Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Dividende Etoro?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
A incasat cineva dividende din actiunile detinute in Etoro? Pe site-ul lor scrie ca platesc dividende insa faptul ca specifica "Im mod normal nu ar trebui sa primiti dividende pentru CFD-uri insa Etoro le plateste" imi ridica suspiciuni.

Mentionez ca nu am intentia de a folosi efectul de levier, ci cumpararea activului subiacent.

Multumesc!


#2
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.03.2020
Cum sa ofere dividende pt CFD-uri?? Posted Image   E destul de ciudat, nu cred ca am mai auzit asa ceva.

Altfel, pt actiunile standard e foarte normal si de asteptat sa primesti. De vazut doar cat te impoziteaza (de ex, la XTB nu era optiune pt double-treaty, automat eram taxat 30% pe dividendele din SUA; la IB daca bifezi ca te incadrezi in categoria respectiva, esti taxat doar 10%)

Edited by pumbacu90, 27 July 2020 - 10:00.


#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,829
  • Înscris: 29.10.2017
Nu sunt tepe aiurelile astea? Voi chiar va riscati banii pe acolo si daca da, cat de multi ?

#4
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,602
  • Înscris: 11.02.2016
Le plateste.
etoro e CFD, nu detii tu, personal, actiunile chiar daca nu folosesti efectul de levier.
Mai bine iti faci cont la trading212. Nu ai comisioane iar acolo tu detii actiunile(pe cont invest).

#5
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Hein, citisem pe aici pareri nu prea bune despre trading212.

#6
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,602
  • Înscris: 11.02.2016
Unde? Pe aici majoritatea ii lauda.

#7
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.03.2020

 heinz, on 27 iulie 2020 - 10:05, said:

Le plateste.
etoro e CFD, nu detii tu, personal, actiunile chiar daca nu folosesti efectul de levier.
Mai bine iti faci cont la trading212. Nu ai comisioane iar acolo tu detii actiunile(pe cont invest).

Nu sunt mare fan e-toro, dar asta e o informatie gresita - ai si la ei posibilitatea de a cumpara actiunea propriu-zisa. Nu stiu de ce tot vad pasata chestia asta pe aici, la fel era discutia si despre XTB. Ai la ambele si CFD-uri si actiuni propriu-zise, la care detii activul



Later Edit: Scuze, posibil sa fi scris eu o informatie gresita mai sus

Eu asta intelegeam din ceea ce scriu ei pe site (mai am si un prieten care are cont si primeste dividende, avea sens ca ar fi chiar actiunea lui).

Partea aia cu "subiacent" imi da totusi putin de banuit - e posibil ca au si ei un soi de "piata interna" si ca cumpara actiuni in numele tau, ceea ce nu te afecteaza, decat daca ai vrea sa o transferi ulterior la alt broker -. Si Robinhood are ceva de genul, si alti brokeri mari (altfel nu pot sa ofere fractional shares), nu stiu daca e asa o problema

Attached Files


Edited by pumbacu90, 27 July 2020 - 10:48.


#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Mi-am facut cont pe trading212 sa vad ce ofera. Am acolo un filtru, "actiuni cu dividende" unde apar doar 23 de companii. Eu sunt interesat in altele decat cele care apar acolo, si stiu ca ofera dividende. Spre exemplu, Repsol nu apare in lista lor de "actiuni cu dividende" insa daca il caut in lista generala apare iar la descriere pune 12.18% rentabilitatea dividendului.

Cineva cu experienta pe platforma poate explica de ce?

#9
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,602
  • Înscris: 11.02.2016
Acolo apar companiile mai mari, mai populare. Restul doar la căutarea manuala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate