Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Comportament ciudat la pisică

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.229
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcurvymomylore, on 20 iunie 2020 - 17:17, said:

Ai un strigoi in bucatarie care o sperie. Oamenii sunt limitati senzorial si nu ii pot vedea, dar animalele in special pisicile simt dincolo de spectrul uman (ultraviolet, infrarosu, ultrasunete etc). Incearca sa chemi un preot sa sfinteasca casa. Trebuie sa iti faca o cruce in fiecare camera sub intrerupator. La mine a functionat dar nu la toti e la fel, depinde de familie si spiritele implicate

Mi-ai luat vorbele din gura. :)

View PostAMV, on 20 iunie 2020 - 17:25, said:

De unde strigoi că ultimul mort din curte a fost în 2003 și bucătăria este făcută după.
Ziceau intr-un film ca strigoiul bantuie persoane, nu locuri. Poate tu esti cauza. :)

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.225
  • Înscris: 21.03.2020
Probabil ai un sobolan sau sarpe care si-a facut vizuina in zona...

Editat de GlCA_Contras, 20 iunie 2020 - 18:42.


#21
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostAMV, on 20 iunie 2020 - 17:04, said:

mânca liniștită, apoi din senin a sărit în sus, s-a urcat pe colțar și a ieșit imediat afară de parcă a udat-o cineva cu apă și parcă e și mai moleșită.


Să n-aibă un dinte beteag care să-i îngreuieze masticaţia. De aici bucătăriofobia - asociază cuhnia cu durerea. Poate.

#22
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 244
  • Înscris: 23.08.2018
poate are autism

#23
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View Post1000FPS, on 20 iunie 2020 - 18:29, said:

Daca te-ai uitat la Cimitirul Animaleor, probabil e pisica demonica acum :))))
Nu m-am uitat pentru că mi se pare tâmpită premisa filmului :))

View PostPhobos, on 20 iunie 2020 - 18:36, said:


Să n-aibă un dinte beteag care să-i Ăźngreuieze masticația. De aici bucătăriofobia - asociază cuhnia cu durerea. Poate.
Mai bine așa decât rabie, de aia mi-e frică, dar la aia cică nu ar avea poftă de mâncare, în schimb ea a halit trei peștișori chiar acum o jumătate de oră.

View Postkjlfdshgfdlkgh, on 20 iunie 2020 - 19:27, said:

poate are autism
Răspunde la nume foarte bine, dacă avea cred că îmi dădeam seama.

View PostPhobos, on 20 iunie 2020 - 18:36, said:


Ziceau intr-un film ca strigoiul bantuie persoane, nu locuri. Poate tu esti cauza. :)
Și și-a făcut programarea acum două săptămâni, până acum ce a așteptat? :))

Editat de AMV, 20 iunie 2020 - 20:03.


#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcurvymomylore, on 20 iunie 2020 - 17:17, said:

Trebuie sa iti faca o cruce in fiecare camera sub intrerupator.
Trebuie să picteze crucea cu vopsea pe bază de ulei, altfel nu merge. După aia chemi un scriitor de cruci de la cimitir să dăltuiască unde a spoit popa.
Neapărat să facă popa și o cruce pe tavan, în fiecare cameră.
Și să stropească pereții cu apă sfințită amestecată cu ulei sfințit. Cel mai bine de fapt stropește doar cu ulei.

Ia tu o sticlă de ulei de măsline, dacă găsești la 2L sau 5L cu atât mai bine. O descântă popa de câteva ori și după aia unge pereții cu uleiul ăla.

Sigur n-o să mai ai probleme dacă faci așa.

#25
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View PostNaijax, on 20 iunie 2020 - 17:14, said:

Cel mai probabil este vorba de o posibila infestare cu rabie felina
Mai bine mergi la un veterinar
De vreo doua saptamani.. pai murea in timpul asta... iar grija initiatorului ar fi fost sa nu se infecteze si el, nu sa o duca la veterinar.

#26
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcurvymomylore, on 20 iunie 2020 - 17:17, said:

Ai un strigoi in bucatarie care o sperie. Oamenii sunt limitati senzorial si nu ii pot vedea, dar animalele in special pisicile simt dincolo de spectrul uman (ultraviolet, infrarosu, ultrasunete etc). Incearca sa chemi un preot sa sfinteasca casa. Trebuie sa iti faca o cruce in fiecare camera sub intrerupator. La mine a functionat dar nu la toti e la fel, depinde de familie si spiritele implicate

Fișier atașat  f75.jpg   23,37K   17 download-uri

#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006
Dupa faza cu rabia, eu zic sa pui mina pe telefon si sa suni un veterinar. Mentioneaza-i si rabia felina, intreaba-l daca e posibil. Cu rabia nu e de joaca. Poate avea simptome diverse, nu sunt standard.

Poti sa-l intrebi si pe Hunor de pe forum. Nu stiu exact care e specialitatea lui...

#28
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 29.04.2014
Eu am avut o faza ciudata cu o pisică, care dintr-o dată nu mai voia să iasă din casa de la tara. Stătea fix in fata pragului, și nu voia să iasă, ca și cum ar fi fost ceva acolo. Am ridicat putin tonul ca totusi sa iasa din casă. A facut un salt mare peste prag. Ca si cand s-ar fi temut sa il atingă. Numai asa a iesit. Si eu m-am speriat putin de comportamentul asta al pisicii. De ce sa ii fie frica de un prag?
Peste câteva zile am descoperit misterul! Cand strângem un prelungitor electric am observat o porțiune mica cu izolatia desfăcută. Si mi-am adus aminte ca in ziua aia am folosit prelungitorul la tăiat lemne. Cred ca pisicuța mea s-a curentat atunci, și a căpătat o frica teribilă de prag, cablul fiind pus exact pe prag! Au trebuit să treacă cateva zile pana a căpătat curaj să atingă pragul!

Editat de XL700VA, 20 iunie 2020 - 22:28.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAMV, on 20 iunie 2020 - 17:04, said:

Salut, am și eu o pisică de 3 ani de zile și niciodată nu s-a comportat așa.[...]
Nu vreau să te sperii, dar cheamă un preot şi sfinţeşte casa.
Pisica mea, devenită înger felin în 2010, avea momente în care se urca pe masa din sufragerie - deşi nici ea nu avea voie - şi privea fix plafoniera. Era în plină zi. Apoi privea uşa şi, precum publicul la tenis, îşi mişca privirile de la uşă la plafonieră în ritmul în care o persoană s-ar plimba pe acolo. Sau... poate, altceva, o altă formă de energie.
Apoi se dădea jos de pe masă şi-şi relua viaţa normală.
De fiecare dată când urmărea numai ceea ce ea vedea, se urca fix pe acel colţ, cu o precizie milimetrică.
Nu o certam, fiindcă am fost interesat de fenomen, dar cu propriile mele simţuri n-am perceput nimic.
La vremea aceea nu aveam smartphone, poate că, dacă filmam, cine ştie ce descopeream.

În 1986, la cabana Bran Castel era un turist cu un câine-lup (câinele lui). Cabanierul i-a spus că n-avea voie cu câinele în cabană, aşa că şi-a lăsat câinele în maşină peste noapte.
În a doua noapte - de fapt, seară - câinele n-a mai vrut absolut deloc să mai intre în maşină. Stăpânul îl împingea, îi vorbea frumos, îl certa - degeaba. Câinele punea labele din faţă piedică şi nu putea fi introdus în maşină.
Omul a încuiat maşina şi s-a plimbat cu câinele. Câinele revenise la comportamentul normal.
Se făcuse ora 22, dar câinele, odată dus la maşină, avea aceeaşi reacţie.
S-a urcat stăpânul în maşină, în spate, moment în care câinele a început să mârâie şi să latre, speriat, nu agresiv. Omul îl cunoştea, aşa că nu l-a mai certat. N-a avut încotro: a crezut că urmează o noapte albă cu câinele pe lângă cabană.
Da, a fost o noapte albă, dar una atipică: era 30 august 1986, după 2 ore de la manifestările câinelui s-a produs cutremurul.

Editat de PSC, 20 iunie 2020 - 22:46.


#30
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 05.09.2013

View PostDeathRipple, on 20 iunie 2020 - 20:34, said:

Strigoi de bucătărie, probabil cel decedat avea bulimie

Cred că am descoperit problema, mi-a zis mama că a văzut-o cum își freca urechea dreaptă foarte agitată. Mai acum un an a zis veterinarul că nu știu ce are la urechi, un fel de otită și i-am dat niște pastile și picături în urechi și nu mai făcea așa de atunci, acum cred că a revenit povestea, o să îi zic să-i facă o injecție, ceva mai puternic.


View PostPSC, on 20 iunie 2020 - 22:44, said:

Nu vreau să te sperii, dar cheamă un preot și sfințește casa...
Neah, înțeleg că animalele au simțuri extrasenzoriale dar exclud partea cu spiritele..

#31
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.124
  • Înscris: 28.02.2017

View Postcurvymomylore, on 20 iunie 2020 - 17:17, said:

Ai un strigoi in bucatarie care o sperie. Oamenii sunt limitati senzorial si nu ii pot vedea, dar animalele in special pisicile simt dincolo de spectrul uman (ultraviolet, infrarosu, ultrasunete etc). Incearca sa chemi un preot sa sfinteasca casa. Trebuie sa iti faca o cruce in fiecare camera sub intrerupator. La mine a functionat dar nu la toti e la fel, depinde de familie si spiritele implicate

View PostDaculScoril0, on 20 iunie 2020 - 20:07, said:

Trebuie să picteze crucea cu vopsea pe bază de ulei, altfel nu merge. După aia chemi un scriitor de cruci de la cimitir să dăltuiască unde a spoit popa.
Neapărat să facă popa și o cruce pe tavan, în fiecare cameră.
Și să stropească pereții cu apă sfințită amestecată cu ulei sfințit. Cel mai bine de fapt stropește doar cu ulei.

Ia tu o sticlă de ulei de măsline, dacă găsești la 2L sau 5L cu atât mai bine. O descântă popa de câteva ori și după aia unge pereții cu uleiul ăla.

Sigur n-o să mai ai probleme dacă faci așa.

View PostPSC, on 20 iunie 2020 - 22:44, said:

Nu vreau să te sperii, dar cheamă un preot şi sfinţeşte casa.
Pisica mea, devenită înger felin în 2010, avea momente în care se urca pe masa din sufragerie - deşi nici ea nu avea voie - şi privea fix plafoniera. Era în plină zi. Apoi privea uşa şi, precum publicul la tenis, îşi mişca privirile de la uşă la plafonieră în ritmul în care o persoană s-ar plimba pe acolo. Sau... poate, altceva, o altă formă de energie.
Apoi se dădea jos de pe masă şi-şi relua viaţa normală.
De fiecare dată când urmărea numai ceea ce ea vedea, se urca fix pe acel colţ, cu o precizie milimetrică.
Nu o certam, fiindcă am fost interesat de fenomen, dar cu propriile mele simţuri n-am perceput nimic.
La vremea aceea nu aveam smartphone, poate că, dacă filmam, cine ştie ce descopeream.

În 1986, la cabana Bran Castel era un turist cu un câine-lup (câinele lui). Cabanierul i-a spus că n-avea voie cu câinele în cabană, aşa că şi-a lăsat câinele în maşină peste noapte.
În a doua noapte - de fapt, seară - câinele n-a mai vrut absolut deloc să mai intre în maşină. Stăpânul îl împingea, îi vorbea frumos, îl certa - degeaba. Câinele punea labele din faţă piedică şi nu putea fi introdus în maşină.
Omul a încuiat maşina şi s-a plimbat cu câinele. Câinele revenise la comportamentul normal.
Se făcuse ora 22, dar câinele, odată dus la maşină, avea aceeaşi reacţie.
S-a urcat stăpânul în maşină, în spate, moment în care câinele a început să mârâie şi să latre, speriat, nu agresiv. Omul îl cunoştea, aşa că nu l-a mai certat. N-a avut încotro: a crezut că urmează o noapte albă cu câinele pe lângă cabană.
Da, a fost o noapte albă, dar una atipică: era 30 august 1986, după 2 ore de la manifestările câinelui s-a produs cutremurul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fe93CLbHjxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.276
  • Înscris: 12.03.2003
Citind unele comentarii (absolut delicioase, de altfel) ajung la o singură concluzie: pentru anul 2020 încă e prea multă lume necăjită.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate