Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 

linkuri

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cine nu vrea link catre site-ul lui, sa si-l tina in intranet, si sa taie cu toporul legatura la internet. Ca cine stie, poate gaseste vreun hacker un link.

#20
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
nu am mai auzit sa nu ai voie sa pui link catre alt site, nu stiu de unde le scoateti  :roflmao:

e stupid. orice site urca in motoarele de cautare prin backlink-uri.

#21
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
"acesta" poate fi sub copyright.
Inlocuieste "acesta" cu www.pepsi.com (un exemplu doar) e ca si cum ai zice Pepsi e de rahat. Ok e dreptul tau sa zici asta, acuma Pepsi are si ea un drept, de a da pe oricine in judecata si desigur te da, iar tu trebuie sa dovedesti ca afirmatia ta este adevarata.

Simple

Edit: @zuppy nu e vorba cu ai voie, e vorba ca sunt si persoane, companii care nu vor

Edited by Takeshy, 18 March 2006 - 21:50.


#22
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai pot sa o zic din postura de consumator. :) eu na ma prea pricep la siteuri insa stau si ma intreb daca te poate da in judecata pentru ce e sub numele link-ului. Ca nu e obligatoriu sa fie vizibil acel link cu www.pepsi.ro ci il poti face sa apara ca si pe forumuri, nu?

#23
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Check this out:
http://www.dontlink.com

Edit: http://www.patents.com/weblaw.htm

Edited by Takeshy, 18 March 2006 - 22:08.


#24
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
pai nu au cum sa iti interzica, zi-mi o companie care nu vrea si pun eu link acum.

sa ma dea in judecata, si o sa-i dau si eu pentru hartuire.

edit: din romania, ca nu imi permit sa ma duc in sua ca sa castig procesul cu american express :)

Edited by zuppy, 18 March 2006 - 22:04.


#25
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005

View Postzuppy, on Mar 18 2006, 22:02, said:

pai nu au cum sa iti interzica, zi-mi o companie care nu vrea si pun eu link acum.

sa ma dea in judecata, si o sa-i dau si eu pentru hartuire.

edit: din romania, ca nu imi permit sa ma duc in sua ca sa castig procesul cu american express :)
ce site ai? despre ce e vorba in el? ai vizitatori? crezi ca vor veni persoane din link`ul ala in site-ul care ti-l zic? daca da, atunci pun link catre connex.ro

#26
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
haideti sa trecem la practica. cine are site personal sa puna un link catre connex? daca primiti un email, lasati-ma pe mine sa rapund. cum spuneam, link-urile catre materialele aflate sub drepturile de autor sunt acceptate atata timp cat specifici sursa!

#27
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Linkuri se pot pune catre orice pagina pe internet, fara a cere voie cuiva, mai putin catre materiale ce contravin legii.

#28
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View Postpreacher, on Mar 18 2006, 18:46, said:

Am mai auzit de webmasteri prosti care trimit mail-uri diferitor site-uri pentru a scoate link-urile inspre site-urile lor. E site-ul tau, faci ce vrei cu el - si nu esti obligat sa contactezi nici un site pentru a pune link.

Am patit eu asta, primesc ieri un mail de la unu ca sa-i scot siteul din directorul meu. Nu inteleg de ce, ii aducea doar avantaje, era pe primul loc la categoria "Pagini personale", transfera PR, si eu nu ceream nimic in schimb. gen link reciproc sau alte prostii.. si mai ales ca tot el si-a introdus siteul in director.
Ciudat, dar i-am indeplinit dorinta  :death:

#29
Brandoo

Brandoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 19.10.2005
Inca nu am siteul pus sus. Daca toate merg cum trebuie luni o sa fie pe net........si daca o sa am vreo problema, o sa va povestesc.....dar nu cred ca o sa se intample.

#30
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Ok, cateva chestii:

1. Aici vorbim despre link-uri. Cand faci afirmatii negative la adresa unui site/companii, acel site/companie are tot dreptul sa iti spuna sa schimbi pagina; daca nu, se poate ajunge si la judecata, dar nu pentru link!

Quote

Din cate stiu, daca nu ai acordul site-ului spre care pui link e bine sa nu il pui spre o pagina interna ci numai spre home deoarece poate fi considerat furt intelectual.

2. Nu ai dreptate. Mai jos spusesei de link direct spre txt-uri sau imagini - aici ai dreptate. Dar link spre pagina interioara nu poate fi considerat furt.

Edited by preacher, 19 March 2006 - 14:17.


#31
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
@preacer ai inteles dar daca ai fi citit in al doilea link postat de mine vedeai un exemplu concludent de ce spre home.

Treaba sta foarte usor: Poti pune link spre orice, dar ai obligatia ca atunci cand ti se cere, de catre persoana respectiva spre site-ul careia ai pus link, sa-l scoti, il vei scoate.

Cu un google search vei vedea ca acelasi lucru se zice peste tot.

Edited by Takeshy, 19 March 2006 - 18:07.


#32
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005

View PostTakeshy, on Mar 19 2006, 18:06, said:

@preacer ai inteles dar daca ai fi citit in al doilea link postat de mine vedeai un exemplu concludent de ce spre home.

Treaba sta foarte usor: Poti pune link spre orice, dar ai obligatia ca atunci cand ti se cere, de catre persoana respectiva spre site-ul careia ai pus link, sa-l scoti, il vei scoate.

Cu un google search vei vedea ca acelasi lucru se zice peste tot.
asta am povestit si eu, sunt patit cu connex-ul, de fapt nu eu am patit-o, o ruda de a mea...avea link catre connex pe site, si i-au trimis mail sa-l scoata. :D

Edited by Bocacio Junior, 19 March 2006 - 18:51.


#33
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Treaba sta foarte usor: Poti pune link spre orice, dar ai obligatia ca atunci cand ti se cere, de catre persoana respectiva spre site-ul careia ai pus link, sa-l scoti, il vei scoate.

Takeshy, nu ai nici o obligatie sa scoti link-ul. In lumea reala asta este echivalentul Connex-ului spunand ca nu ai voie sa zici nimanui cum sa ajunga la una din reprezentante. Desigur daca te duci si ii injuri pot sa iti dea suturi in cur si sa te dea in judecata, dar nu iti pot interzice sa nu vorbesti despre ei!

Quote

Daca nu este expres precizat in site ca nu ai voie sa pui link spre site, nu ai probleme.
Daca nu e in continut tendentios din nou nu ar trebui sa ai probleme.
Daca ti se cere sa il scoti, il scoti si gata.

Singura parte cu care sunt de acord este a doua fraza, iar daca ai probleme din cauza asta atunci faci ce scrie in a treia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate