Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

cea mai buna optiune pt retragere card SUA in RO?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#1
chady

chady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 22.06.2017
Salut! Am or ruda care s-a intors din SUA si incerc sa aflu unde poate retrage cel mai ieftin cu un card USA in RO? Banca SUA are 3% fee la fiecare tranzactie POS internationala si 5$ fixed fee la ATM international. Poate sa vada rata de schimb cand retrage sau e rata zilnica a banci de care tine bancomatul? Am incercat sa aflu cat taxeza bancile locale la carduri internationale dar n-am reusit sa gasesc decat comsioanele pentru retrageri de la alte banci din RO sau din alte tari cu cardurile RO. Mersi!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.411
  • Înscris: 13.03.2017
DA - convertirea este la cursul comercial al băncii din ziua respective + comisioanele aplicate de banca care a emis cardul + comisioanele aplicate de banca de la care extragi

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Din cate stiu eu IdeeaBank are cel mai bun curs de schimb valutar. Sau printre cele mai bune.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.487
  • Înscris: 08.02.2011
Nu inteleg ce te intereseaza comisioanele bancii din Romania, te intereseaza comisioanele bancii din SUA.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru ca scoate banii (retragere) din Ro, de la o banca din Ro.

Editat de Friskey, 20 aprilie 2020 - 14:46.


#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.474
  • Înscris: 13.03.2005
Faceți o paralelă cu cardul Monese sau Revolut și veți înțelege. Contează condițiile și cursul băncii emitente a cardului, cea din SUA. Cel mult poate alege retragere fara conversie, pentru a aplica condițiile băncii emitente, nu cele ale ATM din România.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.332
  • Înscris: 18.12.2007
Comisionul este aplicat de banca emitenta a cardului. Ce vrei tu e ca si cum ai intreba la ING ce comisioane practica BRD.

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.884
  • Înscris: 22.04.2014
Să vadă dacă nu iese mai ieftin cu un transfer bancar (din contul atasat cardului SUA la un cont din RO), si ulterior retragere de USD (pe care sa-i schimbe in lei, daca vrea, la casele de schimb unde stim ca e curs mai bun).

#9
chady

chady

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 22.06.2017
Am calculat rata de la POS din RO si e 4.5 RON/USD (20 USD/90RON)...stiam ca POS are cea mai buna rata da' asta e practic rata BNR, damn.  Ar iesi in pierdere cu rata de 4.35ish cum au maj bancilor, mai ales ca se adauga fee-ul de 5$ al bancii US plus acela al bancii RO (banuiesc ca nu e 0).

#10
ReanneLons

ReanneLons

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 20.04.2020
Nu sta nimeni sa faca cercetare si documentare fix pe tranzactia asta.
Si cineva care a facut asta si sa raspunda aici - nu prea e cazul.
Asa ca puneti mina si documentati-va singuri.
Alegeti 2-3 metode / banci si vedeti care e mai ieftina.
Gen: transfer intr-un cont romanesc + scos banii, transfer in paypal + scos, transfer prin vreun serviciu special western.... bla bla bla....
Si cam aia e, ca doar n-o sa stea nimeni sa studieze 180 de metode si banci separate

Pe de alta parte, citi bani vrea sa scoata?
Sub 10.000 de coco... aia e, pierzde citiva zeci de dolari
Peste 10.000... pri deja nu-l mai intereseaza taxele si comisioanele, e belfer, nu ?!

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.332
  • Înscris: 18.12.2007
Omule, intelege ca schimbul valutar se face la cursul pe care il indica banca din SUA. Nu ai ce sa afli de la bancile din Romania.
Banca emitenta nu are un site cu lista de tarife si comisioane?

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.566
  • Înscris: 26.06.2003
Revolut sau altii ca ei daca nu ai de transferat sume mari, ca sa ti le blocheze si sa ti le verifice de spalat de bani. E card de debit sau card de credit?

#13
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.581
  • Înscris: 26.06.2010
Contează și ce card ai , daca ai American Express doar unele POs-uri și bancomate le accepta , gen Banca Transilvania .Daca ai Visa sau Mastercard , Maestro e acceptat cam peste tot inclusiv online.

#14
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019

 chady, on 20 aprilie 2020 - 14:31, said:

Salut! Am or ruda care s-a intors din SUA si incerc sa aflu unde poate retrage cel mai ieftin cu un card USA in RO? Banca SUA are 3% fee la fiecare tranzactie POS internationala si 5$ fixed fee la ATM international. Poate sa vada rata de schimb cand retrage sau e rata zilnica a banci de care tine bancomatul? Am incercat sa aflu cat taxeza bancile locale la carduri internationale dar n-am reusit sa gasesc decat comsioanele pentru retrageri de la alte banci din RO sau din alte tari cu cardurile RO. Mersi!
E simplu, stii deja ratele de transfer. POS 3% si ATM 5$, eu stiu ca se face schimbul $- ROn la rata de schimb Mastercard sau Visa (depinde ce card ai) din cursul zilei in care scoti.
Cel mai simplu, scoate si tu 100 de lei de la un ATM si vezi care sunt ratele de schimb.

#15
Zeyna

Zeyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 28.06.2013
Dupa incercari la diverse bancomate, eu am fost foarte multumita de Banca Romaneasca. (card de la citi bank, in $)

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.474
  • Înscris: 13.03.2005
Deci ai scos direct dolari?


#17
Zeyna

Zeyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 28.06.2013
^ Nu, am scos lei.

#18
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.451
  • Înscris: 23.12.2015

 modoran, on 20 aprilie 2020 - 14:44, said:

Nu inteleg ce te intereseaza comisioanele bancii din Romania, te intereseaza comisioanele bancii din SUA.

Ai dreptate! Conteaza comisioanele din SUA nu si cele din Romania. Eu sunt in Canada si cand vine sotia in Romania scoate bani de pe credit card (dupa ce am depus banii inainte pe credit card ca sa nu plateasca 18% dobanda) sau mai nou de pe un prepaid card. Toate cardurile folosite pentru asta (credit cardurile si prepaid card-ul) nu au comision de conversie valutara. In plus prepaid card-ul nu avea taxa nici la retragerea de bani (credit card-ul avea 1-1,5% sau minimul $5 si ca sa minimizam costurile scotea minimul CAD$ 500). Anul trecut a scos bani(lei) de pe cardul prepaid la bancomatele BCR fara nici un fel de comision la cursul oficial. Trebuie doar sa fii atent, sa refuzi cursul oferit de bancomat si sa alegi cursul oferit de banca ta (asta e valabil si cand platesti cu card-ul)

Cumparaturile in Romania le face la fel de pe un credit card fara comision de conversie valutara si cu cash back de 1%.

Editat de vladut01, 23 aprilie 2020 - 05:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate