Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

Sfat achiziție bicicletă pentru persoană în vârstă

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,535
  • Înscris: 24.12.2005
Salut!

Am nevoie de sfatul vostru pentru achiziția unei biciclete. Este vorba de o persoană în vârstă (o doamnă), care vrea o bicicletă pentru plimbări zilnice. Plimbările se vor efectua prin sat(e), pe drumuri asfaltate (preponderent) sau pietruite. Persoana în cauză are cam 1,62 înălțime, greutate spre 75-80. Ar fi nevoie de o bicicletă simplă, fără prea multe viteze, eventual cu schimbător integrat în butucul roții pentru a nu avea probleme în caz că îi sare lanțul (nu are cine să o ajute). Eu am găsit asta: BICICLETĂ ORAȘ ELOPS 900 GRI BTWIN dar are două dezavantaje majore: greutatea și prețul. Chiar, bugetul agreat ar fi undeva până în 1000-1200 lei și vrea doar bicicletă nouă, nu sh. Se acceptă și MTB dacă are cadru de damă și aripi sau să se poată monta ușor aripi pentru a putea merge și după ce a plouat.

Mulțumesc pentru ajutor. Posted Image

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
https://www.dedeman....-32-h/p/7048829
Cadrul mai mic/ 44cm, greutate foarte buna la acesti bani 11.6kg

Viteze in butuc la acei bani nu stiu sa fie.. de fapt sunt unele de la DHS dar sunt grele.. 16kg
http://velosportshop...itadinne/31.htm

Edited by sirgoofy, 11 May 2020 - 14:13.


#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
https://www.decathlo...4.html#v2539274

Exact ce ii trebuie, cu ghidoane mai inalte si o singura viteza.

View Postsirgoofy, on 11 mai 2020 - 14:07, said:

Viteze in butuc la acei bani nu stiu sa fie.. de fapt sunt unele de la DHS dar sunt grele.. 16kg
http://velosportshop...itadinne/31.htm
Asta nu-i rea deloc, mai putin conteaza greutatea la city-bike.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postspooky51, on 11 mai 2020 - 14:24, said:

https://www.decathlo...4.html#v2539274

Exact ce ii trebuie, cu ghidoane mai inalte si o singura viteza.


La o viteza,nu stiu cum face fata la un delusor daca e si in varsta.

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostKean, on 11 mai 2020 - 14:26, said:

La o viteza,nu stiu cum face fata la un delusor daca e si in varsta.
Bicicletele cu o singura viteza au in general rapoarte potrivite pentru mers prin oras - pus repede in miscare si pentru urcat strazi in panta, si nu pentru viteza. Bicicletele cu o singura viteza sunt mai eficiente si datoria lipsei deraioarelor. Daca doamna nu locuieste in vreun sat montan se va descurca perfect cu o singura viteza, majoritatea city-bikes au o singura viteza si sunt folosite in toata lumea, chiar daca noi romanii nu putem merge decat pe biciclete din carbon cu 30 de viteze :) .

Edited by spooky51, 11 May 2020 - 14:44.


#6
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,535
  • Înscris: 24.12.2005

View Postsirgoofy, on 11 mai 2020 - 14:07, said:

https://www.dedeman....-32-h/p/7048829
Cadrul mai mic/ 44cm, greutate foarte buna la acesti bani 11.6kg

Viteze in butuc la acei bani nu stiu sa fie.. de fapt sunt unele de la DHS dar sunt grele.. 16kg
http://velosportshop...itadinne/31.htm

Ambele sună bine. Au fiecare câte un minus: celei de la Dedeman trebuie aflat dacă i se pot monta aripi, iar cealaltă greutatea.

View Postspooky51, on 11 mai 2020 - 14:24, said:

https://www.decathlo...4.html#v2539274

Exact ce ii trebuie, cu ghidoane mai inalte si o singura viteza.

Asta nu-i rea deloc, mai putin conteaza greutatea la city-bike.

Nici asta nu e rea, e o bicicletă clasică, cam ce cred că și-ar dori.

Mulțumesc, o să i le prezint pe toate pe care mi le-ați dat ca să aleagă ea, eu urmând să îi transmit ce mi-ați scris voi. Posted Image

View Postspooky51, on 11 mai 2020 - 14:43, said:

Bicicletele cu o singura viteza au in general rapoarte potrivite pentru mers prin oras - pus repede in miscare si pentru urcat strazi in panta, si nu pentru viteza. Bicicletele cu o singura viteza sunt mai eficiente si datoria lipsei deraioarelor. Daca doamna nu locuieste in vreun sat montan se va descurca perfect cu o singura viteza, majoritatea city-bikes au o singura viteza si sunt folosite in toata lumea, chiar daca noi romanii nu putem merge decat pe biciclete din carbon cu 30 de viteze Posted Image .
Locuiește la câmpie și nici nu e vreun deal (cât de mic) prin apropiere. Așadar ar trebui să fie ok cu o singură viteză din ce înțeleg.

Edited by asul, 11 May 2020 - 14:50.


#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
I se pot pune aripi, se pot pune la toate.. doar sunt bicle de oras.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postasul, on 11 mai 2020 - 14:49, said:

Locuiește la câmpie și nici nu e vreun deal (cât de mic) prin apropiere. Așadar ar trebui să fie ok cu o singură viteză din ce ĂŽnțeleg.
Atunci e perfect pentu o singura viteza, mecanismul este mult mai simplu si usor de intretinut. Un set de chei ii va fi util pentru ca inevitabil se vor mai slabi aripile, cricul, etc si vor face zgomot, mici inconveniente doar. Din timp in timp va avea nevoie sa reglezele franele, se face foarte simplu cu orice surubelnita. Ar fi o idee buna sa se monteze de la inceput o banda antipana intre camera si anvelopa pentru ca coltii-babei e o buruiana care traieste in toate conditiile, plus cioburi si alte sirme aruncate pe sosea (eu faceam frecvent pana din cauza resturilor de perie metalica provenite de la masinile care maturau strada cu peria rotativa). O pompa buna este foarte utila, anvelopele unui city-bike sunt subtiri si trebuiesc umflate cel putin la 3 bar. Penele sunt evenimentele cele mai neplacute, multi din cei ce folosesc biciclete cu scop utilitar cara o pompa dupa ei pentru a nu petici in permanenta camerele.

Edited by spooky51, 11 May 2020 - 15:08.


#9
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,535
  • Înscris: 24.12.2005
Pentru a finaliza subiectul, bicicleta aleasă a fost Bicicleta Oras Dhs 2632 Citadinne. Pentru alegere au contat sfaturile voastre cât și disponibilitatea produselor. Deși nu a fost strict una dintre bicicletele propuse de voi, a fost de ajutor ce ați scris dovadă fiind produsul pe care îl postasem inițial față de cel achziționat în final.
Mulțumesc și să aveți o vară faină plină de drumuri cât mai plăcute! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate