop, and smashes right into another car.
Be careful in roundabouts! Establish eye contact with other drivers if possible, and watch for hand signals.
Remember that two conflicting systems—and sets of drivers—are at work here, and patience and forbearance are necessary to prevent accidents.

https://turkeytravel...oundabouts.html

TIP 5 / KNOW WHEN A ROUNDABOUT ISN'T REALLY A ROUNDABOUT
There’s a slightly confusing intersection set up in Turkey that looks suspiciously like a roundabout, but it isn’t a roundabout. It’s just a circle in the middle of a large intersection where cars turning left onto the main road stop to give way to oncoming traffic. Cars already on the main road (the double lane road) don’t need to stop (or even slow down) because the “roundabout” is not obstructing their lanes at all. It’s something you need to keep an eye out for because, if you treat it like a normal roundabout, you’ll soon realise cars are not giving way for you as you would expect them to. Take a bit of extra caution when approaching roundabouts on double lane roads.

https://anywherewero...ving-in-turkey/

#201
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015
Voi vorbiti din carti scrise de copii care s-au plimbat doar cu metroul, eu va spun de ce am intalnit.
Sau credeti ca la experienta mea nu stiu sa citesc un semn

Cred ca pot sa gasesc scurt cate un exemplu din fiecare tara.
Nu ma intereseaza sa gugaliti voi sa-mi gasiti exemple de ceea ce scriu altii.
Va fac sau nu de ras?

#202
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005
tzuni eu ti-am dat un link oficial.
semnul ala de reciclare in turcia inseamna alt ceva.

#203
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 04 septembrie 2020 - 16:03, said:

tzuni eu ti-am dat un link oficial.
semnul ala de reciclare in turcia inseamna alt ceva.

SI daca mergi dupa linkul oficial si faci buba in Turcia sau Rusia, ce zici/ Te salveaza?
Eu iti arat REALITATEA.
Treaba ta daca vrei sa calatoresti pe gugal numai sa mi-o tragi mie, aia e treaba ta, dar te faci de ras

Eu nu am combatut faptul ca nu stiu ce comunicat are MAE, eu ti-am zis ce e pe strada
Vreai sa conduci pe semnele care exista, o faci sau citesti din experientele mele, vrei sa conduci dupa site-ul MAE, esti liber s-o faci, dar nu-mi zici mie camint, cand AM FOST si in Rusia si in Trucia si cu motorul si cu masina

Nu mi-e greu sa iti caut locrile alea in care mama s-a simtit bine

#204
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015

View PostTsunnnami, on 04 septembrie 2020 - 15:51, said:

...
Va fac sau nu de ras?

Nu ai cunoscut regulile de circulatia intr-o tara unde ai condus, prin urmare ai fost un factor de risc pentru restul soferilor. Faptul ca te-au evitat nu inseamna ca ai condus prudent ci ca au fost ei precauti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eE6WU8v6rzQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#205
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogdansv1, on 04 septembrie 2020 - 16:56, said:


Nu ai cunoscut regulile de circulatia intr-o tara unde ai condus,

De unde reiese asa ceva?

Eu am spus total pe dos, ca EU am respectat legea

#206
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015

View PostTsunnnami, on 04 septembrie 2020 - 13:21, said:

...
Turcia, sens giratoriu, primul in coloana (dupa ce am depasita-o, daca stiam ca urmeaza un giratoriu, n-o faceam si o sa se inteleaga de ce).
Giratoriu, sofer in cerc.
Incetinesc
, incetineste si el.
Cel din spatele meu, "flash". Mi se rupe, semnul clar in fata.
...

De aici: aplicai regula de giratoriu stiuta de tine, nu cea locala. Daca ajungi prin Africa, vezi ca si acolo in giratorii se da prioritate de dreapta.. cel putin in cateva tari.

#207
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogdansv1, on 04 septembrie 2020 - 17:20, said:

De aici: aplicai regula de giratoriu stiuta de tine, nu cea locala. Daca ajungi prin Africa, vezi ca si acolo in giratorii se da prioritate de dreapta.. cel putin in cateva tari.

Nu inteleg de ce tot continui..., chiar ma depaseste.

Arata-mi acum ORIUNDE IN UNIVERS ca semnul asta Attached File  cedeaza.jpg   18.72K   1 downloads inseamna prioritate de dreapta

In ce tara vrei tu.

Eu am spus SENS GIRATORIU.

Apoi arata-mi in Africa un sens giratoriu in care se aplica prioritatea de dreapta

Vrei sa-ti caut si locul?
Ca il gasesc usor.
Mergeam la Cerkeskoy daca te intereseaza

Voi sunteti ca nevasta-mea.
A luat carnetul ieri si ma invata sa conduc, :lol:

#208
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015
Ciad... am fost acolo. Nu crezi, cauta. Si poate ai uitat dar am permis de decenii, adica de cand se dadea si poligonul ca proba iar in giratorii era regula prioritatii de dreapta.

#209
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogdansv1, on 04 septembrie 2020 - 17:40, said:

Ciad... am fost acolo. Nu crezi, cauta. Si poate ai uitat dar am permis de decenii, adica de cand se dadea si poligonul ca proba iar in giratorii era regula prioritatii de dreapta.

Si eu am trait in perioad aia
Iar nu eu am spus ca in sensul giratoriu se aplica prioritatea de dreapta, nu vad de ce sa caut eu pentru ceva pentru care eu nu cred ca e adevarat

Eu doar v-am prevenit sa nu va faceti de ras. N-as mai continua.
Da, si eu am dat poligonul ca proba si am facut-o c-o masina pe care n-am mai atins-o pana la examen si care nu avea nici frana de mana.
Daca crezi asa ceva
Iar carnetul moto luat cu 5 ani inaintea carnetului auto. Tot cu poligon si cu traseu cu politistul in spate
Asta inseamna ca ce? Ca in Turcia si Rusia la semnul de cedeaza + giratoriu se da prioritate de dreapta?

#210
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mmIjyDGx8lQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostTsunnnami, on 04 septembrie 2020 - 17:48, said:


... sa caut eu pentru ceva pentru care eu nu cred ca e adevarat
...

Ai dovada. Esti pea mandru sa recunosti ca nu le stii pe toate cand e vorba de condus.

#211
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogdansv1, on 04 septembrie 2020 - 17:51, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mmIjyDGx8lQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Ai dovada. Esti pea mandru sa recunosti ca nu le stii pe toate cand e vorba de condus.

Arata-mi ceva ce nu stiu.

Tu ai sarit la gatu meu ca nu cunosc legile
Ti-am zis ca te faci de ras, tu ai continuat

Puteai politicos sa intrebi, asa cum ii spun si nevestii
Tu insa imi spui ca in Ciad asa e si in trecut asa a fost si in Romania
Unde te-am contrazis eu?
Nicaieri, am spus doar ca NU CRED ca undeva pe glob in sensul giratoriu se aplica prioritate de dreapta
N-am zis ca nu e adevarat

Imi pui un clip sa ma uit ca e un rotocol pe care se invart masini din Ciad.

UNDE E SEMNUL DE GIRATORIU???
Eu nu-l vad.

Ce ai pus tu acolo iti pot pune si eu IN EUROPA CHIAR, ca zici ca NU le stiu pe toate.
Numai ca NU orice cerc este considerat sens giratoriu, trebuie semnul

Cum facem, mai continuam?
Iti caut locurile de care povesteam in Rusia si Turcia sa-ti dovedesc si tie si lui Arg ca nu stiti ce vorbiti?

#212
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005
auzi in franta ai vazut pe undeva semnul de giratoriu?

mai tzuni probabil si in turcia sunt intersescii circulare care au la toate intrarile DOAR semnul de cedeaza.

la fel in ro sunt roduri care nu nici un indicator... si trebuie acordata cedeaza dreapta celor ce intra in rond.
(sunt doua langa bricodepot baneasa).

View PostTsunnnami, on 04 septembrie 2020 - 17:59, said:

...
Cum facem, mai continuam?
Iti caut locurile de care povesteam in Rusia si Turcia sa-ti dovedesc si tie si lui Arg ca nu stiti ce vorbiti?
tu ai scris "giratoriu" si ca vedeai semnul...

View PostTsunnnami, on 04 septembrie 2020 - 13:21, said:

...
Turcia, sens giratoriu, primul in coloana (dupa ce am depasita-o, daca stiam ca urmeaza un giratoriu, n-o faceam si o sa se inteleaga de ce).
Giratoriu, sofer in cerc.
Incetinesc, incetineste si el.
Cel din spatele meu, "flash". Mi se rupe, semnul clar in fata.
Cel din cerc se opreste sa imi dea prioritate de dreapta, incetinesc si mai mult, claxon din spate si din cerc,
Trec
...


#213
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 04 septembrie 2020 - 18:55, said:

tu ai scris "giratoriu" si ca vedeai semnul...

In Turcia, corect, la care tu ai spus ca asa ceva nu exista,

View Postarg, on 04 septembrie 2020 - 16:03, said:

tzuni eu ti-am dat un link oficial.
semnul ala de reciclare in turcia inseamna alt ceva.
si Bogdan, ca incalc regulile

View PostBogdansv1, on 04 septembrie 2020 - 16:56, said:

Nu ai cunoscut regulile de circulatia intr-o tara unde ai condus, prin urmare ai fost un factor de risc pentru restul soferilor. Faptul ca te-au evitat nu inseamna ca ai condus prudent ci ca au fost ei precauti.

Uite Turcia:
https://goo.gl/maps/C5or88eCFaeVqe1UA

Cum conduceai domnu Bogdan dumneata fara sa fii factor de risc?
Intrai cu prioritate in cerc?


Si uite in Rusia:
https://goo.gl/maps/YzAbLd84J3R38Jce6

E mai clar acum?

V-ati potolit?

Eu zic ca e tentant sa te iei de mine, dar unde nu cunoasteti nu va mai bagati

#214
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005
la rusi stiu ca vroiau sa schimbe si sa treaca pe sistemul de la noi, poate au schimbat.

ideea e ca atunci cand te duci in tara x trebuie sa sti care-s particularitatile de acolo.

#215
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,432
  • Înscris: 20.10.2015
Le inveti la fata locului.
Problema e sa nu te aflii primul si sa nu stii care e "traditia"

Visul meu ramane India acum

#216
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,236
  • Înscris: 19.09.2005
pisici, aberezi cu gratie.
nu exista inveti la fata locului. (decat magarii si tampenii)

poate tu mergi la noroc, eu nu-mi permit asa ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate