Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...
 Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 

Achizitie teren

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,819
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor.
Am pus ochii pe un teren intravilan si m-as bucura sa il pot cumpara.
Problema este ca (cel putin) vecinii nu stiu cine este proprietarul, terenul respectiv fiind vandut/cumparat succesiv la a 5-a, poate chiar a 6-a mana, astfel ca s-a pierdut urma vanzatorilor / cumparatorilor. Sau, poate ca vecinii nu vor sa imi dea datele respective, ca din aproape in aproape, probabil ca as reusi. Nu mai conteaza, nu avea rost sa insist la ei.
Totodata, terenul nu a fost vizitat deloc in ultimii ani, astfel ca nu a fost vazuta vreo persoana, acum terenul fiind neingrijit si napadit de buruieni aproape cat casa, gardurile putrezite si prabusite, etc...
De la primaria locala nu am primit nicio informatie, fiind vorba de date cu caracter personal (asa au motivat ei raspunsul la cererea mea).
Exista o alta sansa sa pot afla cine este proprietarul, sa discut cu el, poate il conving sa vanda? Vreo institutie, la care sa ma adresez, dar sa fie legal.
Multumesc anticipat.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,887
  • Înscris: 12.01.2018
la tara sau la oras?

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,819
  • Înscris: 08.02.2007
La tara, aproape de oras.

#4
mariu85

mariu85

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.08.2018
Afli care este numarul cadatral de pe geoportal: http://geoportal.anc...rta.html  (la mine merge doar cu Internet Explorer). Vezi ca e o harta acolo; te duci in judetul care te intereseaza, unde e amplasat terenul.

Daca ai numarul cadastral poti cere online un extras de carte funciara pentru informare de la ANCPI (costa 20 de lei): https://epay.ancpi.r...ion?prodId=1420

In extrasul primit vei gasi numele proprietarului + ce sarcini sunt pe acel teren.

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,819
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmariu85, on 02 iulie 2020 - 07:58, said:

Afli care este numarul cadatral de pe geoportal...

Se pare ca proprietarul nu are cadastru facut, nu imi apare vreun numar pe locatie.
Of topic: aplicatia e interesanta.

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 08.06.2005
Daca au vecinii scoti un extras de informare pentru terenul vecinilor cu 20 de lei. Daca ai noroc e posibil sa apara un nr. cadastral sau de CF pe pdf-ul primit la vecinul care te intereseaza. Risti 20 de lei... :)

#7
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ce faci daca ai un teren și ai o problema cu un vecin ? Cum îl identifici pe vecin ?

#8
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 08.06.2005
Ai cateva posturi mai sus cum :)

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,887
  • Înscris: 12.01.2018
Trebuie sa-ti faci intrarea la registrul agricol de acolo din sat.de pe acea harta si caiet afli tot.

#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,819
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmircea812, on 02 iulie 2020 - 09:04, said:

Daca au vecinii scoti un extras de informare pentru terenul vecinilor cu 20 de lei. Daca ai noroc e posibil sa apara un nr. cadastral sau de CF pe pdf-ul primit la vecinul care te intereseaza. Risti 20 de lei... Posted Image

Bine spus "Daca...", dar se pare ca nici ceilalti oameni din sat nu s-au complicat cu cadastre sau alte birocratii. Cei care apar "in legalitate" pe harta sunt destul de rari si distantati. Putin probabil sa cunoasca ceva.

#11
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Nu se poate face vanzare-cumparare de 5 ori fara notar iar notarul nu face fara cadastru. Deci informatia cu 5 tranzactii nu este adevarata. Poate ca s-au tot inteles ”de mana” dar asta nu schimba proprietatea, doar face aproape imposibila cumpararea adevarata a terenului pt ca ar trebui scurt-circuitat tot acest traseu

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,306
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbonygy, on 02 iulie 2020 - 10:52, said:

...Cei care apar "in legalitate" pe harta sunt destul de rari si distantati. .

păi să știi că pe acel portal apar numai nr. cadastrale înregistrate electronic (și făcute după coordonate gps citite prin satelit)
astfel io am unit 2 terenuri și pt asta am făcut iar ridicare topo și am obținut un nou nr. cadastral (prin 2018)
iar vecinul meu (cu care am cumpărat în același an - 2010 - fiecare bucățelele sale) nu apare pe geoportal cu toate că am făcut toate documentațiile împreună la acel moment iar io știu sigur că are nr.cadastral!

Edited by gushpi, 02 July 2020 - 13:41.


#13
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Te-ai gandit ca proprietarul nu vrea sa vanda poate, sau e plecat?
Exact asa a fost situatia mea: am fost plecat 12 ani si am lasat abandonat un teren de prima mana in oras. Faza a fost ca cei interesati au cam salivat si au creat unele neplaceri unor membri ai familiei pentru a obtine terenul - nimic grav totusi.
Cand am venit sa le fac ciuda, mai ales ca nu aveam nevoie de bani, l-am scos la vanzare la un pret exorbitant. Toti ma sunau cu oferte (credeau ca imi trebuie bani) dar ii refuzam brutal uneori. Pana la urma l-am vandut la straini cu suma apropiata de cat am vrut, cei drept a durat 2 ani. Am aflat mai tarziu ca unii au plans, asa buna era locatia.

#14
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,819
  • Înscris: 08.02.2007

View Postanicoara, on 02 iulie 2020 - 12:11, said:

Nu se poate face vanzare-cumparare de 5 ori fara notar iar notarul nu face fara cadastru.

Asta stiu si eu, numai ca aceste tranzactii s-au desfasurat pe parcursul a cativa ani, intr-o perioada cand cadastrul nu facea parte din obligativitatea proprietarului, asa ca...

View PostAugustus1978, on 02 iulie 2020 - 13:53, said:

Te-ai gandit ca proprietarul nu vrea sa vanda poate, sau e plecat?

Normal ca m-am gandit, dar daca nu am un raspuns clar "Da" sau "Ba", nu pot sa stiu sigur.

#15
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 08.06.2005
Du-te la fisc sa-i platesti impozitul :) Daca e o suma rezonabila asta e :)

Poate asa afli un nume :)

In Bucuresti (sectorul 1) daca vreau sa platesc impozitul cuiva nu ma intreba nimeni cine sunt :)

#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postmircea812, on 02 iulie 2020 - 14:27, said:

Du-te la fisc sa-i platesti impozitul Posted Image...

+1 pt. abordarea originala Posted Image! Plusez si eu pt. OP: investeste cateva pahare cu tarie in clientii "pub"-ului local Posted Image, nu poti sa stii caruia i se dezleaga limba...

Edited by Piscopescu, 02 July 2020 - 20:20.


#17
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,819
  • Înscris: 08.02.2007
Revin.
Am facut o "depeşă" la ANCPI si mi-au dat "spre informare", doar numele proprietarului, dar atat.
Niciunul dintre vecini habar nu are cine este persoana respectiva.

#18
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Cautat numele la 931/Google/primarie. Trimis o scrisoare la plezneala pe numele omului si vezi ce face/zice postasul. Poate are chiar  forwardare a corespondentei spre actuala adresa si atunci discutia cu postasul chiar devine interesanta :)... Cauta persoane cu acelasi nume de familie, inca locuitori ai locului - asta daca nu e un nume prea comun...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate