Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 

Efectul apei de mare asupra Covid 19

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,376
  • Înscris: 14.10.2008
Nu exista tratament de niciun fel impotriva "novel coronavirus", poate doar sa mananci bine pentru a rezista, asta inseamna si dulciuri+carne, lasam deoparte slabitul si alte fitze.

Am o obeza de 150 kile in cartier care a invins cu brio virusul desi toti credeau ca va muri.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPSC, on 29 iulie 2020 - 07:56, said:

În ce staţiune a fost?

Nu stiu.

E totusi ciudat cu virusul. Copilul cel mare a fost in Grecia acum 3 saptamani. In autocar a stat 20 ore cu o femeie pozitiva. Nici unul din autocar nu s-a infectat.... Femeia nu purta masca.

Edited by bumpocbum, 29 July 2020 - 13:31.


#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbumpocbum, on 29 iulie 2020 - 13:28, said:

E totusi ciudat cu virusul. Copilul cel mare a fost in Grecia acum 3 saptamani. In autocar a stat 20 ore cu o femeie pozitiva. Nici unul din autocar nu s-a infectat.... Femeia nu purta masca.

Ce e așa ciudat? Și eu am dat noroc cu persoană infectată, am discutat cu el, a tușit lângă mine, nu am luat. La fel și colegii lui, au stat zilnic în birou cu el, l-au atins, au vorbit cu el, nu a luat altcineva.

Nu e ciudat, e normal. Și gripă când faci, nu fac toate persoanele cu care ai intrat în contact. Că te pupi cu una, atunci șansele sunt foarte mari să contacteze. La fel și dacă strănuți în fața cuiva. Dar pur și simplu, e o prostie să-ți imaginezi că virusul îți iese din gură și plutește în aer. Nu, trebuie să fii scuipat ca să-l contactezi, simplu și la obiect. Dacă femeia respectivă nu a tușit foarte mult, sau dacă, atunci când a tușit, și-a acoperit bine gura, nu a răspândit virusul altcuiva.

#22
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posttechuser, on 29 iulie 2020 - 06:32, said:

Avand in vedere faptul ca singurele substante eficienta impotriva covid 19 sunt clorul si alcoolul ce efecte poate avea apa sarata asupra acestui virus?

Poate fi utilizata si apa sarata ca si dezinfectant?

Am inteles ca daca iti injectezi 5 marihuana, trece fara sa mai fie nevoie sa dai shpaga la spital.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,309
  • Înscris: 22.05.2003
Apa de mare face minuni, mai ales daca o bei, macar 2l/zi!
Romanii se infecteaza de covid19 in draci la mare, pt ca nu au inteles cum sa o foloseasca!

Mai tare decat apa de mare raman totusi ventuzele cu gaz.
Am un set complet de la bunica, si ma voi imbogati!

#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcristirg, on 29 iulie 2020 - 09:07, said:

zincul e bun preventiv sa iei, intareste sistemul imunitar....
cum iei zinc? lingi o bucată de tablă zincată?

#25
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 15.11.2003
Sarea este folosita drept conservant din cele mai vechi timpuri.
E clar ca omoara anumite bacterii si ciuperci
https://www.sciencef...ial-properties/

Cat rezista corona in apa de mare nu cred ca a studiat nimeni sau nu ne-au zis inca

#26
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View Postbumpocbum, on 29 iulie 2020 - 07:27, said:

Am un coleg care a fost la mare. Acum e la spital cu Corona confirmat.


Exact aici am vrut sa ajung ....... apa de mare faciliteaza infectia cu acest virus si nu il izoleaza

Singura substanta eficienta impotriva acestuia este clorul concentrat sau cu efecte mai slabe alcoolul

Ne expunem fara sa realizam unor riscuri enorme mergand la mare ..... ceea ce este si mai grav este ca autoritatile (in special OMS) nu a atras atentia si asupra acestui lucru

View Postradu103, on 29 iulie 2020 - 22:39, said:

Cat rezista corona in apa de mare nu cred ca a studiat nimeni sau nu ne-au zis inca

rezista extrem de bine si se raspandeste si mai bine cu ajutorul acesteia ....ceva asemanator cu stranutul sau chiar mai rau

View PostAdm, on 29 iulie 2020 - 16:22, said:

Romanii se infecteaza de covid19 in draci la mare, .....

mai in gluma mai in serios asta e motivul pt care a crescut atat de mult nr infectatilor si mortilor din ultima perioada

apa de mare faciliteaza infectia cu acest virus si nu il omoara ..... nici macar nu-l izoleaza

este un mediul propice pt acest virus nenorocit ....

Edited by techuser, 30 July 2020 - 00:32.


#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,559
  • Înscris: 05.06.2009
Techuser, pe litoral nu se respecta aproape nicio măsură - distanțare fizica, spălat des pe mâini, purtat masca în spatii închise. Pe plaja nu se dezinfectează șezlongurile, saltelele și masutele, distanta între umbrele/șezlongurile învecinate este cam la fel ca în anii anteriori pe majoritatea plajelor, ca doar n-or fi prosti administratorii de plaja să-și injumatateasca numărul de locuri, deci clienți. La terase zici mersi dacă ți se șterge masa cu ceva soluție dezinfectanta, înainte sa te asezi. Chelnerii nu prea poarta mănuși și măști, sau dacă au măști, le poarta necorespunzător. Meniurile nu au dispărut, deci sunt atinse de nspe persoane. Idem cartuliile alea în care ti se aduce nota de plata. Chelnerii nu-și dezinfectează mainile/mănușile după ce manevrează banii. În loc de tacâmuri de unica folosință, sunt aceleași tacâmuri de metal, pe care cineva tot pune mana/respira deasupra lor, ca să le înfășoare în șervețel sau sa le bage într-un plic de hârtie. În continuare sunt prezente pe mese acele oliviere, pe care toți pun mâinile, dar nimeni nu le dezinfectează.
Nu dezinfectează nimeni spătarul scaunelor, adică acea zona pe care toți pun mana sa traga/împingă scaunul. La toaletele teraselor nu am văzut sa dezinfecteze cineva clantele/mânerele ușilor de la cabine. Nimeni nu intra la toaleta cu masca.
La hotel, mulți clienți nu poarta masca, majoritatea folosesc lifturile fără a avea masca. Nu ai garanția ca în camera de hotel, personalul de la curățenie dezinfectează corect clantele, întrerupătoarele, telecomenzile, ușa racitorului/minibarului (acolo unde pun toți mana s-o deschida/închidă).
Deci apa marii e nimic pe lângă toate celelalte locuri și moduri în care te poți infecta, la noi pe litoral.
Dacă apa ar fi de vina, ar creste cazurile și în tarile unde merge lumea la plaja, indiferent ca sunt localnici sau turiști. Doar ca acolo se respecta mai mult masurile de igiena și distanțare fizica, pe când la noi - foarte puțin spre deloc.
Iar când vin controale, pe plaja sau terase, se anunță unii pe alții și ca prin minune toți au măștile puse corect, mănuși, recipientele cu dezinfectant sunt puse la vedere, etc.
Am fost pana acum de 4 ori pe litoral, în weekend, de la rusalii încoace, când numărul de cazuri zilnice era de 200-300. Am renunțat sa mai merg când au început sa crească, observând și toate aceste nereguli și nerespectări ale masurilor de igiena și distanțare fizica. Dacă în iunie încă erau putini turiști și lumea în general era mai atenta la igiena și distanțare, de la începutul lui iulie a început nebunia cu aglomerația, în special în weekend, și gata, nu se mai respecta aproape nimic.

#28
gicu.ion

gicu.ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.05.2007

View PostPSC, on 29 iulie 2020 - 06:51, said:

La cel mai mic simptom de răceală, dar şi după ce se stă lângă o persoană care-şi trage nasul sau strănută, recomand consumul unui pahar cu pălincă de Maramureş. Pe mine m-a salvat de la multe contaminări, înainte de era Covid-19. Aveam în jurul meu numai colegi răciţi; timp de o săptămână, în fiecare seară, am băut palincă până când simţeam că mă încălzesc (ameţeală uşoară).
N-am luat nicio răceală. Ei se chinuiau cu prostii comerciale, gen Fervex.
Vinul fiert, de asemenea, e foarte bun.
Chiar la sfârşitul lunii martie, în plină stare de urgenţă, am avut nişte simptome suspecte: febră două zile, frisoane în prima zi, plus durere în gât. Mi-a fost frică să nu intru în statistici. Cum am scăpat, în 3 zile:
- trei guri sănătoase de palincă, băute direct din sticlă, două seri la rând;
- inhalaţii de apă în fierbere, la limita de sus a suportabilităţii (cu un prosop de cap, stând deasupra ibricului electric în care fierbea apa);
- băi cu apă foarte fierbinte, până se înroşea pielea, şi apoi transpiraţie abundentă.
Vineri credeam că ajung în spital, duminică eram fresh.
Nu ştiu dacă a fost sau nu coronavirusul, ori o simplă viroză. Ceva, însă, a fost.
Si daca nu simti gustul la palinca e clar, continui sa bei pana moare virusul Posted Image

#29
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 15.11.2003

View Posttechuser, on 30 iulie 2020 - 00:25, said:

Exact aici am vrut sa ajung ....... apa de mare faciliteaza infectia cu acest virus si nu il izoleaza

Singura substanta eficienta impotriva acestuia este clorul concentrat sau cu efecte mai slabe alcoolul

Ne expunem fara sa realizam unor riscuri enorme mergand la mare ..... ceea ce este si mai grav este ca autoritatile (in special OMS) nu a atras atentia si asupra acestui lucru



rezista extrem de bine si se raspandeste si mai bine cu ajutorul acesteia ....ceva asemanator cu stranutul sau chiar mai rau



mai in gluma mai in serios asta e motivul pt care a crescut atat de mult nr infectatilor si mortilor din ultima perioada

apa de mare faciliteaza infectia cu acest virus si nu il omoara ..... nici macar nu-l izoleaza

este un mediul propice pt acest virus nenorocit ....
Daca era asa rau cum zici tu in jud Constanta trebuia sa fie tragedie nationala acum.
Si nu e !
In Suceava, Arges, Bucuresti e mult mai rau. Explic-o pe asta

#30
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View Postradu103, on 30 iulie 2020 - 22:55, said:

Daca era asa rau cum zici tu in jud Constanta trebuia sa fie tragedie nationala acum.
Si nu e !


ba este dar nu stiti voi .... se fac prea putine teste (in special la noi in tara) si nu se stie exact nr infectatilor

multi chiar daca au simptome dupa ce revin de la mare le asociaza cu banala raceala, samd

toate tarile cu acces la mare au raportat cresteri explozive ale nr de cazuri de infectari

apa de mare nu izoleaza si nu opreste raspandirea acestui virus ci din contra ..... o favorizeaza precum stranutul

View Postcorinadaniela, on 30 iulie 2020 - 07:21, said:

Dacă în iunie încă erau putini turiști și lumea în general era mai atenta la igiena și distanțare, de la începutul lui iulie a început nebunia cu aglomerația, în special în weekend, și gata, nu se mai respecta aproape nimic.

nu cred ca distantarea mai poate rezolva ceva atata timp cat apa de mare faciliteaza transmiterea directa a virusului ...

o solutie pt protejare ar fi fost purtarea unor masti speciale in apa .... precum cele de scuba

dar ce te faci cand iesi din apa ... trebuie sa te dezinfectezi imediat dupa

foarte aiurea si foarte complicat ....

Edited by techuser, 21 August 2020 - 04:15.


#31
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 15.11.2003

View Posttechuser, on 21 august 2020 - 04:07, said:

ba este dar nu stiti voi .... se fac prea putine teste (in special la noi in tara) si nu se stie exact nr infectatilor

multi chiar daca au simptome dupa ce revin de la mare le asociaza cu banala raceala, samd

toate tarile cu acces la mare au raportat cresteri explozive ale nr de cazuri de infectari

apa de mare nu izoleaza si nu opreste raspandirea acestui virus ci din contra ..... o favorizeaza precum stranutul



nu cred ca distantarea mai poate rezolva ceva atata timp cat apa de mare faciliteaza transmiterea directa a virusului ...

o solutie pt protejare ar fi fost purtarea unor masti speciale in apa .... precum cele de scuba

dar ce te faci cand iesi din apa ... trebuie sa te dezinfectezi imediat dupa

foarte aiurea si foarte complicat ....
Esti dragut sa ne lasi un lik cu acest "studiu" ? Altfel e doar parerea ta, pe care eu o consider proasta
Parere pe care o contrazic personal de la mare, unde stau de 4 luni si e ok, mult mai bine ca in Bucuresti si se respecta regulile

Edited by radu103, 21 August 2020 - 11:48.


#32
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
Ca si idee stie cineva ce se intampla daca o persoana infectata cu covid sau mai multe scuipa spre ex in apa de mare cand ceilalti inoata in jurul acesteia?

Ieri am fost la spitalul Marius Nasta la o cunostinta mai veche infectata de curand la mare ...... a fost pe punctul sa dea coltul ....

Inotul in bazinele de la strand spre ex este mult mai safe datorita clorului  insa cel in apa de mare ........ nu prea se stie exact

poate fi exact cauza exploziei nr de cazuri de infectii din ultima perioada in intreaga lume .... OMS ar fi rebuit sa dea atentionari si in acest sens

Edited by techuser, 29 August 2020 - 09:27.


#33
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Cineva sustinea ca apa sarata , cu concentratie mare de sare, ... citez : Sarea este folosita drept conservant din cele mai vechi timpuri.
E clar ca omoara anumite bacterii si ciuperci. Este exact la fel cu gelul antibacterian vandut prin market-uri. Ce are sula cu prefectura ? Adica omoara bacterii sau ciuperci. Dar la virusi nu se baga. Are acelasi efect asupra virusilor precum apa proaspata de izvor. Peste 90% din mastile vandute in comert nu protejeaza impotriva virusurilor. Cele care protejeaza sunt marcate clar ..,,, dispozitiv medical" si este trecut clar pe eticheta gradul de protectie impotriva virusilor.

Edited by Pekiasan, 29 August 2020 - 18:27.


#34
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,595
  • Înscris: 13.10.2010

View Posttechuser, on 29 august 2020 - 09:18, said:

Ieri am fost la spitalul Marius Nasta la o cunostinta mai veche infectata de curand la mare ...... a fost pe punctul sa dea coltul ....
Nu inteleg cum ai putut sa vizitezi un bolnav internat, cu atat mai mult, pozitiv covid?
Spitalele sunt baricadate, nici macar unul care chiar are nevoie nu intra, decat daca e urgenta.

Btw, tocmai vin de la.mare, a treia saptamana vara asta.
Daca esti responsabil si cu bun simt, iti poti face o vacanta decenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate