Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Reconstituirea unei case pe teren ingust

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
Salutare. Pe scurt, problema mea e următoarea. Am găsit la preț foarte mic un teren in centrul orașului cu o casa pe el. Doar că terenul are doar 5 m lățime și 40 lungime iar casa din chirpici este parțial prăbușită. Știu că nu pot obține autorizație de constructie pe un teren atât de ingust, dar vreau să știu dacă legal pot repara casa veche, înlocuind pereții unul câte unul cu pereți din beton/BCA și apoi acoperișul. Se poate face asta legal?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,879
  • Înscris: 12.01.2018
depinde de oras

in orasul meu se poate

#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 06.01.2014
Din câte știu eu, poți face/cere consolidare a casei. Ia legătura cu un arhitect.
Dacă îmi amintesc bine, colegul brawnie a pus poze de la o astfel de lucrare.

#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 08.06.2005
De ce sa nu obtii autorizatie pe un teren asa ingust? Nu obtii autorizare directa dar cu PUD poti obtine. (mai complicat)

Varianta a doua e cea mai buna. Nu trebuie sa inlocuiesti perete cu perete pe rand, trebuie doar sa ai planurile pentru asta  Posted Image

Uite un exemplu Posted Image de casa ingusta

https://designist.ro...-din-bucuresti/

Edited by mircea812, 01 August 2020 - 07:27.


#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cumpara 4 containere de 12m si le pui una peste alta.Si asa ai facut peste 100mp de spatiu locuibil.
https://sheltermode....t-unboxed-1280/

Attached Files



#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau faci popicarie...

#7
ce10

ce10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.04.2007
Casa respectiva e lipita de cladiri ale vecinilor? Daca da, vezi intai cine e vecinul si ce-l duce capul. El poate fi marea problema.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Aici  https://legestart.ro...inerea-acesteia

spune ca poti obtine autorizatia de construire :"fără documentaţii de amenajare a teritoriului şi de urbanism aprobate, pentru:
a) lucrări de modificare, de reparare, de protejare, de restaurare şi de conservare a clădirilor de orice fel, cu condiţia menţinerii aceleiaşi funcţiuni, a suprafeţei construite la sol şi a volumetriei acestora;"
Cum depinde d ela primarie la primarie eu zic sa mergi sa le faci o vizita si sa-i intrebi punctual pe lege.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu poti sa faci nicio reconstituire pentru ca 100% acea casa a fost facuta fara nici o autorizatie si nu exista inregistrata pe nicaieri.
Apoi terenul ala e imposibil pentru orice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate