Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?
 

Istoria foto : Nikon versus Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
E de notorietate că în epoca industrială a României , IOR a produs două modele de aparate foto din clasa economica , o licență vestgermana AGFA .
Dar despre coloșii japonezi nu știam mare lucru ...
Citiți link-ul următor :

https://medium.learn...ge-45777098038c

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Foarte fain articolul, multumesc.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Umbla zvonul ca prea suntem gear freak in zilele astea, pai asta ce este?
https://miro.medium....B1N_Nwvio0L.jpg

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Marketing

#5
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Dotare barosana.Posted Image

#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,996
  • Înscris: 20.01.2005

 crokodilu, on 26 februarie 2020 - 14:29, said:



O trusa incompleta.
Mai are de investit....

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
Merita o vizita la muzeul tehnic din Berlin, unde au o zona dedicata foto/video :)

Inclusiv o parte cu copiile japoneze ale camerelor germane :))) este... Interesant de vazut, cel putin.


Si au si o parte cu machete de obiective, iarasi f interesanta.

#8
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,048
  • Înscris: 13.06.2004
Eu ştiam că "I.O.R." a produs 3 modele de aparate foto.
Am discutat pe un alt subiect despre casele de marcat vechi, electromecanice şi ce uzine erau pe dinăuntru - să faci unele chestie fără a avea electronică... Aparatele foto vechi sunt cam aceiaşi chestie, numai că la alt nivel, că totul e mai mic.
Păcat că nu menţionează şi de alte firme. Eu la partea de film fiind "Minoltis". Şi de la acel aparat foto care până la aparaţia Japonezilor era cel mai avansat - era German, şi culmea, firma rămăsese în Est. Sper să ajung să iau unul şi să-l folosesc. Da' sincer, mi-ar plăcea şi un "Nikon" F1    Posted Image

Edited by djl, 26 February 2020 - 14:54.


#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ăsta e topic de "Sic transit gloria mundi". ;) În curând o să vedeți fotoreporterii făcând poze cu telefoanele. Posted Image

#10
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,808
  • Înscris: 16.01.2017
Se practica deja de cativa ani.Posted Image

Tutorial - Introduction to Mobile Journalism (MoJo)
............................................
Iar pentru nunti si evenimente exista sisteme autonome cu drone controlate de AI, care inglobeaza experienta a milioane de pozari si fac treaba singure. Comunica cu clientii, iau decizii despre pozitionare, incadrare, tot ce trebuie, iau pauza pentru reincarcare la nevoie. Posted Image

Edited by Ramuran, 26 February 2020 - 15:43.


#11
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 12.12.2007
Superinterensant, pentru cine are (încă) acest microb....

Mulumesc! Posted Image

Edited by laurstef, 26 February 2020 - 16:11.


#12
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008

 djl, on 26 februarie 2020 - 14:54, said:

Eu ştiam că "I.O.R." a produs 3 modele de aparate foto.
Am discutat pe un alt subiect despre casele de marcat vechi, electromecanice şi ce uzine erau pe dinăuntru - să faci unele chestie fără a avea electronică... Aparatele foto vechi sunt cam aceiaşi chestie, numai că la alt nivel, că totul e mai mic.
Păcat că nu menţionează şi de alte firme. Eu la partea de film fiind "Minoltis". Şi de la acel aparat foto care până la aparaţia Japonezilor era cel mai avansat - era German, şi culmea, firma rămăsese în Est. Sper să ajung să iau unul şi să-l folosesc. Da' sincer, mi-ar plăcea şi un "Nikon" F1 Posted Image
Sunt interesat sa ne dezvalui amanunte ( prea putin cunoscute ) despre aparatele foto produse la IOR , sau despre obiectivele SLR si Rangefinder , produse OEM la IOR ...
Sper sa nu uiti de discutia asta ...

#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Compilind de pe net:

OPTIOR este primul aparat de fotografiat romanesc construit de... IOR Bucureşti, pus in circulatie la 12 septembrie 1958 şi fabricat pină in anul 1965. Aparatul are carcasa metalică.Obiectiv IOR 2/11 f6o T 1/25 şi T Format 4/6 cm film 6 cm.

Wikipedia sugereaza ca aparatul a aparut in 1954 si ca a fost urmat in 1965 de ORIZONT AMATOR.
Aici insa am gasit ceva mai multe detalii despre aparatele Orizont. Iar de Orizont Optim-A imi aduc aminte ca l-am vazut prin magazine, la vremea lui Posted Image

Edited by Taxon, 27 February 2020 - 09:27.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
IOR ca IOR. Dar Azomureș!? Azomureș, tatăăăă!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gk6ykctpGNA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by calexe, 27 February 2020 - 19:05.


#15
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,048
  • Înscris: 13.06.2004
Iniţial hârtie fotografică a fost produsă la Uzinele "Nicolae Telcu" din Copşa Mică.
La material foto albnegru "AzoMureş" era o.k. La color, depinde de cum se nimerea.
În anii '90 reporterii din România mai foloseau "Canon" şi "Nikon" din anii '70-'80. Că încă erau bune. D.S.L.R.-urile până prin 1997-1998 nu au fost cine ştie ce şi costau enorm de mult... nici un ziar nu ar fi dat în banii de azi 12.000-14.000 Dolari pe un D.S.L.R. Sunt curios ce foloseau în anii '50-'70.
În vitrina unui magazin foto (cu consignaţie) am văzut ceva "Canon" sau "Nikon" care avea magazie din aia pentru cel puţin 100 de cadre. Chestii de genul se foloseau spre exemplu la evenimente sportive, unde aveai nevoie de multe poze şi nu stăteai să schimbi pelicula că riscai să ratezi un moment imporant.
Tot nu a spus nimeni ce aparat foto era ăla mişto făcut înainte să se bage Japonezii. Era ceva S.L.R. de 35 m.m., nu ragenfinder, deci nu e vorba de "Leica"    :)

#16
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,808
  • Înscris: 16.01.2017

 djl, on 27 februarie 2020 - 20:03, said:

În anii '90 reporterii din România mai foloseau "Canon" şi "Nikon" din anii '70-'80. Că încă erau bune.
In anii '90 toata lumea folosea de toate, in functie de fiecare cat era dispus sa cheltuiasca. Aparatele produse in anii '90 ce crezi ca aveau de n-ar fi fost folosite? Lumea sarea pe orice era nou, ca si acum.

#17
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,048
  • Înscris: 13.06.2004
Aveau autofocus, puteai seta mai mulţi timpi de expunere, cam asta aducea un aparat nou. În rest, la partea de optică, scoteai rezultate bune şi cu chestii din anii '70, poate chiar şi cu unele din anii '60. Decente şi cu chestii mai vechi. Conta în principiu optica, reglajul (timpi de expunere, diafragmă) şi pelicula... astea erau chestiile de bază la film. Nu era ca la video, unde o cameră video mai semiprofi din 1997 putea să bată una profi din 1987, din motive de a evoluat foarte mult tehnologia. În cazul fotografiei, aceasta apăruse mai devreme decât imaginea electronică şi avusese mai mult timp să evolueze până în anii '60-'70. Plus că să produci material fotosensibil e mai uşor decât să faci senzori de imagine. Lentilele şi mecanica sunt ceva mai greu de făcut, dar tot ceva mai uşor decât electronica avansată.

#18
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,957
  • Înscris: 09.04.2005

 djl, on 27 februarie 2020 - 20:03, said:


Tot nu a spus nimeni ce aparat foto era ăla mişto făcut înainte să se bage Japonezii. Era ceva S.L.R. de 35 m.m., nu ragenfinder, deci nu e vorba de "Leica" Posted Image
Chaika  făcea 72 de poziții pe film de 35, era  "half frame", avea obiectiv m39 Industar, exponometru cu seleniu și vizor tunel

Edited by gepres, 27 February 2020 - 21:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate