Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

dilemă: lovești pieton lateral sau mașină frontal?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#145
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
Ce sa iei in seama, ca nu te asiguri cand schimbi banda?

Asta nu e thread de mea culpa. Zici ca esti expert dar nu stii sa circuli pe autostrada cu 4 benzi. Noi macar murim glorios in Romania, o banda pe sens, fiecare depasire poate fi ultima.

 cosmindaniel12, on 26 august 2020 - 09:46, said:

Am avut o dilema similara aici (prima faza):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QcmaAIn18Og?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca e cazul sa mai mentionez: camera cu unghi larg, obiectele sunt mult mai aproape decat par in filmare.
Sunt curios: daca eram mai "emotiv" ce se intampla?


Eu cum sunt?

Sunt multi care circula complet aiurea in giratorii, nu sunt in stare sa isi pastreze banda, e prea complicat pentru ei. Altfel experti, piloti.

 arg, on 26 august 2020 - 20:37, said:

eu zic de juleli nu dauna totala cu tot cu sofer.


naspa.
eu zic sa incerci sa mergi cateva saptamani fara camera.

Tu esti la fel de expert ca domnul Tsunami.

 Tsunnnami, on 26 august 2020 - 20:39, said:


Nu cred, cred ca e automatism, somn cu ochii deschisi.
Creierul e invatat cu ceea ce trebuie sa existe pelanga mine.
Cand nu intalneste chestia aia, ma trezeste din somn
Reflexul e reactia vegetativa la un eveniment brusc extern, instinctul e cand vad vo bunaciune ca se apleaca sa se lege la sireturi

Aia e problema, ca dormi la volan.

 arg, on 26 august 2020 - 20:43, said:

instinctul e ceva nativ cu care te-ai nascut, progrmat in codul genetic.
reflexul poate fi un instinc sau ceva dobandit, creat si educat intentionat.

exemplul cel mai clar e cand iei o oala cu apa clocotita fara protectie.

La romani e clar inscris in genom ca sunt piloti. Chiar si aia care conduc in tari straine. Burebista a fost primul pilot roman care a castigat F1. Si singurul.

 danvlas, on 26 august 2020 - 19:49, said:

Prostia e un drept fundamental al omului pieton. Nu e treaba ta.

Uite o melodie care descrie cam ce se intampla zilnic in trafic in Romania.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hNrmdUQcJMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si pe 2 roti, si pe 4. Ca sunt pietoni, trotinetari, biciclisti, piloti ca pe forum, o apa si un pamant.

Edited by zurLee, 27 August 2020 - 03:34.


#146
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,472
  • Înscris: 20.10.2015

 zurLee, on 27 august 2020 - 03:44, said:

Ce sa iei in seama, ca nu te asiguri cand schimbi banda?

:lol:
Nu prea intelegi care e dinamica mersului
Vii si te invat, iti spun unde gresesti etc.

#147
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
O sa te apelez cand am nevoie sa imi cumpar un fier de calcat.

#148
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,241
  • Înscris: 19.09.2005
zurule, daca tuzni posteaza la el acasa fimarea aia ala face puscare.

uita-te la indicatiare si marcaje ca sa intelegi despre ce vorbim.

se pare ca tu citesti si nu intelegi.

Edited by arg, 27 August 2020 - 07:15.


#149
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 Tsunnnami, on 27 august 2020 - 02:31, said:




Ce frumos se aude. Ce zace sub capota aia?

#150
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
V12:

Attached Files



#151
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,241
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca l-a auzit nu vazut.

#152
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,472
  • Înscris: 20.10.2015

 wolfmanro, on 27 august 2020 - 11:36, said:

Ce frumos se aude. Ce zace sub capota aia?

250 de cai, Posted Image

https://forum.softpe.../#entry23312396
Cea alba

Daca te referi la zgomotul lui, probabil motorul mare, 6.2L V8 de vreo 800 de cai, n-am avut timp sa-i miros masina

 arg, on 27 august 2020 - 14:12, said:

cred ca l-a auzit nu vazut.
L-am vazut cu coada ochiului. Apoi l-am si auzit. A venit de pe banda 4.
Cand schimb verific si banda de pe care poate veni unu pe banda pe care vreau sa intru eu. Banda 3 era goala. Am avut destul timp sa baleiez tot spatele ca ala din fata mea abia se misca. Asta nu era in campul vizual
Si s-a vazut ca a ajuns din nou pe banda 4. La risc, bineinteles.
Sa zic ca am cate unu d-asta pe saptamana

Edited by Tsunnnami, 27 August 2020 - 16:17.


#153
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Hai mai taie din ele, da-le dreacu', ca ai tras de volan cam brusc cand s-a auzit racheta. Daca l-ai vazut cu coada ochiului de ce nu l-ai lasat sa-si faca numarul si abia apoi sa schimbi banda? Te cam parasise Forta, ai cam bagat-o pe maneca.

Edited by danvlas, 27 August 2020 - 16:57.


#154
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,472
  • Înscris: 20.10.2015

 danvlas, on 27 august 2020 - 16:56, said:

Hai mai taie din ele, da-le dreacu', ca ai tras de volan cam brusc cand s-a auzit racheta. Daca l-ai vazut cu coada ochiului de ce nu l-ai lasat sa-si faca numarul si abia apoi sa schimbi banda? Te cam parasise Forta, ai cam bagat-o pe maneca.
Fara discutie ca m-a speriat

Te gandesti ca aveam vo 110km/h, eram in accelerare si asta avenit in stanga mea.. din .. eter.
Abia ALA a fost reflex

Ce stiam eu este banda 2 goala, banda 3 goala.

Ma roig, clipul este pentru a observa ca exista si asa ceva, care nu ma (mai) impresioneaza.
Parca am mai vazut unu sapt trecuta, ala ar trebui sa-l mai mai clar pentru ca s-a petrecut in fata mea.
Iar asa ceva la viteze mari.. da cu inchiderea autostrazii multe ore

#155
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu aveam 130-140 la ora cu Octavia intre Pitesti si Slatina. Drum drept, liber. Deodata am auzit scurt un VRUM, am apucat sa vad o sclipire in oglinda, iar in 5 secunde motorciclistul a disparut in fata. Am vrut sa cobor din masina, noroc ca aveam centura.
Pana atunci inspectam oglinzile periodic sau daca era nevoie. De atunci imi face capul ca la catelul ala din spatele Daciilor, baleind oglinzile.
Nevasta imi mai zice sa ma uit in fata, dar de aia nu mi-e frica.

#156
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,241
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunnnami, on 27 august 2020 - 17:15, said:


Fara discutie ca m-a speriat
...
am avut si eu faze de genul ala.
pisici in oglinzi nimic, peste umar nimic... cand sa schitezi ceva hop unul acolo, dupa ce-l vezi cum se duce intelegi de unde a aparut.

#157
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,472
  • Înscris: 20.10.2015

 danvlas, on 27 august 2020 - 17:26, said:

Eu aveam 130-140 la ora cu Octavia intre Pitesti si Slatina. Drum drept, liber. Deodata am auzit scurt un VRUM, am apucat sa vad o sclipire in oglinda, iar in 5 secunde motorciclistul a disparut in fata. Am vrut sa cobor din masina, noroc ca aveam centura.
Pana atunci inspectam oglinzile periodic sau daca era nevoie. De atunci imi face capul ca la catelul ala din spatele Daciilor, baleind oglinzile.
Nevasta imi mai zice sa ma uit in fata, dar de aia nu mi-e frica.


La nevasta au invatat-o la scoala sa verifice oglinzile la fiecare 10-15 secunde
Intr-o zi m-a monitorizat si mi-a zis cala 4 secude eu verific oglina centrala si cea lateral stanga
Dracu ca n-am fost atent la asa ceva
Poate caut si clipul de sapt trecuta, daca-l mai gasesc
Era cu un Camaro
Apropo, Camaro era victima
S-ar putea sa fi fost cu 2 sapt in urma ca mergeam la Chrysler ... stay tuned

#158
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015

 danvlas, on 27 august 2020 - 17:26, said:

... Deodata am auzit scurt un VRUM, am apucat sa vad o sclipire in oglinda, iar in 5 secunde motorciclistul a disparut in fata....

Tsunnnami ma poate confirma sau contrazice. Un amic motociclist mi-a spus ca prefera ca atunci cand merge cu viteza sa nu fie vazut de cei din masini caci el are deja facuta traiectoria.. daca vreun sofer incearca sa-i faca loc mai mult il incurca.

 arg, on 27 august 2020 - 17:53, said:

am avut si eu faze de genul ala.
pisici in oglinzi nimic, peste umar nimic... cand sa schitezi ceva hop unul acolo, dupa ce-l vezi cum se duce intelegi de unde a aparut.

Arg, chit ca voi starni controverse, voi face o afirmatie: corpul uman e construit pentru viteze de 6-10 km (cat e mersul normal) si poate interpreta lucruri cand e in miscare pana la 40 km/h (viteza maxima atinsa de Usain Bolt). Ca sa se descurce la viteze mai mari, creierul pune niste "ochelari de cal" ca sa poata procesa. De asta unora li se pare ca e mai usor de condus noaptea, pentru ca nu vin informatii la creier despre lucrurile aflate in bezna, chit ca de acolo pot aparea pericole.

#159
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,241
  • Înscris: 19.09.2005
si mai funy a fost cand ala era un coleg de servici in delegatie... unul smecher.
doar ca si-a luat-o urat cand filmarea a ajuns la cei care i-au dat masina. acu plimba loganu.

#160
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,966
  • Înscris: 09.12.2004

 Bogdansv1, on 27 august 2020 - 18:10, said:

Un amic motociclist mi-a spus ca prefera ca atunci cand merge cu viteza sa nu fie vazut de cei din masini caci el are deja facuta traiectoria.. daca vreun sofer incearca sa-i faca loc mai mult il incurca.
Joaca ruleta ruseasca. Soferul care il vede si vrea sa ii faca loc, se trage pe dreapta. Ala care nu il vede, poate vira stinga in fata lui.

#161
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,472
  • Înscris: 20.10.2015

 Bogdansv1, on 27 august 2020 - 18:10, said:

Tsunnnami ma poate confirma sau contrazice. Un amic motociclist mi-a spus ca prefera ca atunci cand merge cu viteza sa nu fie vazut de cei din masini caci el are deja facuta traiectoria.. daca vreun sofer incearca sa-i faca loc mai mult il incurca.

Sunt care alearga cum zici tu.
Eu prefer sa fiu vazut.
Apoi eu urasc sa irit traficul sau sa stresez pe cei care sunt incepatori.
D-aia nici nu merg in grup.
Tare printre masini... neah, nu-i de mine

Dar e clar ca atunci cand mergi cu viteza, probabilitatea sa fi surprins din spate e mult mai mica.
Ceea ce e destul de ipocrit la motociclisti este ca ei se asteapta ca ceilalti sa respecte legile. Doar ceilalti
Nu stiu, imi e greu sapre imposibil sa fac figura motociclistului
Ori merg ca la curse si risca enorm, ori circula in grup si irita traficul premeditat
Am intalnit destul de putini motociclisti nefrustrati

M-am luat eu de Cosmin, insa sunt mult mai multi motociclisti justitiari decat soferi
Dar astia nu traiesc mult.

 Bogdansv1, on 27 august 2020 - 18:10, said:

Arg, chit ca voi starni controverse, voi face o afirmatie: corpul uman e construit pentru viteze de 6-10 km (cat e mersul normal) si poate interpreta lucruri cand e in miscare pana la 40 km/h (viteza maxima atinsa de Usain Bolt). Ca sa se descurce la viteze mai mari, creierul pune niste "ochelari de cal" ca sa poata procesa. De asta unora li se pare ca e mai usor de condus noaptea, pentru ca nu vin informatii la creier despre lucrurile aflate in bezna, chit ca de acolo pot aparea pericole.

Ai o anumta cantitate de atentie pe care o poti procesa
Pe masura ce apar lucruri noi, eu stiu, trafic mai mare, sau conversatie, sau telefon, sau furtuna etc, atentia de la drum scade de la 80% sa zicem, la 60%
Da, uite si bautura e factor
Atunci trebuie scazuta viteza, pentru ca timpul de reactie constient, scade.
Eu sunt foarte atent la trafic. D_aia si sunt destul de agresiv (nu in sensul in care sa incomodez sau influentez).
Am mai spus-o, fara sa ma concentrez, daca ascult o carte, trebuie sa reieau pasajele de multe ori penmtru ca atentia imi e canalizata pe drum
Cand vorbesc la telefon, de regula viteza mea, scade.

Odata cu experienta creierul invata si intra in regim "atuomatic" si ma "trezeste" doar atunci cand ceva nu e la modul cu care el e obisnuit.
Asa observ si masinile de politie.

#162
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Bine ca nu le observi dupa ce te-au culcat pe asfalt :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate