Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Plecare Grecia- Test Covid

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
laurami

laurami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2020
Buna ziua!
Eu alaturi de familia mea ne-am rezervat o plecare in Grecia pe perioada 16.08-24.08, cu autocarul in Lefkada. Aceasta rezervare este facuta cu mult timp inainte sa "existe" Covid. O problema foarte mare este faptul ca plecarea este duminica, cu intrare in Grecia pe la ora 11 seara (duminica). O posibilitate de efectuare a testului Covid am gasit la Gral, pe 14.08, vineri, fiind singura solutie ca testul sa fie eligibil pentru intrarea in Grecia ( prelevat cu 72 ore maxim inainte de a intra in Grecia). Insa, rezultatul testului ar trebui sa fie eliberat duminica, dar ei duminica nu lucreaza, acesta fiind postat pe site-ul lor(etc.). Nu stiu daca acesta este si tradus in engleza, totusi. Ma gandesc ca totusi nu vom avea posibiliatea sa-l scoatem in format fizic si nici nu stim daca putem sa intram cu el in format electronic. Am incercat toate posibilitatile la agentie, insa pe ei nu ii intereseaza si este fix treaba noastra ce vom face. Stiti cumva si alte solutii sau ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?

P.S. nu putem anula sau amana excursia pentru ca vom pierde toti banii, asa scrie in contract....

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,364
  • Înscris: 18.12.2007
Ai ditamai discutia pe tema aceasta: https://forum.softpe.../page__st__1962

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004
am inteles ca pe aeropor se fac de alea rapide. Ar fi o varianta sa luati avionul si sa vi-l faceti pe aeroport.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009

 odastramosilor, on 28 iulie 2020 - 18:04, said:

am inteles ca pe aeropor se fac de alea rapide. Ar fi o varianta sa luati avionul si sa vi-l faceti pe aeroport.

trebuie sa mergi cu testul de acasa, nu ti-l mai fac ei pe aeroport decat random.

2. testele rapide nu sunt acceptate.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Daca vrei sa faci un tur, zbori cu LOT via varsovia. Practic, vii din Polonia. Sau Lufthansa.

Inca nu stim cum functioneaza, duminica mergem si noi (locuim in Polonia). Eu am rezidenta deci pot dovedi ca nu vin din Romania, coleega mea nu are ca i-o fo lene sa-si faca. Vedem ce-o fi..

Edited by Lex404, 28 July 2020 - 18:23.


#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 08.02.2007
Plecarea este duminica.
Joi sau vineri (cel tarziu) va prezentati cu totii la Baneasa lamnga Ikea la testare Drive-in. Intrati cu tot cu masina si nu coborati din ea.
Va ia probe si in 24-48 de ore primiti rezultatul pe email. Eu l-am primit dupa 36 de ore.
Este mai scump (poate) decat in alte locuri, dar nu trebuie programare sau alte chestii. E adevarat ca stai la coada, cu tot cu masina.

#7
laurami

laurami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2020
La baneasa rezultatul este eliberat in 96 de ore. M am interesat

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 08.02.2007

 laurami, on 30 iulie 2020 - 12:00, said:

La baneasa rezultatul este eliberat in 96 de ore. M am interesat

Poate ai inteles gresit. Ei GARANTEAZA ca pana in 96 de ore (4 zile) primesti rezultatul... dar in mod curent il iei in 24-48 de ore.
Sau, poate ca s-au inmultit cererile si la ei...

#9
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
@laurami
Din cate stiu, cei de la GRAL elibereaza rezultatul (in maximum 48 ore) si electronic; in plus, cand te programezi specifici si optiunea pentru varianta bilingva a certificatului (romana si engleza).
Totul este sa afli de la ei daca programul lor (in special, respectarea termenului de trimitere a rezultatelor) nu este afectat in timpul weekend-ului.

#10
laurami

laurami

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2020
Noua ni s a spus la gral ca vom primi rezultatul si electronic doar ca noi nu stim daca e ok sa intram cu el in format pdf pentru ca nu vom avea posibilitatea sa il scoatem

#11
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,601
  • Înscris: 27.04.2014
Am făcut testul Real Time PCR contra cost (290 lei) la sfârșitul lunii Iulie la Spitalul de Boli Infecțioase Cluj-Napoca, pe baza de programare exclusiv online. Proba s-a prelevat numai din cele doua nări, fără proba din gat. Am rămas surprins ca nu se ia proba din gât dar am primit răspunsul ca așa e procedura. Rezultatul am primit prin email in aceeași zi, la aproximativ 8-9 ore după recoltare

Rezultat tradus in limba engleza

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate