Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior
 Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...
 Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?
 Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 

Canon 250D sau 800D?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
marius031

marius031

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.12.2013
Salut, as vrea sa va cer o parere in legatura cu 2 camere ( Canon EOS250D si EOS800D ), am stat saptamana trecuta si m-am uitat la comparatii intre cele doua si am ales 250D din  cauza ca poate sa filmeze 4k si face in jur de 1070 de cadre cu un acumulator (din specificatii fata de 600 de cadre la 800D.
Dar tot stau si ma gandesc daca am facut alegerea potrivita, adica nu am ce sa filmez ca sa se vada 4k in afara de peisaje si cateva petreceri care s-ar vedea la fel de bine si in fullhd, stiu ca la 4k nu exista sistemul de Dual Pixel, iar din ce am vazut tehnologia de pe 800d si ar fi aceeasi ca si la 77D.

Credeti ca ar fi mai ok 800D cu toate ca din specificatii ar face daor 600 de cadre cu un acumulator, dar nu cred ca asta ar fi un contra. asta a fost prima mea varianta cand am vrut sa cumpar aparatul, dar m-am sucit cand am vazut 250d-ul.
In principiu pozez peisaje, portrete, in vacante fac poze la diferite persoane, animale in miscare.

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Atunci de ce nu un M50 (ca sa fie in aceeasi gama de pret)? Sau alt mirrorless?
Strict dintre cele de mai sus eu as lua 800d-ul din motiv de precizie si viteza a autofocalizarii. Dar poate ca pentru altcineva conteaza mai mult micile diferente de greutate, vizor si baterie care sunt in favoarea 250d-ului - iar pentru subiectele tale chiar nu prea conteaza diferenta de AF dintre ele.

Iar filmarea in 4k oricum e mai mult experimentala, sa zic asa ...

Edited by Taxon, 05 May 2020 - 20:47.


#3
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
M6 mark 2 nu intra in acelasi pret? Senzor si procesor nou, 14fps, 4k/full hd, evf detasabil... 1-2 baterii de rezerva si iti faci treaba.

( in loc sa-l ajutam mai mult il bagam in ceata cu alte variante :))

#4
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Eu am avut 100d si am fost foarte multumit de ea..."nu sunt un mare videograf" :D

#5
marius031

marius031

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.12.2013

 Taxon, on 05 mai 2020 - 20:36, said:

Atunci de ce nu un M50 (ca sa fie in aceeasi gama de pret)? Sau alt mirrorless?
Strict dintre cele de mai sus eu as lua 800d-ul din motiv de precizie si viteza a autofocalizarii. Dar poate ca pentru altcineva conteaza mai mult micile diferente de greutate, vizor si baterie care sunt in favoarea 250d-ului - iar pentru subiectele tale chiar nu prea conteaza diferenta de AF dintre ele.

Iar filmarea in 4k oricum e mai mult experimentala, sa zic asa ...

Pai de asta am zis și eu după ce l-am cumpărat (primul meu gând era oricum 800d) ca nu prea o sa folosesc filmarea 4k, mai ales la mișcare și persoane aflate în miscare(grupuri) nu știu cât de bine va focaliza sau se va vedea ok din ce am mai văzut pe YouTube.
Nu ma interesează greutatea foarte mult iar în privința bateriei, sa zicem ca as fi puțin 50-50.. oricum cumpăr rezerva, nu asta e problema.

In privința vizorului, știu ca unu e electronic și unul electromecanic... nu știu foarte bine diferența dintre ele.
Ma interesează ca și viteza de procesare, performanta lor... știu ca ar fi mai rapid 800d dar nu stiu dacă fac alegerea corecta făcând retur la 250d si alegând 800d în schimb.
Nu vreau alte camere, alte modele, ma refer doar strict la diferențele dintre cele doua.

Mulțumesc.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Vizorul la o cameră poate fi în principal de două feluri. Optic, adică o lentilă și vezi imaginea proiectată prin obiectiv și o oglindă într-o pentaprismă sau electronic. Adică un ecran lcd, un monitor ca să-i zic așa, care ia imaginea de la senzor direct și ți-o arată pe acest minimonitor.
Există și hibrid, dar nu are sens să intrăm în detaliul ăsta.
Vei regăsi terminologia așa OVF - optical view finder și EVF - electronically view finder.

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Pe de alta parte, s-ar putea sa iti placa eye-AF, prezent pe 250d si lipsa pe 800d.
Vad ca 250d mai are si alte gimmicks in plus, care iti ofera mai mult teren de joaca.
Tragind linie, pentru genul de utilizare pe care ti-l propui, cred ca nu ai gresit alegindul.
Si daca a mai pus si Dizlpower o vorba buna ... :)

Banuiesc ca l-ai luat in kit cu obiectivul 18-55/3.5-5.6 IS STM ... sper ca peste o perioada de timp ai sa ne arati ce poze ai facut si ai sa intrebi ce alte obiective sa iti iei.
Spor !

#8
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Principala problemă la Canon 250D este grip-ul. Şi mai are o problemă cu bliţurile externe (nu merg decât unele pe care le vrea Canon). Dacă n-ai problemă cu astea nu văd de ce să schimbi camera.

#9
marius031

marius031

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.12.2013
Da, este luat în kit cu obiectiv 18-55 1:4-5.6 IS STM și clar după câteva luni o sa doresc sa iau și un obiectiv mai bun.
Bănuiesc ca problema următoare poate fi și din cauza obiectivului? Adică când vreau sa pozez ceva sa zicem de la 15cm nu îmi focalizează și nu ma lasă să fac poza, am un pătrat rosu pe vizor/display  și la fel. Și în lumina foarte scazuta cu blitz ridicat, dar ma gândesc ca cu alt obiectiv mai bun nu ar mai fi o problema.

Are momente când îmi apare "busy" pe ecran dar bănuiesc ca asta depinde și de setările pe care le fac eu. Ma gândeam ca fiind și mai lent puțin decât 800d poate sa fie și de aici.
Iar ce îmi sta mie în gând este diferența de puncte AF 45 la 800D  fata de 9 AF la 250D și 6fps(800D) fata de 5fps(250D) plus alte diferențe... Cu toate ca are digic 8(250D) fata de digic 7(800D). În schimb calitatea imaginii este ok, nu am ce sa reprosez aici.

Da, am văzut ca sunt diferențe la folosirea blitzurilor externe.... Momentan nu am probleme. Pentru ca nu folosesc, dar s-ar putea ca pe viitor(maxim 1 an) sa achiziționez unul și o sa trebuiască sa ma limitez doar la unele variante compatibile... probabil nici chiar ieftine.

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
18-55 IS STM nu poate focaliza de la 15 cm (distanta minim de fotografiere cu el este de 25 cm).
250d si 800d au senzor de aceeasi marime, implicit acelasi input de date, insa 250d "plimba" datele mai repede decit 800d, datorita procesorului mai nou.
Diferenta de puncte AF si (mai ales) de cadre luate intr-o secunda nu sunt cruciale pentru subiectele pe care ai zis ca le fotografiezi si cu obiectivul pe care il folosesti.

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Continuă să foloseşti camera şi obiectivul pe care-l ai măcar un an. După aceea vei cumpăra ceea ce-ţi trebuie nu ceea ce crezi că ţi-ar trebui.

#12
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Mie seria M mi s-a parut ceva mai lenta la focus...poate doar mi s-a parut....

Gripul e mic la 250D, e foarte mica si camera propriuzisa, lucru pe care eu l-am apreciat, desi am maini marisoare.....oricum daca pui un tele pe el, trebuie sa tii de obiectiv, cu orice camera...

Am avut 100d in Cuba, in 2015 si a stat pe el doar cu 70-200 f4 IS..Am vrut ceva mic. Am tras cu mai mereu cu Nikon d600 si Canon 100D.

Edited by Dizlpower, 06 May 2020 - 20:39.


#13
marius031

marius031

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.12.2013
Puneti-va in situatia in care ati avea voi de ales intre aceste 2 modele, luand in calcul toate avantajele si dezavantajele fiecaruia, incepand de la procesor, calitatea bateriei, puncte de AF, viteza de procesare, fps, modul de focalizare si asa mai departe.... nu ma intereseaza filmarea 4k chiar asa mult acuma ca sa o iau ca pe un plus, cred ca se vede perfect si o filmare curata si in FullHD.

Vreau sa tin camera ceva mai mult timp decat sa o schimb peste vreun an si de asta tot am ceva dubii in privinta ei si imi bat capul, ca si calitatea imaginii este ok, nu am probleme cu asta, aici ma refer si la faptul ca nu poti folosii decat anumite modele de blitzuri externe cum a spus si 'baloo2009', poate ca pe viitor sa te lovesti si de problema asta cand vreau sa cumpar unul si sa nu dau pe el jumatate cat am dat pe camera.

Cu timpul da, o sa avansez la alta, dar cel putin 2 ani vreau sa o tin si sa ma axez pe obiective mai ok.

#14
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Stai linistit, te tine mai mult de 2 ani...

#15
marius031

marius031

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.12.2013
Știu ca ma tine mai mult de 2 ani, de asta și vreau vreau sa iau acuma ceva mai bun și m-am referit dintre cele doua modele care era cel mai bun dintre ele luând în considerare toate detaliile/specificațiile pe care le au. Las deoparte diferența dintre ele pe partea de baterie, nu cred ca are un impact chiar asa mare în alegerea aparatului ca oricum va fi cu baterie de rezerva.  Și nu știu cât ar fi pe partea  de ani, sunt 2 ani diferența, din comparații tehnologia dintre ele nu este foarte avansata doar procesorul fiind mai nou.

#16
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
In pretul ala nu se vede mare diferenta intre ele oricum, diferentele sunt minime si intra la categoria amatorilor ocazionali. Daca te prinde microbul o sa cauti sa o schimbi odata ce inveti sa o folosesti si incepi sa te lovesti de limitari, daca nu te prinde atunci o sa stergi praful de pe ea in cel mai bun caz o data pe an cand pleci in concediu. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea

#17
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004

 marius031, on 09 mai 2020 - 17:28, said:

Știu ca ma tine mai mult de 2 ani, de asta și vreau vreau sa iau acuma ceva mai bun și m-am referit dintre cele doua modele care era cel mai bun dintre ele luând în considerare toate detaliile/specificațiile pe care le au. Las deoparte diferența dintre ele pe partea de baterie, nu cred ca are un impact chiar asa mare în alegerea aparatului ca oricum va fi cu baterie de rezerva.  Și nu știu cât ar fi pe partea  de ani, sunt 2 ani diferența, din comparații tehnologia dintre ele nu este foarte avansata doar procesorul fiind mai nou.


Eu inca am 100d, de cativa ani buni si as poza si acum cu el, fara nicio rezerva....limita esti tu, nu camera....

#18
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Uite niste cadre trase cu 100D, bunicul lui 250D....

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate