Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior
 Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...
 Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?
 Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 

Istoria foto : Nikon versus Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Adica astea https://fototutorial...a-3-half-frame/ da?

PS: foarte interesant site-ul din link, uite cum - cautind una - dai peste altele

Edited by Taxon, 27 February 2020 - 21:42.


#20
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,957
  • Înscris: 09.04.2005
Da, ăsta e dar am o reținere privind încadrarea la rangefindere unde focalizarea se face prin suprapunerea imaginilor, aici avem doar o compactă cu marcaje pe obiectiv. Poate percep eu eronat conceptul de rangefinder.

#21
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
La concurenta cu colosii jnapanezi : inginerii opticieni din estul Europei stergeau pe jos  cu concurenta asiatica : https://kosmofoto.co...okzxpnRF_VR6n_o

PENTAX are radacini pur germane .
Cine ar fi crezut ?
Daca subiectul nu ar fi fost bine documentat , il includeam la categoria barfa sau telenovela  .
Nu e cazul ....

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Doar numele si asta dintr-o coincidenta oarecum probabila, tinand cont de felul in care s+a format cuvantul PENTAX.

#23
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008

View Postdjl, on 26 februarie 2020 - 14:54, said:

Eu știam că "I.O.R." a produs 3 modele de aparate foto.
Am discutat pe un alt subiect despre casele de marcat vechi, electromecanice și ce uzine erau pe dinăuntru - să faci unele chestie fără a avea electronică... Aparatele foto vechi sunt cam aceiași chestie, numai că la alt nivel, că totul e mai mic.
Păcat că nu menționează și de alte firme. Eu la partea de film fiind "Minoltis". Și de la acel aparat foto care până la aparația Japonezilor era cel mai avansat - era German, și culmea, firma rămăsese în Est. Sper să ajung să iau unul și să-l folosesc. Da' sincer, mi-ar plăcea și un "Nikon" F1 Posted Image
Da , ai dreptate , a produs 3 modele de aparat foto ! Cel din imagini este fabricat in 1960 , se numeste IOR Orizont . Nu este al meu , pozele sunt de pe internet ...

Edited by hpavictor, 29 February 2020 - 11:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate