Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 

Nikon Z50

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 06.12.2012
Făceam puțin zapping pe OLX și am văzut mai multe anunțuri de vânzare pentru Nikon Z50. Destul de ieftine, între 2000 și 3000 lei, varianta kit.
Aveam impresia că e mai scump totuși. Dar parcă prea repede direct pe piața SH.

Din ce recenzii am văzut, chiar pare un aparat capabil.

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
2000 de lei? Deja? Chiar e curioasă treaba.

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
Marfa de calitate baieti, "Ciordeles Carrefour" !

Din ce am vazut prin anunturile de pe Olx, cel putin unul e luat de prin afara ca poate scoate si omul de o ciorba sau doua, unul sau doua anunturi put a aparate furate de pe undeva si cred ca unul sau doua sunt chiar oameni care au cumparat aparatul  "pe bune".

Strict despre aparat, nu l-am folosit dar am vazut doua linii de gandire:
- cei care nu au folosit aparatul sau clownii de internet zic ca e nasol pt ca nu are 2 sloturi de card si IBIS si mai stiu eu ce.
- cei care au folosit aparatul zic ca e un aparat foto solid dar ca au dubii cu privire la capacitatea Nikon de a scoate obiective pt APS-C dat fiind cat de putine au scos in epoca DSLR.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu mai există aparat foto slab în 2020. Cine spune asta e clar că nu știe ce vorbește.

#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Daca vreau un DSLR in special pentru vloguri spre ce sa ma orientez?
Un DSLR poate sta foarte bine si la partea de foto si de video?
Am vazut ca la unele scrie "aparate foto" deci nu au si recording(video)?

Ma gandeam la un GoPro sau ceva de la Panasonic, ma intereseaza si pozele in acelasi timp dar mai mult partea de video.

#6
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 06.12.2012
Dacă te-ai gândit la Nikon Z50, părerea mea este că e mai mult decât OK pentru ce îți trebuie ție. Dacă nu, nu înțeleg de ce mesajul tău e aici.

LE: Exclus DSLR pentru ce vrei tu, poate doar ăla ultimul de la Nikon care e combinație între ML și DSLR.

#7
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.01.2006

 bv01, on 09 martie 2020 - 20:50, said:

Făceam puțin zapping pe OLX și am văzut mai multe anunțuri de vânzare pentru Nikon Z50. Destul de ieftine, între 2000 și 3000 lei, varianta kit.
Aveam impresia că e mai scump totuși. Dar parcă prea repede direct pe piața SH.
Din ce recenzii am văzut, chiar pare un aparat capabil.

Problema majora la un aparat de acest gen, fie el DSLR sau Mirorless (cum este acest Nikon Z50) constă în faptul că obiectivul de kit nu este foarte bun și ai nevoie de un alt obiectiv pentru a face fotografii bune. Nikon Z50 folosește obiective cu montura Nikon Z, iar cel mai ieftin obiectiv costă circa 2000 lei. însă chiar și la prețul ăsta, iei niște obiective cu distanțe focale de 50-200 mm sau 14 mm.
Un obiectiv de portret, adică cu distanța focală de 35 mm costă 3500 lei și astfel îți dai seama că de fapt aparatul cu niște obiective bune este foarte scump, adică nu este suficient să iei aparatul și atât

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Nu neg ca se pot face portrete si cu 35 mm, dar totusi....

#9
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Poti lua un adaptor FTZ, pentru un nikonist, cred ca e destul de convenabil....35mm nu e chiar de portret, dar poti face si ceva portrete cu el..

#10
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.01.2006
In mod evident orice obiectiv poate fi folosit pentru a face portrete, dar rezultate mai bune se obțin cu obiective fixe gen 35 MM, 50 MM sau 85 MM și distanțe focale de 1,8 sau chiar 1,4.
Un obiectiv Nikon Z 85 MM 1,8 costa 4300 lei, adică mai mult decât Nikon Z de 35 MM și are dezavantajul că în spații mici cam ar fi in casa, in apartament, in restaurante mai mici/înguste nu prea poate fi folosit, deoarece trebuie sa te dai mult în spate - deci in mod real pentru omul obișnuit este mult mai folositor un obiectiv de 35 mm

Referitor la adaptor, mai costa și acela 1500 lei și țot trebuie sa cumperi obiective, doar că le poți folosi pe cele cu montura F.

Adică în concluzie, in mod evident că dacă vrei poți să plătești oricât, dar subiectul topicului viza o nelămurire și anume de ce vinde lumea aparatele Nikon Z50 la circa jumătate din prețul de nou, iar eu am spus că le vinde pentru că acei oameni constată că după cumpărarea aparatului au nevoie de alte obiective scumpe sau adaptor și alte obiective, deci oricum ar fi mai trebuie sa dea macar vreo 3000 lei pentru a face niste fotografii bune - iar oamenii nu sunt dispuși să dea atâția bani

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004

 spider8, on 10 martie 2020 - 09:14, said:

In mod evident orice obiectiv poate fi folosit pentru a face portrete, dar rezultate mai bune se obțin cu obiective fixe gen 35 MM, 50 MM sau 85 MM și distanțe focale de 1,8 sau chiar 1,4.

Dacă veniți cu argumente de astea, pe mine m-ați pierdut de interlocutor.
Mă transform în cîine de pază, vă arăt bățul și vă trimit la școală.

Edited by Taxon, 10 March 2020 - 09:20.


#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
Istoric vorbind, Nikon scoate obiective de kit bune si f bune dpdv optic (a ramas lumea traumatizata de 18-55-urile de la Canon si de 16-50-ul de la Sony :)).

Edited by StefanSC, 10 March 2020 - 09:18.


#13
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016

 bv01, on 10 martie 2020 - 06:52, said:

LE: Exclus DSLR pentru ce vrei tu, poate doar ăla ultimul de la Nikon care e combinație între ML și DSLR.

Atunci sa merg pe GoPro pentru ce am nevoie :-?

Edited by smiley2, 10 March 2020 - 09:51.


#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
"Vreau o mașina break pentru mers pe șosea, către ce să mă orientez?" Cam așa și întrebarea ta.
Vlogging poți face și cu smartphone-ul, la o adică.
Ar trebui să fii mai exact cînd ceri o părere, să dai mai multe detalii.

Filmezi numai în casă, sau și pe afară?
Filmezi doar în poziție statică, sau și din mișcare?
Ce pretenții ai vis-a-vis de imagine, e musai 4k sau te mulțumește FHD? Sau poate chiar HD si atît?

De unde să știm toate astea si altele?
Așa, la plesneală, îți spune Google care-s camerele bune de vloguit. Sau orice părerolog de pe aici (na, vrei strict un DSRL pentru vlogging? Ia un Canon 90d).

#15
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 06.12.2012

 smiley2, on 10 martie 2020 - 00:20, said:

Daca vreau un DSLR in special pentru vloguri spre ce sa ma orientez?

Uite, băiatul ăsta caută camera perfectă pentru vlogging, poate te ajută el.

https://www.youtube....72LxZDA1fTibdYg

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,132
  • Înscris: 09.08.2005

 Taxon, on 10 martie 2020 - 08:01, said:

Nu neg ca se pot face portrete si cu 35 mm, dar totusi....
Am impresia că omul gîndește în temeni de APS-C unde 35 mm are cîmpul vizual al unui 50 mm FF, 50 se transformă în 75 iar 85 devine aproape 130.

#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Bine punctat. Rămîne de lămurit perla aia cu distanțele focale de 1,8 sau chiar 1,4.

#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016

 Taxon, on 10 martie 2020 - 10:03, said:

"Vreau o mașina break pentru mers pe șosea, către ce să mă orientez?" Cam așa și întrebarea ta.
Vlogging poți face și cu smartphone-ul, la o adică.
Ar trebui să fii mai exact cînd ceri o părere, să dai mai multe detalii.

Filmezi numai în casă, sau și pe afară?
Filmezi doar în poziție statică, sau și din mișcare?
Ce pretenții ai vis-a-vis de imagine, e musai 4k sau te mulțumește FHD? Sau poate chiar HD si atît?

De unde să știm toate astea si altele?
Așa, la plesneală, îți spune Google care-s camerele bune de vloguit. Sau orice părerolog de pe aici (na, vrei strict un DSRL pentru vlogging? Ia un Canon 90d).
Normal ca vreau sa filmez pe afara cat si in casa cat si in miscare, deci ceva bun pentru stabilizare optica/focus.
Cam pretentiile ar fi de 4K insa nu stiu sigur cat de pretentios e acel 4K la editare, upload si chestii de genul acesta.
De asta am inclus GoPro-ul pentru ca stiu ca e mai mult camera sport, pentru miscare si nu e "greoaie" ca una profesionala DSLR cu lentila si zoom optic parca ii zice.

Apoi m-ar interesa si pozele partea de fotografie destul de mult, poate voi face editari cu timpul.

Cum ar fi mai bine sa le impart, un DSLR pentru fotografii si altceva pentru vlogging?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate