Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Setare intrerupator crepuscular

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,257
  • Înscris: 01.12.2005
Hello. Am luat un intrerupator crepuscular Steinel Nightmatic 2000 si maine seara ajung la bunici la tara sa il montez. Cum nu stau mult, am o inrebare legata de pragul de sensibilitate.

Manualul zice ca "trilight setting" e intre 2 si 30 lux. intrebarea e: Inteleg ca daca setez la maxim (30 lx) intrerupatorul va cupla mai devreme (cat e inca lumina mai multa afara) iar daca setez minim (2 lx, de ex), va cupla cand e mult mai intuneric afara?

Bunicii vor sa se aprinda luminile cat mai tarziu (cand e destul de intuneric) si sa se stinga dimineata devreme (cat e iar destul de intuneric). Cum ar trebui setat?

Link catre produs: https://www.steinel....000-550417.html
Multumesc

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Evident setarea minima. Despre ce fel de becuri este vorba? LED?

#3
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,762
  • Înscris: 30.07.2006

 Neaceasca85, on 29 februarie 2020 - 22:46, said:

Evident setarea minima. Despre ce fel de becuri este vorba? LED?

Poate are bunicul vreo tronconicaPosted Image

#4
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,257
  • Înscris: 01.12.2005
6 buc de lampi exterioare. Cu cate 2 led-uri de cate 3,5w fiecare.
Setarea minima - mersi!

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,317
  • Înscris: 07.11.2006

 Neaceasca85, on 29 februarie 2020 - 22:46, said:

Evident setarea minima. Despre ce fel de becuri este vorba? LED?

Nu are importanta felul becului,adica LED,sau altceva in acest caz.Este vorba despre un simplu intrerupator neinfluentat de tipul becului.
Dar ca sa obtii eficienta dorita trebuie ca sa aloci ceva timp pentru a obtine din setari conditia optima.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Daca crepuscularul nu are temporizare (intarziere 1 minut aclansare-declansare) poate fi nasol pentru becurile cu mercur si cu sodiu, nu e cazul aici, la LED-uri.

Si eram si curios daca becul era cu mercur/sodiu, evident am presupus LED din prima si asa este.

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai toate becurile consuma 20w in total. Adica un consum de 10 lei lunar fara sa le stingi.
Mai conteaza ca senzorul le aprinde/stinge cu o ora mai tarziu?

Edit. Acu am vazut ca e vorba de 40W. Adica 20 de lei daca merg 24/7. Adica 10 lei sau mai putin daca merg doar noaptea. La fel...nu merita bataia de cap cu reglatul senzorului.
Lasa mosneagul sa stea cu ochii ca pe butelie pe becuri,daca alta treaba n-are :)

Edited by mariovrs, 01 March 2020 - 08:56.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 12.01.2018

 mariovrs, on 01 martie 2020 - 08:53, said:

Pai toate becurile consuma 20w in total. Adica un consum de 10 lei lunar fara sa le stingi.
Mai conteaza ca senzorul le aprinde/stinge cu o ora mai tarziu?

Edit. Acu am vazut ca e vorba de 40W. Adica 20 de lei daca merg 24/7. Adica 10 lei sau mai putin daca merg doar noaptea. La fel...nu merita bataia de cap cu reglatul senzorului.
Lasa mosneagul sa stea cu ochii ca pe butelie pe becuri,daca alta treaba n-are :)
Cand o sa ajungi si tu mosneag exact asa o sa te comporti si tu garantat

#9
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 01.12.2018

 mariovrs, on 01 martie 2020 - 08:53, said:

Lasa mosneagul sa stea cu ochii ca pe butelie pe becuri,daca alta treaba n-are Posted Image
"Automatizarea" ta de fapt il incurca. El vrea sa se simta folositor, lasa-l sa suoravegheze butelia, sa astepte apusul, sa apese intrerupatorul, dimineata sa pazeasca cantecul cocosului si sa stinga lumina.

#10
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,257
  • Înscris: 01.12.2005
@all: multumesc. O clarificare mica: nu vreau EU sa pun ceva, bunicii doresc. Au in casa pe scara si intrerupator cu temporizare :)
Ca e "doar" 20 lei, nu e ok in primul rand sa mearga non-stop becurile.
PS. L-am montat, am pus setarea minima si astept feeb-back de la "utilizator" :)

@adisz: am mentionat ca-s leduri ca ma gandeam ca intrebarile erau legate de puterea totala pe care trebuie sa o gestioneze intrerupatorul. Iar legat de utilizare, eu doresc ca becurile sa stea aprinse CAT MAI PUTIN, adica sa se aprinda cat mai tarziu seara si sa se stinga cat mai repede dimineata. Am intees ca asta inseamna sa setez la minim - 2 lux.

Mersil @all!

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,518
  • Înscris: 14.10.2008
Eu as dori sa se aprinda cat mai devreme (imediat ce apune soarele) si sa se stinga cat mai tarziu, mai ales daca era cu becurile mele de nostalgie, mercur si sodiu. Plus ca era fain sa se aprinda la furtunile ce intuneca atmosfera. Dar la LED-uri chiar nu imi pasa.

Am avut intre 2001 si 2007 3 lampi cu mercur la poarta(nu erau ale mele din pacate si erau fara contor), dotate cu crepuscular Merlin Gerin, stiu ca avea 2 reglaje si prag de pana la 2000 Lux. Dar nu aveam cheia speciala ce deschidea cutia aia ca sa-l dau mai tare. Avea temporizare de 1 minut, intai se aprindea LED-ul rosu pe el, apoi conecta circuitul, se auzea poc, era pentru iluminat public jucaria, cu puteri mari.

Edited by Neaceasca85, 02 March 2020 - 01:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate