Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

faculatea potrivita
 Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil
 Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring
 achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1
 

Abuz politie ... sau nu?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#73
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,684
  • Înscris: 13.01.2011

View PostNoua_pe_site, on 11 februarie 2020 - 01:35, said:

... unei masini ca o urmarea prea indeaproape Posted Image

Care era un Logan rătăcit în America :roflmao:

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
daca stateai la 100 m cred ca nu te putea acuza nimeni de tailgating... dar aia e lungimea unui stadion de fotbal... tu faceai curse de urmarire cu Mertanu si ala nu se punea la mintea ta . Politistul a fost dragut si nu te-a abuzat deloc.

#75
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt si soferi care circula foarte aproape de cel din fata , am avut unul in familie - eu cred ca sunt miopi si asa vad ei ca e bine, ca si scrisul acela pe oglinda "atentie obiectele par mai departe decat sunt" , Pe DJ si nationale e bine sa lasi distanta intre tine si cel din fata, in primul rand nu-i dai sentimentul de urmarit si daca esti cu Logan si stai in spate toate pietricelele sarite de la roata iti distrug vopseaua , nu mai spun daca pune cel din fata o frana si tu te uiti pe banda cealalta dupa gagici ...ala esti, dupa incepi "ca ala a pus frana asa, ce eu eram la 2 km distanta, ala e vinovat, bla bla" .
Dar e adevarat ca ai o stare de superman cand te ti 50-100km in spate la un bolid Mercedes sau BMW cu loganul ...chiar daca nu-l depasesti esti tare mandru asa la volan, daca ti-ai putea face un selfie , uau, moaca serioasa, barbia bagata in gat , nu auzi nimic si fiecare muschi si atom din tine e concentrat la cauza .

Edited by ldpe, 11 February 2020 - 10:28.


#76
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostXL700VA, on 10 februarie 2020 - 20:30, said:

Apoi imi arata in fata un Mecedes negru (nu cunosc modelul, era o masina de teren, stil SUV) cu numar de SV. Cica am o acuzatie de la acel sofer ca l-am "hartuit"!!! Raman masca. Il intreb "Ce i-am facut?!?!?!?" crezand ca nu am inteles bine. Imi spune ca respectivul sofer a sunat la 112 cum ca o Dacie Logan il urmareste inca de la Targul Secuiesc (aproape 200 km). Ca stau la 2 metrii in spatele lui de acolo pana aici.


Explicația este


View PostXL700VA, on 10 februarie 2020 - 20:30, said:

Recunosc ca am mers in spatele lui de pe la Targul Secuiesc. Daca el depasea o masina, o depaseam si eu. Practic am stat in coada lui tot timpul.

200 de km ?????? !

View PostXL700VA, on 10 februarie 2020 - 20:30, said:

Cum sa te simti amenintat daca vezi o masina in spatele tau?

Când stă unul scai după tine 200 de km la 5 metri în spatele tău te gândești la multe variante.

View PostXL700VA, on 10 februarie 2020 - 20:30, said:

Dupa aceea mi-a imanat actele si mi-a urat o zi buna. Am replicat: nu credeti ca sunt necesare niste scuze? A repetat o zi buna, si mi-a spus ca pot pleca.

A greșit polițistul. Când ai cerut scuze, eu dacă eram în locul lui îți verificam toată mașina. Frâne, becuri, asigurare, cauciucuri, etilotest, chemam pe ăia cu ITP mobil.
Poți să te superi pe mine colegule dar ai avut un comportament extrem de dubios și de periculos.

Din experiența mea personală, fără generalizări, mulți șoferi de Logan au un comportament dubios în trafic, au refulări probabil, au ceva probleme, simt nevoia să demonstreze că și mașina lor poate, au impresia că și-au luat stradă, merg pe mijlocul drumului, nu semnalizează, dacă semnalizează fac triplele ca pomu de crăciun.
Am zis mulți, nu toți.

Edited by waterman, 11 February 2020 - 10:30.


#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Iti dai seama ce frane are Mercu si ce frane are loganeaua... Daca mergea la 20m in spatele mercului si ala avea o tresarire la frana loganu devenea numar de inmatriculare pe curu SUVului.

Mai sunt idioti care merg la aspiratie (ca sa faca economie?) sa se dea raceri...

#78
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pun pariu că e un fel de record personal ăsta. La o berică cu Loganiștii, la meeting-ul pasionaților ai ceva +respect de la confrați la replica:

"m-am ținut cu Loganu meu 200 de km după un gipan de la Mercedes"

Într-o sâmbătă ploioasă și câinoasă parchez în dreptul unui Lidl să aștept un amic să-i dau ceva.
Aprind  o țigară și mă uitam după stele și Ozn -uri.

Ce să vezi, în parcarea de la Lidl vreo 7-8 Logane care de care mai cu tuling, cu capace jmechere, cu colante pe ele să aibă ceva cai în plus.

Era meeting-ul săptămânal al șoferilor pasionați de Logan. Stăteau zgribuliți pe ploaia aia de rahat, se holbau la ăle ferotănii și discutau.
Ce dracu discutau nu știu, se uitau la ele de ziceai că cine știe ce bolizi sunt.

Edited by waterman, 11 February 2020 - 10:46.


#79
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
"m-am ținut cu Loganu meu 200 de km după un gipan de la Mercedes"
La berica deja explici cum l-ai depasit , acul era la 180 si "mai aveam pedala"
Am avut unul asa si am zis catre el ca-i fac plinul si sa mergem pana la Oradea sa-mi arate cum merge loganul lui cip tunat cu 180 - repede mi-a spus ca a dat jos axul cu came si ca nu mai trage asa, nu mai fuge asa . Eu de la 120-130 in sus nu mai simt masina sigura si basta , acolo sta .

Edited by ldpe, 11 February 2020 - 10:57.


#80
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostMembruAnonim, on 11 februarie 2020 - 10:31, said:

Iti dai seama ce frane are Mercu si ce frane are loganeaua... Daca mergea la 20m in spatele mercului si ala avea o tresarire la frana loganu devenea numar de inmatriculare pe curu SUVului.

Mai sunt idioti care merg la aspiratie (ca sa faca economie?) sa se dea raceri...
Nici macar nu are legatura cu franele, cat are cu timpul de reactie si de "executie".

#81
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

View Postwaterman, on 11 februarie 2020 - 10:29, said:

Explicația este




200 de km ?????? !



Când stă unul scai după tine 200 de km la 5 metri în spatele tău te gândești la multe variante.



A greșit polițistul. Când ai cerut scuze, eu dacă eram în locul lui îți verificam toată mașina. Frâne, becuri, asigurare, cauciucuri, etilotest, chemam pe ăia cu ITP mobil.
Poți să te superi pe mine colegule dar ai avut un comportament extrem de dubios și de periculos.

Din experiența mea personală, fără generalizări, mulți șoferi de Logan au un comportament dubios în trafic, au refulări probabil, au ceva probleme, simt nevoia să demonstreze că și mașina lor poate, au impresia că și-au luat stradă, merg pe mijlocul drumului, nu semnalizează, dacă semnalizează fac triplele ca pomu de crăciun.
Am zis mulți, nu toți.

Bine, nici cu ala cu Mercedes-ul nu mi-e rusine. Vezi ca se tine unul dupa tine, intri si tu la o benzinarie, opresti si tu pe dreapta 2 minute. Nu suni ca disperatul/a la 112.

#82
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Moral si legal poti alege oricare dintre cele 2 variante dupa bunul plac. Inclusiv ambele variante.
Da, poti suna cand unul sta lipit de tine daca nu doresti sa faci o pauza neprogramata. Doar ca vei parea cam pampalau, atata tot.

Edited by underb, 11 February 2020 - 11:32.


#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Cand iti faci datoria de cetatean nu esti pampalau...

#84
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce zici, pupa putin capota daca era in alte tari colegul nostru cu onoarea nereperata? Pupa!
Dar permisul il pupa? Probabil dupa vreo 3 luni.

View PostMembruAnonim, on 11 februarie 2020 - 11:33, said:

Cand iti faci datoria de cetatean nu esti pampalau...
Eu am zis cum pari, nu ce esti.

Si era si o usoara doza de ironie.

Sunt curios cum decurgea discutia daca era pe dos  cu masinile si viteazul nostru coleg hartuia pe unul cu un Logan, el avand un Merc. Se umplea frigiderul de pesta porcina.


#85
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostClaudiuB10, on 11 februarie 2020 - 11:27, said:


Bine, nici cu ala cu Mercedes-ul nu mi-e rusine. Vezi ca se tine unul dupa tine, intri si tu la o benzinarie, opresti si tu pe dreapta 2 minute. Nu suni ca disperatul/a la 112.

Ca să intre după tine să scoată iataganul și să îți fure mașina.
Bre, 200 de km colegul s-a ținut după ăla la 10 metri. Tu n-ai intra la idei ?

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu l-as lasa sa ma depaseasca ...

#87
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aici ai dreptate.
Procedura corectă ca să te poată depăși un Logan:

Semnalizezi, tragi pe dreapta, cât mai în afara carosabilului.

Aștepți 3-5 minute. Pleci la drum din nou. Îl prinzi din urmă.

#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Sa nu fim rai... reduci viteza si dai semnal dreapta. Cred ca se prinde bizonu ...

#89
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostMembruAnonim, on 11 februarie 2020 - 11:50, said:

Eu l-as lasa sa ma depaseasca ...
Nu cred ca in 200km nu a avut ocazia sa il depaseasca.
Problema e putin de alta natura.

#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Asta e si ideea, sa-l lasi tu sa te depasesca... sa-i oferi ocazia fericita Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate