Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...
 Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!
 

Canon 250D sau 800D?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Marius, nu-ti mai bate capul cu aparatul.
In locul tau m-as cotrobai in buzunar dupa bani de un 24/2.8 STM si o buna, buna bucata de timp as face poze numai cu ala.
18-55 o fi el mai comod, dar fixul de 24 mi se pare profesor mai bun.
Sau, calea batuta de mai toata lumea, linga 18-55 gasesti loc unui teleobiectiv.

#20
marius031

marius031

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.12.2013
Eu imi bat capul doar cu anumite lucrușoare, cum ar fi cele 45 de puncte de focalizare fata de 9 dacă o sa conteze foarte mult și in fotografiile pe care o sa le fac, portrete, peisaje in natura, fotografiere macro(cu obiectiv dedicat bineințeles), acțiune ( și aici ma refer ca o sa mai merg la evenimente auto, maratoane..
Și mai ales ca am auzit ca la blițzuri merg doar unele de la Canon sau ceva de genul.


Și punând în discuție și locașul pentru card sd, în partea de jos la 250d fata de lateral la 800d, asta în caz ca vrei sa schimbi cardul și se afla pe trepied, dar logic ca nu asta ar fi o problema majora. Doar unele dintre micile mele nelămuriri( piticii mei de pe creier), ca eu când iau ceva vreau sa fie și de durata.. 😆
Dar nu luați în considerare acest aspect.

Edited by marius031, 11 May 2020 - 09:58.


#21
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Zici ca alegi intre 1dx mkiii si d5 :)

Apuca-te de tras si mai vorbim peste 1 an...dupa cum se vede, acum e mai multa vorbarie... in viata reala e altfel decat atunci cand citesti specificatii. Nu o sa simti nicio diferenta...

Oricare din cele doua camere isi face treaba, dar am senzatia ca orice argumente ar aduce colegii mei, e totuna....

E ca si cum ai alege intrea doua marci de anvelope, dar tu vrei sa mergi cu un logan, cu maxim 100km/h...sunt lanfel, ambele, poti sa ajungi unde ti-ai propus...

Edited by Dizlpower, 11 May 2020 - 16:22.


#22
marius031

marius031

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.12.2013
Da, ceva de genul sunt, nu vrei sa ști câte comparații am făcut pana am luat laptopul care îl am acuma��
Nu e totuna... Dar la mine este puțin altfel când iau ceva, mai ales pe termen destul de lung.

In fine, bănuiesc ca se găsesc blițuri pentru acest aparat destul de accesibile nu? Fiind doar speed lite din ce am văzut...

#23
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
https://petapixel.co...ippled-cameras/
Dar ce inseamna blitz accesibil pentru tine?

Edited by Taxon, 11 May 2020 - 22:29.


#24
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Gasesti blituri de care vrei, compatibile 100%... Poti lua un Canon, dar daca vrei low budget, poti lua si Yongnuo, cu care multa lume trage, cu rezultate foarte bune:

De ex:

https://ishoot.ro/yo...n-e-ttl-ro.html

https://ishoot.ro/yo...ave-ttl-ro.html

https://www.fotogear...ign=direct_link


Ce e de stiut, nu prea e de stat in ploaie cu niciunul...

#25
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Nu stiu daca vreun Yongnuo merge pe aparatele astea fara pin central, impresia mea e ca nu, insa e formata numai din citite (doar de Godox auzisem ca stiu sa dribleze magaria celor de la Canon).
Altfel, eu mai degraba as alege cu atentie un 420ex sau 430ex de la sh ...

#26
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004

View PostTaxon, on 12 mai 2020 - 08:48, said:

Nu stiu daca vreun Yongnuo merge pe aparatele astea fara pin central, impresia mea e ca nu, insa e formata numai din citite (doar de Godox auzisem ca stiu sa dribleze magaria celor de la Canon).
Altfel, eu mai degraba as alege cu atentie un 420ex sau 430ex de la sh ...

Poate ca ai dreptate, nu am testat....am avut doar blituri canon si un sigma ratacit :)

#27
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Am mai gasit doua poze, ca sa iti faci idee cam cum scoate senzorul de pe 100d, care e mai vechi decat 250D...

Pozele sunt destul de banale, dar ilustreaza capacitatea senzorului..

Attached Files



#28
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Are cineva canon 250d? Vreau sa stiu ce blitzuri externe merg. Cica 2 blitzuri externe godox ar merge. Ma intereseaza un blitz care se declanseaza la apasarea butonului de poza nimic mai mult. Dupa ce blitzuri sa ma uit?

Edited by danut21, 16 July 2020 - 13:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate