Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 

Izolare pod

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,942
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmyshyk, on 28 iunie 2020 - 07:10, said:


Prin recircularea aerului fierbinte/cald/mai putin cald. Fizica din ciclul primar.
Practic cum faci asta?

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 27.10.2007
pai depinde de structura podului si de materialul pentru  acoperis.
cazul ideal, casa in 2 ape, podul are pereti laterali, pui doua geamuri, care permit trecerea aerului dintr-o parte in alta. vezi poza
daca e acoperit cu tigla, se pot monta elemente (tigle) fixe de ventilare. este posibila si ventilarea prin coama, daca podul e construit ok.
poti monta un ventilator .
personal as monta ceva care sa evacueze aerul cald din partea superioara a podului, ceva de genul acesta dar mai puternic.

#21
unualtu22

unualtu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 18.02.2016
Va multumesc pentru raspunsuri o sa incerc sa raspund in mare tuturor.
Am spus ca este caldura in toata casa am nu am prezat corect . In camera unde dorm eu , este mult mai cald fata de celalate camere , doar camera in care dorm are deasupra aceea placa de beton restul casei nu are sau nu stiu eu, asa am cumparat o , am cumparat o casuta linistita eu mutandu ma de la bloc , nu e problema de izolare si de bani pentru ca , chiar vreau sa fie ok in casa . Aerisirea podului o pot face doar prin usa acestuia care da in curte si printr un gemulet din acoperi , mai mult nu am cum pentru ca doar pe astea 2 le am . Casa este izolata pe afara cred ca  , cu 2 straturi de polistiren , insa podul este facut din OSB , adica doar casa in sine este izolata podul pe din afara si pe inauntru nu este izolat , este doar OSB  . Alte detalii nu stiu ce as putea sa mai dau , si in legatura cu aerul conditionar , asta era una dintre variate insa m-am gandit , daca am asa mare caldura in casa nu mai bine rezolv cu izolarea (pentru ca si eu cred ca asta ar fi motivul ) dupa sa imi cumpar un aer daca tot nu simt ca e racoare .. Nu am nevoie sa fie in casa pe timpul verii 15 grade .. insa uneori am senzatia ca afara e mai ok decat in casa.. mai ales pe timpul noptii . Iarna nu am probleme caldura ramane in casa , e ok , doar vara am avut problemele de genul ,casa pot spune ca o aerisesc in totalitate deschid dimineata geamurile si seara cand se lasa racoare la fel , insa ramane caldura in casa , nu iese de nici o culoare . Multumesc mult si scuza ti ma pentru greselile gramaticale

#22
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Niste poze exterior/interior ne-ar ajuta sa te ajutam😁

#23
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,226
  • Înscris: 08.12.2006
Aoleeuuu..hai ma nene, ce naiba.....aparatul de aer conditionat il poti seta sa iti faca de la x la y grade, treptat...nu e neaparat sa mentii 15 grade, il poti pune la 22, 23, 24...cat vrei tu...si iti facea acea temperatura care ti o si mentine.

Si tu crezi ca daca izolezi podul, adica in sensul ca pui izolatie pe acoperisi si eventual pe pereti....scapi de caldura? M asi cam indoi, nu scapi, imagineaza ti ca bate soarele o mare parte din zi, pe tabla acoperisului...poate de la 40 de grade cat ai in incinta in momentul de fata, vei avea undeva la 35...ce ai facut? Ce ai rezolvat?

Dupa parerea mea, tot aerul conditionat iti va rezolva problema...asta inseamna costruri...costul,apaeatului in sine plus montajul, curent electric care o sa te cam rupa, tinand cond ca diferenta de temperatura va fi maricica iar aparatul va cam munci sa iti coboare temperatura undeva la 23 de grade.

Eu stiu cum e la mine in pod, vara....nu am izolatie pe coperisi, ci doar pe plafon , dica intre pod si camera de sus. In pod, vara, nu ca nu poti sa stai acolo, dar nu poti sa intri in pod....eee.....ceva de nedescris, daca fara sunt undeva la 30-32 de grade si bate soarele in coperisi, in pod sunt undeva la, sa zic 60 de grade, cu toate ca am aerisire pe pereti diferiti. Chiar zilele trecute am uracat sa fac ceva in pot, mai mult de 3 minute nu am rezistat.

In fine, daca vrei sa faci experimentul cu izolatia....poti face, chiar sunt curios daca e atat de eficienta in rezolvarea problemei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate